O nas
Kontakt

Równowaga między dziedzictwem a innowacjami: odkryj najstarsze miasto Słowenii

Laura Kowalczyk

Balancing Heritage and Innovation: Discover Slovenia

W tym odcinku Smart Regions korespondentka TylkoGliwice Aurora Velez jedzie do Ptuj, aby zobaczyć, jak fundusze europejskie pomogły w rewitalizacji popadającego w ruinę centrum miasta, przekształcając je w centrum społeczne charakteryzujące się klasycznym i nowoczesnym designem.

Starożytne miasto Ptuj w północno-wschodniej Słowenii cieszy się nowym życiem. Położona nad rzeką Drawą stara rzymska osada emanuje urokiem i ponadczasową elegancją, ale po latach zaniedbań przemysłowe serce miasta popadło w rozpacz.

Mieszka tu około 23 000 osób, a obecnie jest to ośrodek działalności kulturalnej i zawodowej.

Dzięki darowiznom na łączną kwotę 4,9 mln euro stara huta szkła i otaczające ją ulice w historycznym centrum miasta zostały przekształcone w wielokrotnie nagradzany forum wydarzeń.

Elementarnasłoweńskiej firmie architektonicznej i projektowej, powierzono zadanie przekształcenia przestrzeninowe centrum może poszczycić się zarówno stylem tradycyjnym, jak i współczesnym.

Architekt Matevž Zalar powiedział TylkoGliwice, że Ptuj jest jednym z najstarszych miast w kraju: „Przed interwencją było naprawdę zdegradowane. Chcieliśmy więc usunąć wszystkie samochody i ponownie wprowadzić materiały, które znajdowały się tu historycznie, oraz oddać ulice z powrotem obywateli, a nie samochodów”.

W centrum wydarzeń znajduje się kilka sal wystawowych i teatrów, z których regularnie korzystają okoliczne szkoły.

„Teraz w tej odnowionej hucie szkła mamy nowe przestrzenie, które są bardzo wysokiej jakości, ze świetną akustyką. Tutaj łączą się, można poczuć się jak w prawdziwym teatrze i dlatego ta praca, ta kreacja, czuje się bardziej wyrafinowany, czuje się lepiej” – wyjaśniła nauczycielka dramy Ajda Valcl.

Elementy szklane i betonowe zostały fachowo zespolone ze starą fasadą, tworząc harmonijne wykończenie. W sumie gmina odnowiona ponad 1300 m2 starego miasta oraz przyległych średniowiecznych uliczek i placu Vrazov.

„Celem była rewitalizacja historycznego centrum, odtworzenie tej przestrzeni, nadanie jej celu i zapewnienie młodym ludziom ich miejsca w mieście. Obecnie w okolicy działa kilka stowarzyszeń kulturalnych. Mamy także osoby starsze, aby dodać wymiar międzypokoleniowy, – powiedziała Nuška Gajšekburmistrz Ptuj.

Kto sfinansował projekt?

Koszty renowacji wyniosły 4,9 mln euro.

  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przyznał 2,1 mln euro (EFRR), który wspiera rozwój lokalny w całej UE i jest kluczowym elementem europejskiej polityki spójności. EFRR koncentruje się w szczególności na inwestycjach wspierających wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy, konkurencyjność i zrównoważony rozwój
  • Gmina przekazała na rzecz fundacji 2,2 mln euro
  • Ministerstwo Środowiska Słowenii przekazało kolejne 539 000 euro

Jednym z zwieńczeń tego projektu było stworzenie szklanych drzwi, łączących przestrzeń wewnętrzną z dziedzińcem, aby ułatwić większe wydarzenia i wystawy.