O nas
Kontakt

Chłodna noc pomaga strażakom z Teneryfy w walce z pożarami

Laura Kowalczyk

Chłodna noc pomaga strażakom z Teneryfy w walce z pożarami

Fala upałów podniosła temperatury do niebezpiecznych poziomów w północnej Afryce i Europie.

Lepsze warunki pogodowe pomogły strażakom w ciągu nocy poczynić postępy w walce o opanowanie pożaru szalejącego od pięciu dni na turystycznej wyspie Teneryfie na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich – poinformowały w niedzielę władze.

„Noc była bardzo trudna, ale dzięki pracy strażaków wyniki są bardzo pozytywne” – powiedziała gubernator Teneryfy Rosa Dávila na konferencji prasowej w niedzielę.

Służby ratunkowe Wysp Kanaryjskich poinformowały w tweecie na platformie społecznościowej X, znanej wcześniej jako Twitter, że strażacy mogli pracować w „lepszych warunkach pogodowych niż oczekiwano”.

Dávila powiedział, że od czasu wybuchu pożaru we wtorek ewakuowano ze swoich domów ponad 12 000 osób. Do soboty spłonęło ponad 8 000 hektarów lasów sosnowych, ale Dávila powiedział, że w niedzielę liczba ta prawdopodobnie będzie znacznie wyższa.

Do tej pory nie zgłoszono żadnych obrażeń, a Davila powiedział, że dzięki strażakom do tej pory nie spłonął żaden dom.

Pożar, określany jako najgorszy na Teneryfie od dziesięcioleci, zagraża 11 obszarom miast otaczającym strome i skaliste góry. Dostęp dla strażaków jest niezwykle utrudniony.

Służby ratownicze stwierdziły, że jakość powietrza w 19 obszarach miejskich nie jest dobra i wezwały ludzi do pozostania w pomieszczeniach, jeśli to możliwe, i noszenia masek na zewnątrz.

Pożar w północno-wschodniej części wyspy nie znajduje się w pobliżu głównych obszarów turystycznych wyspy.

Na miejsce wysłano ponad 400 strażaków i żołnierzy, a także 23 helikoptery i samoloty transportujące wodę.

Wyspy Kanaryjskie były w suszy przez większość ostatnich kilku lat, podobnie jak większość kontynentalnej części Hiszpanii. Wyspy odnotowały w ostatnich latach opady poniżej średniej z powodu zmieniających się wzorców pogodowych, na które miały wpływ zmiany klimatyczne.

Kontynentalna część Hiszpanii przygotowuje się na kolejną falę upałów, która rozpocznie się w niedzielę. Hiszpańska państwowa służba meteorologiczna wydała w sobotę ostrzeżenie, że w nadchodzących dniach temperatura wzrośnie, osiągając 40 stopni Celsjusza (104 Fahrenheita) w niektórych częściach kontynentu.

Siedem Wysp Kanaryjskich znajduje się u północno-zachodniego wybrzeża Afryki i na południowy zachód od kontynentalnej części Hiszpanii. Najbliższy punkt znajduje się 100 kilometrów od Maroka.

Ponad 2000 osób zostało ewakuowanych w wyniku pożaru na pobliskiej wyspie La Palma w zeszłym miesiącu, który dotknął około 4500 hektarów.

Według Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów, Hiszpania znajduje się na czele listy krajów UE dotkniętych pożarami lasów w tym roku, gdzie spłonęło 75 000 hektarów, wyprzedzając Włochy i Grecję.

Hiszpania odpowiadała za prawie 40% z prawie 800 000 hektarów spalonych w Unii Europejskiej w 2022 r., podała agencja UE.