O nas
Kontakt

Impuls Brukseli: czy 8-osobowy zespół jest bogatszy i szczęśliwszy 20 lat później?

Laura Kowalczyk

Berlaymont, Brussels.

Dwadzieścia lat temu do Unii Europejskiej przystąpiło dziesięć nowych krajów. Nowy raport analizuje postęp gospodarczy ośmiu z tych państw członkowskich.

Z okazji przystąpienia do UE Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Republiki Słowackiej i Słowenii Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przygotował raport mający na celu ocenę osiągnięć tych krajów .

Cypr i Malta, które również dołączyły tego dnia, zostały wyłączone z raportu, ponieważ nie mieszczą się w obszarach, w których działa EBOR.

Dotknięte kraje, z wyjątkiem Słowenii, która jest częścią niezaangażowanej byłej Jugosławii, znajdowały się wcześniej w czasach sowieckich po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Upadek reżimu komunistycznego i członkostwo w UE przekształciły te narody.

Zamknięcie luki w stosunku do bardziej zaawansowanych gospodarek

W 1995 r. w UE-8 średni PKB na mieszkańca stanowił 14% całkowitego PKB Niemiec.

Do 2003 r. odsetek ten wzrósł do 26%, a do 2023 r. do 50%.

Patrząc na kraje o niższych dochodach w tej kohorcie, EBOR zauważył, że różnica w stosunku do Niemiec zmniejszała się szybciej, a kraje mniej rozwinięte korzystały z szybszego postępu.

W 2004 r. dochód na mieszkańca Słowenii wynosił 50% dochodu w Niemczech, chociaż do 2023 r. wzrósł do 61%.

Jeśli weźmiemy przypadek Bułgarii i Rumunii, które dołączyły do ​​UE nieco później w 2007 r., ich PKB na mieszkańca wzrósł ponad trzykrotnie w porównaniu z Niemcami w latach 2004–2023.

Korzyści gospodarcze członkostwa w UE

Spośród 24% wzrostu PKB na mieszkańca zaobserwowanego w latach 2003–2023 EBOR argumentował, że 14% tego wzrostu wynikało z członkostwa w UE.

Innymi słowy, chociaż w raporcie odnotowuje się 10% wzrost w przypadku rynków spoza UE o podobnych cechach, te dodatkowe ulepszenia określa się jako „premię za członkostwo” dla UE-8.

Jednym z wyjaśnień tej tendencji jest to, że członkostwo w UE pozwala gospodarkom przyciągnąć więcej inwestycji zagranicznych, a blok ułatwia także handel międzynarodowy.

W szczególności państwa członkowskie mają dostęp do jednolitego rynku, który umożliwia swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i pracy w UE.

Według EBOR premia za członkostwo stała się znacząca na początku XXI wieku, chociaż przewaga ta stała się mniej wyraźna, gdy kryzys finansowy z 2008 r. odbił się na gospodarkach na całym świecie.

Jednakże w porównaniu z gospodarkami spoza UE stopy wzrostu w późniejszym czasie odbiły się silniej w krajach UE-8.

Czy przystąpienie do UE czyni cię szczęśliwszym?

Raport EBOR nawiązuje także do osobnego badania przeprowadzonego wspólnie z Bankiem Światowym, z którego wynika, że ​​członkostwo w UE poprawiło dobrobyt we wszystkich ośmiu państwach członkowskich.

„W latach 2006–2022 odsetek osób deklarujących zadowolenie ze swojego życia wzrósł z 51% do 58% w gospodarkach UE-8” – podał EBOR.

W pewnym stopniu badania sugerują, że dochód jest dodatnio skorelowany ze szczęściem.

Jednak badania badające związek pomiędzy członkostwem w UE a większym zadowoleniem z życia nie zawsze wykazały wyraźną korelację.

Według badania przeprowadzonego w 2017 r. przez Instytut Ekonomiki Pracy IZA członkostwo w UE zwiększyło średnią satysfakcję z życia w Bułgarii, choć nie można tego samego powiedzieć o Rumunii.

Na wyniki te mogły mieć wpływ szersze wydarzenia polityczne, a zaufanie do instytucji europejskich jest również ważne przy rozważaniu wpływu członkostwa w UE na obywateli.