O nas
Kontakt

Rosyjski atak dronów na Charków. Biden krytykuje brak pomocy USA, nowy dowódca wojskowy Ukrainy

Laura Kowalczyk

Firefighters extinguish a fire after a Russian attack on residential neighborhood in Kharkiv, Ukraine, on Saturday, Feb. 10, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny na Ukrainie.

Śmiertelny atak rosyjskiego drona na Ukrainę

Według władz północno-wschodniego miasta co najmniej siedem osób, w tym troje dzieci, zginęło w nocnym ataku rosyjskich dronów na Charków.

Wśród ofiar śmiertelnych jest sześciomiesięczne dziecko i dwójka dzieci w wieku siedmiu i czterech lat – poinformował w Telegramie gubernator obwodu Oleg Synegubow.

Rosyjski dron uderzył w stację benzynową późnym piątkowym wieczorem, zalewając pobliskie domy płonącym paliwem. Według doniesień spaliło się 14 domów.

Co najmniej 50 osób musiało się ewakuować, powiedział burmistrz Charkowa Igor Terechow.

Charków był często atakowany od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Rosyjska armia nie skomentowała strajku.

Nowy dowódca wojskowy Ukrainy przedstawia plany

Nowy szef wojskowy Ukrainy zasygnalizował w piątek, że chce nabrać nowego impetu, twierdząc, że jego bezpośrednimi celami są usprawnienie rotacji wojsk na linii frontu i wykorzystanie mocy nowych technologii.

Dzieje się to w czasie, gdy siły Kijowa w wojnie z Rosją znajdują się w dużej mierze w defensywie.

Generał płk Oleksandr Syrski, który wcześniej był dowódcą sił lądowych Ukrainy, przemawiał dzień po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski powierzył mu dowództwo nad kampanią na polu bitwy, a wojna wkroczy w trzeci rok.

Zastąpił cieszącego się dużą popularnością gen. Walerego Załużnego.

Biden porównuje niemożność wsparcia Ukrainy do „czynu przestępczego”

Podczas spotkania Gabinetu Owalnego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem prezydent Joe Biden ostro krytykuje Kongres Stanów Zjednoczonych za niezdolność do finansowego wsparcia Ukrainy, uznając ją za „bliską kryminalnego zaniedbania”.

„To oburzające” – powiedział Biden. „(Henry) Kissinger miał rację, mówiąc, że nie, odkąd Napoleon aż do teraz nie oglądał się przez ramię i nie martwił o Rosję”.

Scholz przybył do Waszyngtonu gotowy wzmocnić argument, który sam Biden wygłasza od miesięcy: zwycięstwo Rosji na Ukrainie zagroziłoby Zachodowi i jego sojusznikom.

Scholz pragnie również podkreślić, że Niemcy w dalszym ciągu zapewniają Ukrainie solidne finansowanie pomimo ograniczeń budżetowych.

Jednak „bez wsparcia Stanów Zjednoczonych i bez wsparcia państw europejskich Ukraina nie będzie miała szans na obronę własnego kraju” – powiedział Scholz.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawia z mediami po dwustronnym spotkaniu z prezydentem Joe Bidenem w Lafayette Park tuż przed Białym Domem, piątek, 9 lutego 2024 r.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawia z mediami po dwustronnym spotkaniu z prezydentem Joe Bidenem w Lafayette Park tuż przed Białym Domem, piątek, 9 lutego 2024 r.