O nas
Kontakt

Sándor Kereki odkrywa „Budapeszt lat siedemdziesiątych z perspektywy chłopca”

Laura Kowalczyk

Sándor Kereki photo exhibition at the Robert Capa Centre in Budapest, Hungary

Poznaj Sándora Kerekiego, węgierskiego fotografa, który zabierze Cię z powrotem na ulice Budapesztu w latach 70.

Poznaj Sandora Kerekiego, węgierskiego fotografa, który zabierze Cię z powrotem na ulice Budapesztu w latach 70. W wieku 16 lat dostał od ojca aparat i przez kolejne 10 lat włóczył się po ulicach miasta.

Wielu szczególnie rozpozna dzielnicę 6. i 7., w których uwiecznił codzienne chwile.

Wystawa fotografii w Centrum Roberta Capy w Budapeszcie
Wystawa fotografii w Centrum Roberta Capy w Budapeszcie

Fotograf-samouk opowiada o sytuacjach, z którymi spotyka się na co dzień: „Człowiek odchodzi, ulica to ulica. Znajdujesz coś ciekawego, a potem wracasz do domu, patrzysz na to i okazuje się, że nie jest to aż tak interesujące. Więc jest nie ma planu, jedyny plan jest taki, że starał się nie wtrącać”.

Ukończone dzieło Kerekiego składa się z siedmiu tysięcy naświetlonych negatywów. Każde z prezentowanych zdjęć skłania do refleksji i przywołuje wspomnienia, a w kilku przypadkach niektórzy rozpoznali siebie lub swoich krewnych.

Wystawa fotografii w Centrum Roberta Capy w Budapeszcie
Wystawa fotografii w Centrum Roberta Capy w Budapeszcie

Wyjaśnił: „Nigdy nie robiłem tego w tak wzruszający sposób, miałem szczęście, oświetlenie było dobre, wpadłem na to i miałem szczęście, że to widziałem, ponieważ wydarzyło się to na ulicy, ale nie widać czegoś takiego to wszędzie.”

Podczas gdy Sándor Kereki odłożył aparat na początku lat osiemdziesiątych, w 2021 r. do Fortepan przesłano 1800 zdjęć, a niektóre z nich nadal można oglądać w cyfrowym archiwum zdjęć.

Wystawę w Centrum Roberta Capy w Budapeszcie można oglądać do 4 lutego.