O nas
Kontakt

Sekretarz obrony USA Austin składa niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, obiecując ciągłe wsparcie dla Ukrainy

Laura Kowalczyk

Sekretarz obrony USA Austin składa niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, obiecując ciągłe wsparcie dla Ukrainy

To druga podróż Austina do Kijowa, ale odbywa się ona w zupełnie innych okolicznościach, ponieważ uwaga świata skupia się na Bliskim Wschodzie i pojawiają się oznaki zmęczenia trwającą prawie 21 miesięcy wojną rosyjsko-ukraińską.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie w ramach głośnych działań mających na celu utrzymanie przepływu pieniędzy i broni na Ukrainę, nawet gdy zasoby amerykańskie i międzynarodowe są wyczerpane w związku z nowym globalnym ryzykiem stwarzanym przez konflikt Izrael-Hamas.

Austin, który przyjechał do Kijowa pociągiem z Polski, spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem obrony Rustemem Umerowem, a także miał spotkać się z szefem sztabu gen. Waleriim Załużnym.

W Kijowie Austin powiedział, że wysiłki Ukrainy mające na celu pokonanie rosyjskiej inwazji „mają znaczenie dla reszty świata” i że wsparcie USA będzie kontynuowane „na dłuższą metę”.

Zełenski powiedział, że wizyta Austina była „bardzo ważnym sygnałem dla Ukrainy”.

„Liczymy na Wasze wsparcie” – powiedział Zełenski, dziękując Kongresowi i narodowi amerykańskiemu za wsparcie.

To druga podróż Austina do Kijowa, ale odbywa się ona w zupełnie innych okolicznościach, ponieważ uwaga świata skupia się na Bliskim Wschodzie i pojawiają się oznaki zmęczenia trwającą prawie 21 miesięcy wojną rosyjsko-ukraińską.

Pierwsza wizyta Austina miała miejsce w kwietniu 2022 roku, zaledwie dwa miesiące po rozpoczęciu wojny. W tym czasie na Ukrainę wpadła fala ogólnoświatowego wściekłości z powodu inwazji Moskwy, a Austin rozpoczął międzynarodowe wysiłki, w ramach których obecnie 50 krajów spotyka się co miesiąc, aby uzgodnić, jaką broń, szkolenia i inne wsparcie można przekazać Kijowowi.

Jednak konflikt w Gazie może odciągnąć uwagę i zasoby od walki na Ukrainie. Stany Zjednoczone gorączkowo pracowały od ataków Hamasu na Izrael z 7 października i tygodni niszczycielskiego bombardowania Gazy przez Izrael, które po nich zginęło ponad 10 000 cywilów, aby zapobiec przekształceniu się tych ataków w wojnę regionalną.

Stany Zjednoczone wysłały już na Bliski Wschód dwie grupy uderzeniowe lotniskowców, dziesiątki myśliwców i tysiące amerykańskiego personelu, a także musiały zmienić rozmieszczenie sił i przeprowadzić naloty na wspierane przez Iran grupy bojowników, które obecnie uderzają w bazy USA w Iraku i Regularnie w Syrii.

Do chwili obecnej Ukraina otrzymała od USA ponad 44 miliardy dolarów i ponad 35 miliardów dolarów od innych sojuszników w postaci broni, począwszy od milionów kul po systemy obrony powietrznej, zaawansowane europejskie i amerykańskie czołgi bojowe, a wreszcie darowizny na myśliwiec F-16 odrzutowce.

Ale Ukraina wciąż potrzebuje więcej i po prawie 20 miesiącach transportu broni na Ukrainę zaczynają pojawiać się pęknięcia. Niektóre kraje europejskie, takie jak Polska, ograniczyły wsparcie, zauważając potrzebę utrzymania odpowiedniej zdolności bojowej do samoobrony.

Ukraińscy urzędnicy stanowczo odpierali sugestie, że znajdują się w impasie z Rosją po tym, jak długo oczekiwana kontrofensywa przeprowadzona latem nie zmieniła radykalnie linii frontu. Podczas swojej zeszłotygodniowej wizyty w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak nie podał żadnych szczegółów, ale potwierdził, że siły ukraińskie w końcu przedarły się na wschodni brzeg Dniepru, który w zasadzie służył jako nieruchoma linia frontu między Ukrainą a Siły rosyjskie od miesięcy.

Jednak wraz z nadejściem zimy osiągnięcie dużych zysków którejkolwiek ze stron stanie się trudniejsze ze względu na warunki gruntowe. Może to jeszcze bardziej zaszkodzić Ukrainie, jeśli amerykańscy prawodawcy uznają, że należy poczekać, aż potrzebne będą większe fundusze. Ukraina i USA spodziewają się, że tej zimy Rosja ponownie zajmie się infrastrukturą Ukrainy, np. siecią energetyczną, co sprawi, że obrona powietrzna stanie się krytyczna.

Fred Kagan, starszy pracownik naukowy w American Enterprise Institute, powiedział, że błędem byłoby sądzić, że jest czas na czekanie.

„Jeśli przestaniemy udzielać pomocy Ukrainie, nie będzie to oznaczało, że impas będzie się utrzymywał. Pomoc jest w rzeczywistości niezbędna, aby uniemożliwić Rosjanom ponowne manewrowanie w sposób, który umożliwi im pokonanie Ukrainy” – powiedział Kagan. „Zatem koszt odcięcia pomocy jest taki, że Rosja wygra, Ukraina przegra, a NATO przegra”.

Wsparcie to dodatkowo komplikuje fakt, że Pentagon ma w tegorocznym budżecie jedynie malejącą kwotę pieniędzy na dalsze wysyłanie broni na Ukrainę, a Kongres spóźnia się o miesiące z przyjęciem nowego budżetu i nie podjął dodatkowego pakietu wydatków obejmującego m.in. Pomoc dla Ukrainy.

Od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie broń o wartości ponad 44,2 miliarda dolarów, ale środki te prawie się wyczerpały. Pentagon może wysłać o około 5 miliardów dolarów więcej broni i sprzętu ze swoich własnych zapasów. Ale na zastąpienie tych akcji ma tylko około 1 miliarda dolarów. W rezultacie ostatnie zapowiedzi wsparcia dla broni dotyczyły znacznie mniejszych kwot w dolarach niż w poprzednich miesiącach.

„Widzieliście mniejsze pakiety, ponieważ musimy je przeanalizować” – powiedziała w czwartek zastępca sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh. „Ponieważ nie wiemy, kiedy Kongres przyjmie nasz dodatkowy pakiet”.

Urzędnicy nawołują Kongres do zapewnienia dodatkowych pieniędzy, ale rosnąca liczba republikanów w Senacie sprzeciwia się dodatkowej pomocy dla Ukrainy, nie zapewniając wsparcia dla innych niepowiązanych przepisów, takich jak bardziej rygorystyczne przepisy imigracyjne i dodatkowe fundusze na kontrolę graniczną. Przyjęta w zeszłym tygodniu ustawa o wydatkach tymczasowych, mająca uniknąć zawieszenia rządu w czasie wakacji, nie przewidywała żadnych pieniędzy dla Ukrainy.