O nas
Kontakt

Space X wysyła czterech nowych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Laura Kowalczyk

Space X wysyła czterech nowych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Czterech astronautów z czterech krajów leci obecnie w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oczekuje się, że w niedzielę dotrą do orbitującego laboratorium w kapsule SpaceX, zastępując czterech astronautów, którzy mieszkają tam od marca.

Czterech astronautów z Danii, Japonii, Rosji i USA wystartowało w sobotę z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Jest to pierwszy przypadek, kiedy w ramach startu w USA wszystkie miejsca na statku kosmicznym wypełnili pasażerowie różnych narodowości. Do tej pory NASA zawsze dołączała do swoich lotów SpaceX dwie lub trzy takie rakiety. Urzędnicy twierdzą, że do przydzielenia zadań doprowadził błąd w harmonogramie.

„Jesteśmy zjednoczonym zespołem mającym wspólną misję” – oznajmiła przez radio Jasmin Moghbeli z NASA będąc na orbicie.

Do Moghbeli, pilota morskiego pełniącego funkcję dowódcy, podczas sześciomiesięcznej misji dołączają Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej z Danii, Satoshi Furukawa z Japonii i Konstantin Borysow z Rosji.

„Aby zbadać kosmos, musimy to zrobić razem” – powiedział dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher na kilka minut przed startem. „Przestrzeń kosmiczna jest naprawdę globalna, a współpraca międzynarodowa jest kluczowa”.

Ścieżki astronautów w kosmos nie mogły być bardziej różne.

Rodzice Moghbeli uciekli z Iranu podczas rewolucji w 1979 roku. Urodzona w Niemczech i wychowana na Long Island w Nowym Jorku, wstąpiła do piechoty morskiej i latała helikopterami szturmowymi w Afganistanie. Ta podróżniczka, która po raz pierwszy podróżowała w kosmos, ma nadzieję pokazać irańskim dziewczętom, że one też mogą mierzyć wysoko. „Wiara w siebie to coś naprawdę potężnego” – powiedziała przed lotem.

Podążając ścieżką inżynierii, Morgensen pracował na platformach wiertniczych u wybrzeży Afryki Zachodniej. Zaskoczonym wyborem pracy powiedział ludziom, że „w przyszłości będziemy potrzebować wiertników w kosmosie”, tak jak postać Bruce’a Willisa w filmie o zabójczych asteroidach „Armageddon”. Jest przekonany, że doświadczenie na platformie wiertniczej doprowadziło do jego wyboru na pierwszego duńskiego astronautę.

Furukawa spędził dziesięć lat jako chirurg, zanim wykonał cięcie japońskiego astronauty. Podobnie jak Mogensen odwiedził już tę stację.

Borysow, nowicjusz kosmiczny, po studiach biznesowych zajął się inżynierią. Prowadzi szkołę freedivingu w Moskwie i sędziuje sport, w którym nurkowie unikają butli z tlenem i wstrzymują oddech pod wodą.

Wzmacniacz pierwszego stopnia SpaceX powrócił na Przylądek Canaveral kilka minut po starcie, co stanowiło dodatkową ucztę dla tysięcy widzów zgromadzonych w porannych ciemnościach.

Start został opóźniony o jeden dzień ze względu na dodatkowe przeglądy danych dotyczących zaworów w systemie podtrzymywania życia kapsuły. Odliczanie prawie zostało ponownie zatrzymane w sobotę po tym, jak w układzie steru strumieniowego kapsuły pojawił się niewielki wyciek paliwa. Inżynierowie SpaceX zdołali zweryfikować, że wyciek nie będzie stwarzał zagrożenia, gdy na zegarze pozostały zaledwie dwie minuty, powiedział Benji Reed, starszy dyrektor firmy ds. lotów kosmicznych załogowych.

W połowie września na stację przyleci z Kazachstanu kolejny astronauta NASA.

SpaceX wysłało obecnie osiem załóg dla NASA. Boeing został zatrudniony w tym samym czasie prawie dziesięć lat temu, ale jeszcze nie latał z astronautami.