O nas
Kontakt

Rosyjska policja prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomej propagandy LGBTQ+ podczas wydarzenia My Little Pony

Laura Kowalczyk

The MY LITTLE PONY OH MY GIGGLES PINKIE PIE toy is displayed in the Hasbro, Inc. showroom at the American International Toy Fair on Friday, Feb. 15, 2018 in New York.

Według doniesień moskiewska policja otrzymała skargi, że wydarzenie My Little Pony „promowało nietradycyjne relacje… treści dla dorosłych… oraz ogólny horror i ciemność”.

Według organizatorów policja w Moskwie została wezwana do zbadania wydarzenia w stolicy Rosji poświęconego serialowi animowanemu „My Little Pony” w związku z rzekomą propagandą LGBTQ+.

Wydarzenie, konwencja Mi Amore, zostało zamknięte przez organizatorów w sobotę wcześnie rano po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy. Policja nie znalazła na wydarzeniu żadnych dowodów propagandy LGBTQ+, która w Rosji jest uważana za działalność nielegalną.

„Policja otrzymała skargę, w której twierdziła, że ​​nasze wydarzenie promuje nietradycyjne relacje i powiązane z nimi symbole, treści dla dorosłych dla nieletnich oraz ogólny horror i ciemność” – napisali organizatorzy wydarzenia w rosyjskim serwisie społecznościowym VK Sunday. „Dwie kontrole policyjne nie potwierdziły tych skarg”.

„My Little Pony” to linia zabawek i franczyza medialna opracowana przez firmę Hasbro, skupiająca się wokół kucyków z kolorowymi grzywami. Moskiewskie wydarzenie poświęcone było stworzonemu przez firmę serialowi animowanemu, który koncentruje się na sile przyjaźni i jest skierowany do widzów poniżej 10 roku życia – chociaż konwent faktycznie zadowolił wielu dorosłych fanów.

Logo konwencji moskiewskiej przedstawiał kucyk z grzywą stylizowaną na kolory rosyjskiej flagi.

„My Little Pony” wywołał niepokój w Rosji, gdy władze tego kraju rozprawiły się z lokalną społecznością LGBTQ+, a rosyjska baza filmów Kinopoisk zmieniła w grudniu 2023 r. kategorię serialu animowanego na „tylko dla dorosłych 18+”. Niedługo wcześniej W listopadzie 2023 r. rosyjski sąd uznał „globalny ruch LGBTQ+” za organizację ekstremistyczną.

Od tego czasu co najmniej trzy osoby zostały aresztowane i odsiedziały w więzieniu za eksponowanie tęczowych przedmiotów. Formalnie nie istnieje żaden globalny ruch LGBTQ+.

Sąd nie podał powodu zmiany. Jednak ostatnio serial animowany poczynił wysiłki, aby zwiększyć reprezentację społeczności LGBTQ+. W 2019 roku w programie wyemitowano odcinek z parą tej samej płci, ciotką Holiday i ciocią Lofty, o których autorzy serialu potwierdzili, że są lesbijkami.

Prezydent Rosji Władimir Putin uczynił „tradycyjne wartości rodzinne” kamieniem węgielnym swojego programu, przewodząc represjom wobec społeczności LGBTQ+ w kraju.

Życie osób LGBTQ+, które nie mogły uciec z kraju, w ciągu ostatnich kilku miesięcy stało się znacznie trudniejsze. Sophia Agapov, członkini społeczności LGBTQ+ w Petersburgu, powiedziała TylkoGliwice, że czuje się „bardzo niepewnie i odizolowana”.

„Dosłownie każdy krok może prowadzić do wniesienia oskarżenia” – powiedziała SMS-em w grudniu 2023 r. „To jak druga blokada z powodu korony wirusa. Lepiej zostać w domu.