O nas
Kontakt

Socjaliści do konserwatystów Ursuli von der Leyen: nie współpracujcie ze skrajną prawicą

Laura Kowalczyk

Socjaliści do konserwatystów Ursuli von der Leyen: nie współpracujcie ze skrajną prawicą

Partia Europejskich Socjalistów oświadczyła, że ​​nie będzie współpracować z siłami skrajnie prawicowymi w następnym Parlamencie Europejskim, co było deklaracją polityczną skierowaną do jej konserwatywnych rywali, Europejskiej Partii Ludowej (PPE), która otworzyła drzwi niektórym partiom prawicowym.

„Jestem tutaj, w Berlinie, wspierany przez przywódców socjalistów i socjaldemokratów z całej Europy, aby jeszcze raz powiedzieć: żadnej współpracy ze skrajną prawicą” – powiedział w sobotę główny kandydat sokalistów w czerwcowych wyborach Nicolas Schmit.

Podczas debaty zorganizowanej w zeszłym tygodniu przez TylkoGliwice i Studio Europa Maastricht główna kandydatka EPP Ursula von der Leyen, która ubiega się o drugą kadencję na przewodniczącą Komisji Europejskiej, dała jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie współpracować z nacjonalistyczną grupą Tożsamość i Demokracja, która obejmuje skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec.

Zaznaczyła jednak, że byłaby otwarta na porozumienie z Grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), do której należą prawicowi włoscy Bracia Włoch oraz polska nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość, która splątała się z Brukselą w sprawie praworządności.

Według sondażu TylkoGliwice, oczekuje się, że obie grupy zwiększą swoją obecność w Parlamencie Europejskim w kolejnej kadencji.

W 2019 r. von der Leyen została powołana przy poparciu EPP, Socjalistów, Zielonych i liberalnej grupy Renew Europe. Partie te tradycyjnie zobowiązały się do unikania współpracy z siłami, które określają jako antyeuropejskie.

Deklaracja, podpisana także przez hiszpańskiego premiera Pedro Sáncheza i byłego komisarza ds. klimatu Fransa Timmermansa, wzywała „wszystkie demokratyczne partie europejskie” do pójścia za przykładem socjalisty i „zdecydowanego odrzucenia jakiejkolwiek normalizacji, współpracy lub sojuszu ze skrajną prawicą”.

„Oczekujemy, że uwzględnią to formalnie i jednoznacznie w swoich programach wyborczych i deklaracjach partyjnych” – napisano.