O nas
Kontakt

Sprawdzenie faktów: Czy zauważono propalestyńskich protestujących w Europie wymachujących flagami Państwa Islamskiego?

Laura Kowalczyk

Sprawdzenie faktów: Czy zauważono propalestyńskich protestujących w Europie wymachujących flagami Państwa Islamskiego?

Część użytkowników mediów społecznościowych oskarża propalestyńskich demonstrantów o sympatyzowanie z grupą terrorystyczną Państwo Islamskie (IS). Jednak większość tych flag przedstawia Shahadę, deklarację wiary w islam.

W ciągu ostatnich kilku tygodni propalestyńscy protestujący zalali ulice głównych europejskich stolic, a wiele z nich niosło transparenty i flagi.

Jednak jedna flaga wyróżniała się bardziej od pozostałych. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych byli zszokowani widokiem protestujących machających flagą z białym tekstem w języku arabskim.

„Przypomnij mi jeszcze raz, dlaczego nikt nie przejmuje się tym, że w europejskich stolicach powiewa się flagami ISIS? To jest Dania” – napisała na Twitterze Aviva Klompas, była autorka przemówień i doradca ambasadora Izraela przy ONZ.

To dlatego, że wierzą, że reprezentuje ona flagę organizacji terrorystycznej – Państwa Islamskiego (IS).

Państwo Islamskie, znane również jako Da’ish lub ISIL, to brutalna i ekstremistyczna islamska grupa terrorystyczna. W szczytowym okresie w 2014 r. ugrupowanie kontrolowało duże terytoria w Syrii i północnym Iraku.

Zasłynęło ze swojej brutalności, w tym masowych zabójstw, uprowadzeń, dekapitacji i organizowania ataków terrorystycznych.

W zeszłym miesiącu grupa przyznała się do śmiertelnego ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło dwóch szwedzkich kibiców w Brukseli.

Flaga przedstawiająca Shahadę

Tekst napisany na biało na tych flagach nazywa się Shahada, czyli islamską deklaracją wiary w jednego Boga i Jego posłańca.

W języku angielskim zdanie to można przetłumaczyć jako: „Nie ma boga innego niż Bóg i Mahomet, jego prorok”.

Jest uważane za najświętsze stwierdzenie w islamie i jest postrzegane jako pierwszy z pięciu filarów tej religii.

Flaga Państwa Islamskiego jest inna. Zawiera jedynie początek tego wyznania wiary i jest napisany bardziej odręcznym i szorstkim stylem.

W dolnej części flagi IS znajduje się biały dysk zwany pieczęcią Mahometa.

Według Wassima Nasra, eksperta od ruchów dżihadystycznych, flagi wymachujące podczas tych propalestyńskich protestów w Europie to w rzeczywistości „typowe flagi muzułmańskie, nie należą do nikogo: możemy je znaleźć na targowiskach, w taksówkach lub w domach w krajach muzułmańskich Państwa.”

Szahada jest również obecna na oficjalnej fladze Arabii Saudyjskiej, co oznacza, że ​​niekoniecznie jest związana z organizacjami terrorystycznymi.

Shahada jest często używana przez terrorystów

Chociaż Szahada początkowo nie ma konotacji politycznej, często była używana jako broń przez radykalne grupy islamistyczne, nie tylko IS.

W wywiadzie dla France 24 Wassim Nasr precyzuje, że „ludzie, którzy wymachują tymi transparentami, robią to celowo, jest to prowokacja polityczna”, co skutkuje zagmatwaniem przekazu wsparcia dla Palestyny.

Według amerykańskiego magazynu Mother Jones, jeśli chodzi o inne grupy terrorystyczne na całym świecie, talibowie, przejmując władzę w Afganistanie w 1997 r., wybrali białą flagę z czarnym napisem Shahada.

Boko Haram, radykalna grupa islamistyczna w Nigerii znana z porwań setek młodych dziewcząt w Chibok w 2014 r., ma symbol przedstawiający czarną islamską flagę z szahadą na otwartej książce i bronią.