O nas
Kontakt

Skany oczu mogą wykryć objawy choroby Parkinsona 7 lat przed diagnozą

Laura Kowalczyk

Skany oczu mogą wykryć objawy choroby Parkinsona 7 lat przed diagnozą

Korzystając z danych skanowania oka i uczenia maszynowego, naukowcy potwierdzili, że sztuczna inteligencja (AI) może dostrzec subtelne oznaki choroby Parkinsona na lata przed diagnozą kliniczną.

Nowe badania ujawniły, że skany oczu mogą wykryć objawy choroby Parkinsona u pacjentów siedem lat przed zwykle zdiagnozowaną.

W największym jak dotąd badaniu obrazowania siatkówki w chorobie Parkinsona naukowcy byli w stanie wykazać, w jaki sposób markery wskazujące na obecność choroby zostały zidentyfikowane na wiele lat przed postawieniem diagnozy klinicznej.

Zespół odpowiedzialny za badanie wykorzystał sztuczną inteligencję (AI) i uczenie maszynowe do identyfikacji markerów choroby w skanach oczu, korzystając z zestawu danych AlzEye, który zawiera dane od ponad 250 000 osób łączące obrazy i skany siatkówki z dokumentacją szpitalną NHS w Wielkiej Brytanii w sprawie chorób układu krążenia i chorób neurodegeneracyjnych.

Wyniki zostały następnie powtórzone przy użyciu szerszej bazy danych UK Biobank, która składa się ze zdrowych ochotników.

Wyniki wskazują na dalszy rozwój dziedziny „okulomiki”, która polega na wykorzystywaniu danych ze skanów oczu do ujawniania oznak chorób i schorzeń, w tym choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego i schizofrenii.

Skany oczu i dane oczu zostały również wykorzystane do ujawnienia skłonności do wysokiego ciśnienia krwi, chorób układu krążenia i cukrzycy.

Publikując wyniki badań w Neurology, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii, naukowcy z University College London i Moorfields Eye Hospital powiedzieli, że są „zadziwieni tym, co możemy odkryć dzięki skanom oczu”.

„Chociaż nie jesteśmy jeszcze gotowi do przewidywania, czy dana osoba zachoruje na chorobę Parkinsona, mamy nadzieję, że ta metoda może wkrótce stać się narzędziem do badań przesiewowych osób zagrożonych chorobą” – powiedział główny autor, dr Siegfried Wagner z UCL Institute of Ophthalmology and Szpital okulistyczny Moorfields.

Choroba Parkinsona to postępujący stan neurologiczny, w którym w mózgu nie ma wystarczającej ilości dopaminy, co powoduje problemy, które pogarszają się z czasem.

Główne objawy to mimowolne drżenie części ciała, powolny ruch oraz sztywne i nieelastyczne mięśnie, ale mogą również wystąpić objawy psychologiczne, takie jak depresja, utrata węchu i problemy z pamięcią.

Naukowcy próbują znaleźć sposoby na wcześniejsze wykrycie choroby, ponieważ wcześniejsze wykrycie może zapewnić możliwości spowolnienia postępu choroby.

Większość osób z chorobą Parkinsona zaczyna wykazywać objawy po 50 roku życia, ale niektórzy doświadczają ich po czterdziestce, a zanim charakterystyczne objawy zaczną się pojawiać, ponad połowa komórek w dotkniętej chorobą części mózgu może już umarł.

„Znalezienie oznak wielu chorób, zanim pojawią się objawy, oznacza, że ​​w przyszłości ludzie będą mieli czas na zmianę stylu życia, aby zapobiec powstaniu niektórych schorzeń, a klinicyści będą mogli opóźnić początek i wpływ zmieniających życie zaburzeń neurodegeneracyjnych” – dodał Wagner .

Profesor Alistair Denniston, konsultant okulista w University Hospitals Birmingham, dodał: „Ta praca pokazuje potencjał danych oka, wykorzystanych przez technologię do wychwytywania oznak i zmian zbyt subtelnych, aby ludzie mogli je zobaczyć. Teraz możemy wykryć bardzo wczesne objawy choroby Parkinsona, otwierając nowe możliwości leczenia”.