O nas
Kontakt

Rosyjskie graniczne miasto Biełgorod dotknięte atakiem rakietowym

Laura Kowalczyk

A missile attack struck the Russian town of Belgorod on Thursday

Według rosyjskiego urzędnika w czwartek w ataku rakietowym na rosyjskie miasto Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą zginęło sześć osób, w tym dziecko.

Według doniesień rosyjskie miasto Biełgorod, położone około 40 kilometrów od granicy z Ukrainą, zostało trafione atakiem powietrznym.

Państwowe media podały, że w południowo-zachodniej części miasta doszło do uderzenia w centrum handlowe.

Gubernator sąsiedniego obwodu kurskiego Roman Starovoit poinformował, że trafiony został także stadion szkolny.

Według rosyjskiego urzędnika zginęło sześć osób, a 18 zostało rannych. Gubernator obwodu białoruskiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że wśród rannych jest pięcioro dzieci.

„Jest wiele ofiar: zabitych i rannych” – powiedział w Telegramie.

Na filmach opublikowanych w mediach społecznościowych widać zniszczone i otoczone gruzem sklepy, a w tle słychać wycie syren.

Linia ognia

Według Ministerstwa Obrony Rosji systemy obrony powietrznej zniszczyły w czwartek 14 rakiet nad szerszym obwodem Biełgorodu. Ministerstwo twierdziło, że Ukraina wystrzeliła je z systemu rakiet wielokrotnego startu RM-70 Vampire około południa czasu lokalnego.

Biełgorod był celem wielu ataków powietrznych, gdy ukraińskie wojsko starało się, aby wojna była jak najbardziej widoczna i namacalna w samej Rosji.

W grudniu 25 osób zginęło w śmiercionośnym ataku dronów i rakiet na miasto, co skłoniło setki cywilów do ewakuacji.

Ataki podważają wysiłki prezydenta Władimira Putina, mające na celu zapewnienie Rosjan, że życie w kraju w dużej mierze toczy się normalnie.

Niedawne wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że wojna utknęła w martwym punkcie. Obie strony odnotowały postępy lub zwycięstwa w niektórych obszarach, ale po kilku miesiącach front pozostaje w dużej mierze niezmienny.

Walka powietrzna, zwłaszcza z użyciem dronów i artylerii, stała się ostatnio dominującym sposobem walki, ponieważ warunki zimowe utrudniały przemieszczanie się wojsk.