O nas
Kontakt

Rozpoczęcie kampanii szczepień przeciwko polio w Strefie Gazy w obliczu wyniszczającej wojny

Laura Kowalczyk

A health worker administers a polio vaccine to a child at a hospital in Khan Younis, August 31, 2024

Kampania szczepień jest skierowana do dzieci poniżej 10 roku życia, zgodnie z WHO. Każde dziecko otrzyma dwie krople doustnej szczepionki przeciwko polio w dwóch rundach, druga zostanie podana cztery tygodnie po pierwszej.

W Strefie Gazy rozpoczęła się kampania szczepień przeciwko polio. To ambitne przedsięwzięcie władz służby zdrowia mające na celu zaszczepienie 640 000 palestyńskich dzieci w obliczu wyniszczającej wojny, która zniszczyła tamtejszy system opieki zdrowotnej.

Kampania ma miejsce po tym, jak w Strefie Gazy odnotowano pierwszy od 25 lat przypadek polio u 10-miesięcznego chłopca, który ma obecnie sparaliżowaną jedną nogę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecność przypadku paraliżu wskazuje, że mogą istnieć setki kolejnych przypadków dzieci, które zostały zakażone, ale nie wykazują objawów.

Większość osób chorych na polio nie odczuwa objawów, a ci, którzy je odczuwają, zazwyczaj wracają do zdrowia w ciągu tygodnia lub około tego. Jednak nie ma lekarstwa, a gdy polio powoduje paraliż, jest on zazwyczaj trwały. Jeśli paraliż dotyka mięśni oddechowych, choroba może być śmiertelna.

Zgodnie z informacjami WHO kampania szczepień skierowana jest do dzieci poniżej 10. roku życia, a jej celem jest zaszczepienie co najmniej 90 proc. z nich.

Przesiedlony 11-miesięczny Abdel-Rahman Abu El-Jedian, chory na polio, niesiony przez matkę (środek) w prowizorycznym obozie namiotowym w Deir al-Balah, w centrum Gazy

Każde dziecko otrzyma dwie krople doustnej szczepionki przeciwko polio w dwóch turach, przy czym druga tura zostanie podana cztery tygodnie po pierwszej.

W misji weźmie udział ponad 2100 pracowników służby zdrowia z agencji ONZ i Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy.

Dyrektor generalny WHO, Teodros Ghebreyesus, powiedział, że kampania rozpocznie się w centralnej części Strefy Gazy, a następnie będzie kontynuowana w południowej części Strefy i ostatecznie na północy.

Obserwatorzy ostrzegają, że akcja szczepień nie będzie łatwa, gdyż drogi w Strefie Gazy są w dużej mierze zniszczone, szpitale poważnie uszkodzone, a ludność rozproszona w odizolowanych enklawach.

ONZ szacuje, że około 65% sieci drogowej w Strefie Gazy zostało uszkodzonych, a 19 z 36 szpitali w Strefie Gazy nie działa.

Północ terytorium jest odcięta od południa, a podróżowanie między tymi dwoma obszarami było trudne przez całą wojnę z powodu izraelskich operacji wojskowych. Grupy pomocowe musiały zawiesić podróże z powodu obaw o bezpieczeństwo po tym, jak konwoje zostały zaatakowane przez izraelskie wojsko.

Trzydniowe zawieszenie działań wojennych

WHO poinformowała w czwartek, że osiągnęła porozumienie z Izraelem w sprawie czasowych przerw w walkach, aby umożliwić przeprowadzenie kampanii szczepień.

Prowadzenie jakiejkolwiek kampanii, która wymaga przekroczenia Strefy Gazy i kontaktu z tamtejszą służbą zdrowia, niechybnie będzie wiązało się z trudnościami, zwłaszcza że 90% Palestyńczyków to osoby przesiedlone.

W swoim pierwszym oświadczeniu w sprawie kampanii Izrael poinformował w sobotę, że program szczepień będzie kontynuowany do 9 września i będzie trwał osiem godzin dziennie.

Zgodziła się przerwać walki między godziną 6 rano a 3 po południu na trzy dni, z możliwością przedłużenia o jeden dzień.

Według UNICEF-u takie rozwiązanie nie jest wystarczające, aby zagwarantować wyszczepialność.

„Ze względu na brak bezpieczeństwa, uszkodzenia dróg i infrastruktury oraz ciągłe przesiedlenia ludności mało prawdopodobne jest, aby przeprowadzenie kampanii trwającej tylko trzy dni w każdym obszarze wystarczyło do osiągnięcia odpowiedniego zasięgu szczepień” – podała agencja ONZ w komunikacie prasowym.

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy opublikowało listę około 160 placówek na terenie całego kraju, w tym ośrodków medycznych, szpitali i szkół, w których odbędą się szczepienia.

Najwięcej dzieci mieszka w Chan Junis i Deir al-Balah, gdzie gęstość zaludnienia dzieci poniżej 10 lat jest największa.

Około 1,3 miliona dawek szczepionki przeszło przez punkt kontrolny Kerem Shalom i jest obecnie przechowywanych w „magazynie chłodniczym” w magazynie w Deir al-Balah. Oznacza to, że magazyn jest w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę, aby szczepionki się nie zepsuły.

Kolejna dostawa 400 000 dawek ma zostać wkrótce dostarczona do Gazy. Szczepionki zostaną przetransportowane drogą lądową do miejsc dystrybucji przez zespół ponad 2000 wolontariuszy medycznych, powiedział Ammar Ammar, rzecznik UNICEF.

Według WHO, aby zapewnić dzieciom ochronę przed chorobą, zazwyczaj potrzeba od trzech do czterech dawek doustnej szczepionki przeciwko polio (dwie krople na dawkę).

Jeśli nie otrzymają wszystkich dawek, są podatni na zakażenie.

Lekarze odkryli już wcześniej, że dzieci niedożywione lub cierpiące na inne choroby mogą potrzebować więcej niż 10 dawek doustnej szczepionki przeciwko polio, aby uzyskać pełną ochronę.