O nas
Kontakt

Spadające ceny ropy i gazu ziemnego negatywnie wpływają na zyski Eni w czwartym kwartale

Laura Kowalczyk

An employee walks by banners with name and sign of energy firm Eni at Strovolos area in capital Nicosia, Cyprus, on Friday, Feb. 23, 2018.

Akcje włoskiej spółki Eni SpA spadły w piątek po opublikowaniu przez spółkę najnowszych wyników finansowych.

Eni podała w komunikacie prasowym, że jej zyski za cały 2023 rok wyniosły 8,3 miliarda euro, co oznacza spadek o prawie 40% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy ceny energii były na rekordowym poziomie.

Skorygowany zysk operacyjny (EBIT) za czwarty kwartał 2023 r. wyniósł 3,8 miliarda euro, co spółka przypisuje „stabilnym” wynikom poszukiwań i wydobycia, rekordowym wynikom GGP oraz pozytywnemu wkładowi swojej spółki zależnej Plenitude.

W szczególności Eni stwierdziła, że ​​jej EBIT skorygowany o GGP wyniósł 0,68 miliarda euro, do czego częściowo przyczynił się korzystny wynik postępowania arbitrażowego, którego nie przedstawiła szczegółowo.

Z doniesień wynika, że ​​sąd arbitrażowy nakazał niemieckiemu handlarzowi gazem Uniper zapłacić Eni 550 mln euro za kontrakt na skroplony gaz ziemny, który wygasa w 2022 roku.

Dyrektor generalny Eni, Claudio Descalzi, powiedział, że rok 2023 był dla firmy rokiem „doskonałych wyników” w obliczu niepewności.

„W dużej mierze osiągnęliśmy nasze cele finansowe i operacyjne oraz w dalszym ciągu rozwijaliśmy naszą strategię mającą na celu generowanie wartości przy jednoczesnej dekarbonizacji i zapewnieniu na rynki bezpiecznych i niedrogich dostaw energii” – stwierdził w oświadczeniu. Press.

„Nasze wyniki zostały poparte naszym charakterystycznym modelem satelitarnym, który w dalszym ciągu okazuje się skuteczną dźwignią przyspieszania wzrostu i tworzenia wartości” – dodał.