Rząd Rishiego Sunaka uczynił „zatrzymywanie łodzi” głównym filarem swojej rodzącej się kampanii reelekcyjnej.
We wtorek rząd ogłosił, że Wielka Brytania będzie stosować kontrowersyjne badania kości w celu ustalenia wieku migrantów podających się za nieletnich.
Środek ten stanowi część pakietu nowych przepisów, które w tym tygodniu zostaną zaprezentowane parlamentowi, oznajmił w oświadczeniu minister imigracji Robert Jenrick, broniąc „nowego, kluczowego kroku” w walce kraju z nielegalną imigracją.
Dodał, że projekt ustawy „zezwoli na wykorzystanie promieni rentgenowskich do naukowego określenia wieku” danej osoby, jeśli pojawi się taka kwestia. Dozwolone będą zdjęcia rentgenowskie zębów, kości dłoni i nadgarstków oraz rezonans magnetyczny kolan i obojczyków.
Celem rządu jest uniemożliwienie dorosłym migrantom podawania się za nieletnich i korzystanie w ten sposób ze specjalnej pomocy.
Testy te są stosowane w wielu krajach europejskich, ale są ostro kwestionowane zarówno przez lekarzy, jak i stowarzyszenia pomocy migrantom, którzy kwestionują ich wiarygodność.
Według danych rządowych między 2016 r. a czerwcem 2023 r. miało miejsce 11 275 przypadków, w których kwestionowano wiek osób ubiegających się o azyl. W prawie połowie tych przypadków (5551) ostatecznie uznano, że zainteresowane osoby są osobami dorosłymi.
Konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii uznał walkę z nielegalną imigracją za jeden ze swoich głównych priorytetów.
W ostatnich miesiącach rząd znacznie zaostrzył swoje przepisy, próbując ograniczyć napływ nielegalnych migrantów na swój kraj, zwłaszcza tych, którzy przepływają przez kanał La Manche z Francji na prowizorycznych łodziach.
W ubiegłym roku tą trasą przybyło ponad 45 000 osób, a od początku tego roku ponad 23 000 dotarło do wybrzeży Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche
Większość przybyłych osób ubiega się o azyl, co powoduje powstanie wąskiego gardła w systemie przyjmowania i rozpatrywania tych wniosków. Do końca czerwca na decyzje w swoich sprawach czekało ponad 175 tys. osób.
Prawo zabrania obecnie migrantom, którzy przybyli nielegalnie, ubiegania się o azyl i przewiduje deportację migrantów do ich własnych krajów lub do krajów trzecich.
Wysyłanie osób z grupy ryzyka do innych krajów wiąże się jednak z zagrożeniami prawnymi, a projekt mający na celu rozpoczęcie przekazywania osób do Rwandy pozostaje zablokowany przez brytyjskie sądy.
W obliczu krytyki rząd obiecał ułatwić legalne drogi do Wielkiej Brytanii osobom kwalifikującym się, na wzór dróg zaplanowanych dla ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną lub osób zagrożonych przez talibów w Afganistanie.
Rząd ogłosił we wtorek, że w styczniu przyszłego roku przedstawi swoje propozycje „bezpiecznych i legalnych dróg” do azylu.