O nas
Kontakt

Od Odessy do Berlina: dzieła sztuki ocalone z wojny na Ukrainie trafiają na wystawę w Berlinie

Laura Kowalczyk

The exhibition “From Odesa to Berlin: 16th to 19th-century European painting” at Berlin

Na wystawie „Od Odessy do Berlina” prezentowanych jest 12 obrazów ocalonych z Odeskiego Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej w związku ze zbliżającą się drugą rocznicą rosyjskiej inwazji.

Kiedy 24 lutego 2022 r. na Ukrainie wybuchła wojna po inwazji Rosji na pełną skalę, muzea w całym kraju stanęły przed wyzwaniem uratowania bezcennych dzieł sztuki przed potencjalnymi szkodami ubocznymi.

Większość instytucji kulturalnych przemycała dzieła sztuki i artefakty z kraju, gdzie przechowywano je w kontenerach lub bunkrach chroniących je przed rosyjskimi bombami.

Dwanaście obrazów ocalonych w ten sposób z odeskiego Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej opuściło teraz swój bunkier i odkurzone na nową wystawę w berlińskim Muzeum Gemäldegalerie, z okazji drugiej rocznicy wojny na Ukrainie.

„W wyniku tej straszliwej wojny dobra kulturalne są aktywnie atakowane i niszczone” – powiedziała dyrektor Muzeum Gemäldegalerie Dagmar Hirschfelder. „To dla nas bardzo ważne, aby wnieść tutaj swój wkład”.

„Madonna z Dzieciątkiem na tronie i Dzieciątkiem Św. Janem” Francesco Granacciego (1519) na wystawie w berlińskim Muzeum Gemäldegalerie.
„Madonna z Dzieciątkiem na tronie i Dzieciątkiem Św. Janem” Francesco Granacciego (1519) na wystawie w berlińskim Muzeum Gemäldegalerie.
„Madonna z Dzieciątkiem na tronie i małym św. Janem” – Francesco Granacci (1519).
„Madonna z Dzieciątkiem na tronie i małym św. Janem” – Francesco Granacci (1519).

Wystawa „Od Odesy do Berlina” to wspólny projekt Muzeum Gemäldegalerie i Odeskiego Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej, finansowany przez niemieckiego komisarza ds. kultury i mediów.

To zapowiedź większej wystawy, która zostanie otwarta w styczniu 2025 roku i pozwoli na dialog około 60 obrazów z Odessy z dziełami z kolekcji berlińskich starych mistrzów.

W sumie we wrześniu ubiegłego roku do Berlina przywieziono 74 kluczowe dzieła z kolekcji malarstwa Muzeum w Odessie. Są teraz badane przez historyków sztuki i konserwatorów przyrody, po czym zostaną oprawione na wystawę.

Wystawa poglądowa ma na celu podniesienie świadomości na temat wojny i pokazanie wsparcia dla dużej grupy ukraińskich uchodźców mieszkających w Berlinie.

Od początku wojny w Niemczech osiedliło się ponad milion ukraińskich uchodźców, z czego ponad 100 000 w Berlinie.

Hirschfelder powiedział, że wystawa ma także na celu udostępnienie im kawałka domu.

„Chodzi o ich tożsamość kulturową i chodzi o nich” – powiedział. „I wysyłamy sygnał, że stoimy po ich stronie i wspieramy”.

Kultura jako wytchnienie od wojny

Odeskie Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej zostało otwarte w 1923 roku i gromadzi najważniejsze dzieła mistrzów włoskich, holenderskich, niemieckich i francuskich. Jego budynek został uszkodzony podczas rosyjskiego ataku w lipcu ubiegłego roku.

Wystawa „Od Odessy do Berlina: malarstwo europejskie XVI–XIX wieku” w berlińskim Muzeum Gemäldegalerie.
Wystawa „Od Odessy do Berlina: malarstwo europejskie XVI–XIX wieku” w berlińskim Muzeum Gemäldegalerie.

Dyrektor muzeum Igor Poronyk mówi, że Odeskie Muzeum odegrało ważną rolę dla czarnomorskiego miasta portowego od wybuchu wojny.

„Przede wszystkim nasza misja wzrosła, w miarę jak kraj zyskiwał na pewności siebie. Muzeum stało się także miejscem, w którym ludzie mogli znaleźć jakąś ulgę” – powiedział.

„Kiedy wybucha wojna, kultura staje się ważniejsza dla ludzkości. Ponieważ wojna to nędza, chaos i ciemność. Ale kultura to światło i normalność. Pomaga ludziom pozostać ludźmi w nieludzkiej sytuacji”.

Wystawa „Od Odessy do Berlina: malarstwo europejskie od XVI do XIX wieku” w Gemäldegalerie będzie czynna do 28 kwietnia.