O nas
Kontakt

Rosja przejmuje kontrolę nad Awdijką po wycofaniu się wojsk ukraińskich

Laura Kowalczyk

A Ukrainian soldier fires during battle in Avdiivka, Donetsk region, Ukraine, Aug. 18, 2023.

Eksperci twierdzą, że zajęcie miasta w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie nie jest znaczącym zwycięstwem operacyjnym Moskwy.

Rosja oświadczyła, że ​​w sobotę jej siły przejęły całkowitą kontrolę nad miastem we wschodniej Ukrainie, które od miesięcy było przedmiotem intensywnych walk, co Moskwa może wykorzystać do podniesienia morale w obliczu zbliżającej się drugiej rocznicy inwazji na Ukrainę na pełną skalę wraz z wojną, w dużej mierze w impasie.

Oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony nadeszło tego samego dnia, w którym szef ukraińskiej armii oznajmił, że wycofuje wojska z miasta Awdijwka, gdzie przeważający liczebnie obrońcy przez cztery miesiące walczyli z rosyjskim atakiem.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział Kremlowi, że siły rosyjskie pracują nad zlikwidowaniem ostatnich grup oporu w zakładach koksowniczych i chemicznych Awdijewka – podają urzędnicy w oświadczeniu. W sobotę w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo, na których widać żołnierzy podnoszących rosyjską flagę nad jednym z budynków fabryki.

Jak podała państwowa agencja informacyjna Tass, prezydent Rosji Władimir Putin wysłał osobistą wiadomość z gratulacjami do swoich żołnierzy w mieście. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił schwytanie Awdijiwki jako „ważne zwycięstwo”.

Silnie ufortyfikowana siecią tuneli i betonowych fortyfikacji Awdijiwka leży na północnych przedmieściach Doniecka, miasta w regionie o tej samej nazwie, częściowo okupowanym przez siły rosyjskie. Zajęcie Awdijiwki mogłoby w odpowiednim momencie okazać się impulsem dla Moskwy i stanowić możliwą odskocznię dla Rosji do wkroczenia w głąb regionu.

Według gubernatora obwodu donieckiego Wadyma Fiłaszkina w mieście pozostało mniej niż 1000 osób. Miasto, liczące przed wojną około 31 000 mieszkańców, jest dziś zbombardowaną skorupą tego, czym było kiedyś.

W krótkim oświadczeniu opublikowanym na Facebooku generał pułkownik Ołeksandr Syrski poinformował, że wojska ukraińskie przemieszczają się „na korzystniejsze linie”.

„Nasi żołnierze godnie wykonywali swoje obowiązki wojskowe, robili wszystko, co w ich mocy, aby zniszczyć najlepsze rosyjskie jednostki wojskowe, zadali wrogowi znaczne straty w sile roboczej i wyposażeniu.

„Podejmujemy działania, aby ustabilizować sytuację i utrzymać nasze stanowisko” – czytamy w oświadczeniu.

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w weekend do zachodnich sojuszników kraju, aby w dalszym ciągu dostarczali broń do rozdartego wojną kraju, który obecnie ponownie znajduje się w defensywie z powodu niskich dostaw amunicji i niedoborów personelu.

Ukraiński przywódca ostrzegł, że „sztuczny deficyt” broni daje Rosji chwilę wytchnienia.