O nas
Kontakt

Rosyjscy uczniowie będą korzystać z zaktualizowanych podręczników do historii wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Laura Kowalczyk

Rosyjscy uczniowie będą korzystać z zaktualizowanych podręczników do historii wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Nowe podręczniki do historii dla uczniów szkół średnich znalazły się pod ostrzałem ze względu na rzekomą stronniczość i zniekształcanie wydarzeń.

Rosyjskie instytucje edukacyjne tradycyjnie obchodzą Dzień Wiedzy 1 września. W tym roku rozpoczął się on uroczystą ceremonią, podniesieniem flagi i odśpiewaniem hymnu narodowego. Zmian w procesie edukacyjnym jest wiele, ale najwięcej mówi się o nowych podręcznikach do historii dla uczniów szkół średnich. Podręczniki te spotkały się z krytyką za rzekomą stronniczość i zniekształcenie wydarzeń.

Rosyjska propaganda w programie nauczania

Głównym autorem podręcznika jest Władimir Medinski, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina. Międzynarodowa organizacja pozarządowa Amnesty International twierdzi, że nowy podręcznik jest pełen oficjalnej propagandy.

„Autorzy próbują usprawiedliwić nielegalne działania Rosji, począwszy od aneksji Krymu w 2014 r., a skończywszy na inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r.” – twierdzi organizacja.

Akapit dotyczący Specjalnej Operacji Wojskowej (SVO) rozpoczyna się cytatem Prezydenta Putina: „Nie rozpoczęliśmy żadnych działań wojennych, staramy się je zakończyć.

Natomiast autorzy podręcznika opisują cel SVO jako „obronę Donbasu i wyprzedzające zapewnienie bezpieczeństwa Rosji”.

„Podręcznik zataja prawdę i zniekształca fakty dotyczące poważnych naruszeń praw człowieka i zbrodni wojennych popełnianych przez wojska rosyjskie na Ukraińcach” – mówi Anna Wright, specjalistka Amnesty International ds. Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Autorzy podręcznika nie ukrywają jego orientacji ideologicznej

Medinsky twierdzi, że podręczniki mają na celu przedstawienie punktu widzenia państwa rosyjskiego.

„Materiał adresowany jest do uczniów, rodziców i nauczycieli… przedstawia punkt widzenia społeczności akademickiej przez pryzmat stanowiska państwa wobec bieżących wydarzeń” – wyjaśnia.

Telewizja AFP
Nowa historia учебники

„Zachód jest wszystkiemu winien”.

Podręcznik ukazuje Rosję jako ofiarę zachodniego spisku i twierdzi, że Zachód chce zdestabilizować Rosję. Opisuje także Ukrainę jako „państwo ultranacjonalistyczne” i nazywa rewolucję na Majdanie w 2014 r. „wojskowym zamachem stanu” i „krwawym buntem”

Czego Moskale oczekują od nowych podręczników?

Ale co sami Rosjanie sądzą o nowych podręcznikach?

Elena: „Prawda. Oczekujemy, że dzieciom powiedzą, jak było naprawdę. Nawet jeśli coś było złe, ale żeby im powiedziały, jak było naprawdę.

Katarzyna: „O ile się nie mylę, słyszałam coś o przeinaczaniu faktów w podręcznikach do historii. Ale szczerze mówiąc, nie zagłębiałam się w ten temat. Więc w tym przypadku nic nie powiem. Ale oczywiście nie chciałby, aby fakty historyczne zostały zniekształcone”.

Iwan: „Myślę, że wykwalifikowani specjaliści, którzy brali udział w opracowywaniu tego podręcznika, wykonali dobrą robotę i interesujące będzie dla dzieci przestudiowanie historii wszystkich wydarzeń, które miały miejsce ostatnio w naszym kraju i w sąsiednich regionach oraz Państwa”.

Dmitri Lovetsky/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Санкт-Петербург, Rosja

W podręczniku przepisano rozdziały poświęcone najważniejszym wydarzeniom XX wieku. Niewiele mówi się o powojennych represjach stalinowskich, ale radziecki przywódca Michaił Gorbaczow jest ostro krytykowany w kontekście ery pierestrojki i przedstawiany jako niekompetentny przywódca.

W książce powtarza się opinia wyrażona przez prezydenta Rosji Putina. W szczególności jego stwierdzenie, że upadek Związku Radzieckiego był największą katastrofą geopolityczną stulecia. Książka porusza także obawy związane z wycofywaniem się zachodnich firm z Federacji Rosyjskiej z powodu wojny:

W przyszłym roku pojawią się nowe podręczniki do historii dla klas 5-9.

NVP wraca do szkół

Natomiast od 1 września do szkół powróci podstawowy moduł szkolenia wojskowego, który będzie obowiązkowy we wszystkich rosyjskich placówkach oświatowych. W ramach programu uczniowie szkół średnich będą uczyć się obsługi karabinu szturmowego Kałasznikowa i granatów.

W programie szkoły uwzględniono także wykorzystanie dronów – uczniowie poznają podstawy wykorzystania dronów w walce.

„Rozmowa o ważnych sprawach”

Również w tym roku akademickim będzie kontynuacja tzw. „Rozmów o sprawach ważnych”. Władze twierdzą, że głównym celem takich lekcji jest rozwój patriotyzmu, edukacji obywatelskiej i oświecenia historycznego. Lekcje opracowywane są przez Ministerstwo Edukacji.