O nas
Kontakt

Siły izraelskie szturmują szpital Nassera w Gazie w obliczu rosnących napięć z Hezbollahem

Laura Kowalczyk

Palestinians wounded in Israeli airstrikes arrive at the Nasser hospital in the town of Khan Younis in the southern Gaza Strip.

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Izraelskie siły specjalne szturmują szpital Nassera w Gazie

W czwartek wojska izraelskie wkroczyły do ​​głównego szpitala w południowej Strefie Gazy w ramach ograniczonej operacji mającej na celu poszukiwanie pozostałych zakładników wziętych przez Hamas.

Według dr Khaleda Alserra, chirurga szpitala, jeden pacjent zginął, a siedmiu zostało rannych, gdy szpital Nasser w mieście Khan Younis na południu znalazł się w środę pod ostrzałem.

Izrael od dawna oskarża Hamas o wykorzystywanie szpitali i innych obiektów cywilnych do ochrony swoich bojowników. Krytycy twierdzą, że istnieje niewiele dowodów na poparcie tej tezy.

Szpitale nie powinny być atakowane zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym.

Izraelskie wojsko stwierdziło, że posiada „wiarygodne informacje wywiadowcze”, że Hamas przetrzymywał zakładników w szpitalu i że pozostali jeńcy mogą nadal przebywać w szpitalu, ale nie przedstawiło jeszcze dowodów do niezależnej weryfikacji.

PLIK – Bojownicy Hamasu transportują 85-letniego Yaffę Adara, izraelskiego cywila porwanego z Nir Oz, do Strefy Gazy wózkiem golfowym, w nieokreślonym miejscu pomiędzy Izraelem a Gazą
PLIK – Bojownicy Hamasu transportują 85-letniego Yaffę Adara, izraelskiego cywila porwanego z Nir Oz, do Strefy Gazy wózkiem golfowym, w nieokreślonym miejscu pomiędzy Izraelem a Gazą

Do nalotu doszło po ostrzeżeniach rządów na całym świecie, że Izrael nie powinien atakować miasta Rafah na południu, gdzie, jak się uważa, schroni się ponad milion mieszkańców Gazy.

Siły izraelskie nakazały cywilom ucieczkę do przygranicznego miasta z Egiptem, które według Izraela jest ostatnią bastionem Hamasu, ale nie przedstawiły jeszcze planu ewakuacji.

Wydaje się, że negocjacje w sprawie zawieszenia broni w Gazie utknęły w martwym punkcie, a izraelski premier Benjamin Netanjahu obiecał kontynuować ofensywę do czasu zniszczenia Hamasu i powrotu zakładników.

Izrael składa skargę po tym, jak Watykan potępia „rzeź” w Gazie

Izrael złożył formalną skargę po tym, jak wysoki rangą urzędnik Watykanu wspomniał o „rzezi” w Gazie i – jak to określił – nieproporcjonalnej izraelskiej operacji wojskowej po atakach Hamasu z 7 października.

Ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej nazwała komentarze kardynała Pietro Parolina, sekretarza stanu Watykanu, „godnymi pożałowania”. W środowym oświadczeniu ambasada stwierdziła, że ​​Parolin nie uwzględnił, jak to określił, istotnych faktów przy ocenie legalności działań Izraela.

W przemówieniu wygłoszonym we wtorek na przyjęciu Parolin potępił ataki Hamasu na Izrael z 7 października oraz wszelkie formy antysemityzmu. Jednak zakwestionował twierdzenie Izraela, że ​​działał w samoobronie, dokonując „rzezi” w Gazie.

„Powołano się na prawo Izraela do samoobrony, aby uzasadnić, że ta operacja jest proporcjonalna, ale biorąc pod uwagę 30 000 zabitych, tak nie jest” – powiedział.

Izrael już wcześniej sprzeciwiał się stanowisku Watykanu w sprawie wojny, także wtedy, gdy papież Franciszek mówił o „terroryzmie”.

Papież, który codziennie przemawia za pośrednictwem wideokonferencji do parafii w Gazie, w której mieszkają palestyńscy cywile, od tego czasu stara się zachować bardziej zrównoważony charakter w swoich komentarzach i niedawno napisał list do narodu żydowskiego, potwierdzając szczególne stosunki między chrześcijanami i Żydami.

W wyniku izraelskich nalotów na Liban zginęło dziesięciu cywilów

Według libańskich mediów państwowych liczba ofiar śmiertelnych wśród cywilów w wyniku dwóch izraelskich nalotów na południowy Liban, które odbyły się w środę, wzrosła do dziesięciu.

Izrael wystrzelił w środę serię rakiet na cele w pobliżu miasta Nabatiyeh, kilka godzin po tym, jak pociski z Libanu zabiły izraelskiego żołnierza i raniły ośmiu kolejnych.

To sprawia, że ​​jest to najbardziej śmiercionośny dzień od ponad czterech miesięcy transgranicznej wymiany ognia między Izraelem a libańską grupą bojowników Hezbollah.

Hezbollah zapowiedział odwet za środowe ataki, co jest oznaką eskalacji napięcia na północnej granicy Izraela.

Pracownicy obrony cywilnej i ratownicy usuwają gruz z budynku, który został zaatakowany w środę wieczorem przez izraelski nalot w mieście Nabatiyeh w południowym Libanie, czwartek, 15 lutego,
Pracownicy obrony cywilnej i ratownicy usuwają gruz z budynku, który został zaatakowany w środę wieczorem przez izraelski nalot w mieście Nabatiyeh w południowym Libanie, czwartek, 15 lutego,

W czwartek doniesiono o kolejnych izraelskich atakach w południowym Libanie. Izraelskie wojsko stwierdziło, że celem ataków była infrastruktura Hezbollahu i stanowiska startowe. Premier Libanu Najib Mikati potępił eskalację.

„W czasie, gdy nalegamy na spokój i wzywamy wszystkie strony, aby nie eskalowały, stwierdzamy, że izraelski wróg rozszerza swoją agresję” – czytamy w oświadczeniu jego biura.

Armia izraelska będzie w dalszym ciągu odpowiadać na regularne ataki Hezbollahu, powiedział rzecznik Avi Hyman z biura izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. „Nasze przesłanie dla Hezbollahu jest i zawsze będzie następujące: nie wystawiajcie nas na próbę”.

Izraelscy ministrowie odrzucają rozwiązanie dwupaństwowe

Twardy minister finansów Izraela Bezalel Smotrich odrzucił plany utworzenia państwowości palestyńskiej, twierdząc, że obecny rząd „w żaden sposób się na to nie zgodzi”.

„W żadnym wypadku nie zgodzimy się na ten plan, który faktycznie mówi, że Palestyńczycy zasługują na nagrodę za straszliwą masakrę, jaką nam wyrządzili: na państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie” – oznajmił na platformie mediów społecznościowych X.

„Przesłanie jest takie, że masakra obywateli Izraela bardzo się opłaca” – dodał.

Jego wezwania powtórzył skrajnie prawicowy minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir.

„1400 zostaje zamordowanych, a świat chce im dać państwo. To się nie stanie!” On napisał na X.

Tak zwane rozwiązanie dwupaństwowe, które zapewniłoby Palestyńczykom państwowość, jest wspieranym przez Zachód planem zapewnienia trwałego pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Nieustępliwość i fundamentalizm rasowy wielu skrajnie prawicowych członków gabinetu Benjamina Netanjahu jest postrzegany jako główna przeszkoda na drodze do zawieszenia broni, a także długoterminowego pokoju i bezpieczeństwa w regionie.