O nas
Kontakt

Rosyjski artysta skazany na 7 lat więzienia za przekazy antywojenne

Laura Kowalczyk

Rosyjski artysta skazany na 7 lat więzienia za przekazy antywojenne

Sasha Skoczilenko została aresztowana w rodzinnym Petersburgu w kwietniu 2022 r. pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych informacji na temat wojska po zastąpieniu metek z cenami potępiającymi inwazję Rosji na Ukrainę.

Rosyjski sąd skazał w czwartek artystkę i muzyka za zamianę metek z cenami w supermarketach na antywojenne przekazy, skazując ją na siedem lat więzienia w jednej z najgłośniejszych spraw związanych z niedawnym tłumieniem wolności słowa.

Sasha Skoczilenko została aresztowana w rodzinnym Petersburgu w kwietniu 2022 r. pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych informacji na temat wojska po zastąpieniu metek z cenami potępiającymi inwazję Rosji na Ukrainę.

„Armia rosyjska zbombardowała szkołę artystyczną w Mariupolu. Przed ostrzałem ukrywało się w nim około 400 osób” – czytamy w jednym z nich. Inny powiedział: „Na Ukrainę wysyła się rosyjskich poborowych. Ceną tej wojny jest życie naszych dzieci”.

Klient supermarketu, który znalazł hasła, zgłosił je władzom.

Aresztowanie Skochilenki nastąpiło około miesiąc po przyjęciu przez władze ustawy skutecznie kryminalizującej wszelkie publiczne wypowiedzi na temat wojny odbiegające od oficjalnej linii Kremla. Ustawodawstwo to wykorzystano do szeroko zakrojonych represji wobec polityków opozycji, obrońców praw człowieka i zwykłych obywateli krytycznych wobec Kremla, a wielu z nich otrzymało długie wyroki więzienia.

„Próbujesz pacyfisty”

Skoczilenko (33 l.) nie zaprzeczył wymianie metek z cenami, ale odrzucił oskarżenie o świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Nie miała zamiaru dyskredytować wojska, raczej chciała zaprzestać walk, powiedziała w zeszłym tygodniu agencji Associated Press jej prawniczka Yana Nepovinnova.

„Jest osobą bardzo empatyczną i miłującą pokój. Ogólnie rzecz biorąc, dla niej słowo „wojna” jest najstraszniejszą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić, podobnie jak cierpienie ludzi” – powiedziała Nepovinnova.

Rosyjski niezależny portal informacyjny Mediazona zacytował wypowiedź Skoczilenko w jej czwartkowym końcowym oświadczeniu przed sądem, że sprawa przeciwko niej była „dziwna i absurdalna” – do tego stopnia, że ​​urzędnicy w ośrodku, w którym jest przetrzymywana, „otwierają szeroko oczy i wołają: „Czy Czy naprawdę za to teraz więzi się ludzi?”

Zarzuciła także, że śledczy pracujący nad jej sprawą zrezygnował nawet z pracy, mówiąc jednemu z jej prawników, że „nie dołączył do Komitetu Śledczego, aby pracować nad takimi sprawami jak (ta) przeciwko Sashy Skochilenko”.

Zwracając się do sędziego na sali pełnej zwolenników, Skochilenko powiedział: „Wszyscy widzą i wiedzą, że to nie terrorysta próbujesz oskarżyć. Nie próbujesz ekstremisty. Nie próbujesz też być działaczem politycznym. Próbujesz być pacyfistą.

Jak podała Mediazona, jej zwolennicy oklaskiwali, dodając, że po ogłoszeniu wyroku i wyprowadzeniu Skochilenki zebrali się na korytarzu, skandując jej imię.

Obawy o zdrowie

Skochilenko przed procesem przebywa w areszcie prawie 19 miesięcy, co oznacza, że ​​jej łączny wymiar kary zostanie skrócony o ponad dwa lata, gdyż każdy dzień pobytu w areszcie śledczym liczy się jako 1,5 dnia pobytu w zwykłej kolonii karnej.

Jednak w areszcie borykała się z problemami zdrowotnymi, w tym wrodzoną wadą serca, chorobą afektywną dwubiegunową i celiakią, które wymagają diety bezglutenowej, twierdzą jej prawnicy i jej partner.

Podczas pobytu w Petersburgu mogli ją odwiedzać lekarze z zewnątrz, ale nie wiadomo, co będzie, jeśli Skoczilenko zostanie przeniesiona do bardziej oddalonej kolonii karnej – powiedziała jej partnerka Zofia Subbotina.

„Istnieje ogromna obawa, że ​​Sasha zostanie bez pomocy medycznej” – dodała.

Najwybitniejsza rosyjska organizacja praw człowieka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 r., Memoriał, uznała Skochilenkę za więźnia politycznego.

Według OVD-Info, innej prominentnej grupy prawicowej monitorującej aresztowania polityczne i zapewniającej pomoc prawną, od 24 lutego, kiedy wojna się rozpoczęła, do końca października 2023 r. aresztowano ogółem 19 834 Rosjan za wypowiadanie się lub demonstracje przeciwko wojnie.

Długie wyroki więzienia

Prawie 750 osobom postawiono zarzuty karne za swoje antywojenne postawy, a ponad 8100 postawiono drobne zarzuty o dyskredytację armii, zagrożone karą grzywny lub krótkiego więzienia.

W najważniejszych sprawach przyznano długie kary. Wybitny działacz opozycji Ilja Jaszyn otrzymał 8 i pół roku więzienia na podstawie podobnych zarzutów, podobnie jak moskiewski działacz studencki Dmitrij Iwanow. Kolega Jaszyna z moskiewskiej rady miejskiej Aleksiej Gorinow dostał siedem lat.

Podobne wyroki otrzymali Rosjanie skazani zaocznie, m.in. autorka książek kucharskich Weronika Bielotserkowska czy dziennikarz telewizyjny i były poseł Aleksander Niewzorow oraz kilku innych.

Również w czwartek opozycyjny polityk Władimir Miłow został zaocznie skazany za rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat armii i skazany na osiem lat. Miłow, niegdyś wiceminister energetyki Rosji, a obecnie sojusznik uwięzionego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, opuścił Rosję.

Prokuratura w sprawie Skochilenki domagała się ośmiu lat więzienia. W wywiadzie dla petersburskiego dziennika Bumaga emerytka, która doniosła na nią władzom, wydawała się tym zaskoczona, mówiąc: „W przypadku kawałków papieru powinno być oczywiście mniej”.