Przywódcy mieli spotkać się we wtorek, aby omówić wojnę między Izraelem a Hamasem, inwazję Rosji na Ukrainę i bezcenne zabytki, które Ateny chcą odzyskać.
Po tym, jak Wielka Brytania odwołała planowane spotkanie swoich premierów, wybuchł spór dyplomatyczny między Grecją a Wielką Brytanią, co skłoniło greckiego premiera do oskarżenia swojego brytyjskiego odpowiednika o próbę uniknięcia dyskusji na temat spornych marmurów Partenonu.
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis odwiedza Londyn i miał spotkać się z brytyjskim premierem Rishi Sunak we wtorek przy Downing Street 10.
Miał między innymi podnieść trwające od kilkudziesięciu lat żądanie Grecji dotyczące zwrotu starożytnych rzeźb z British Museum.
Jednak w poniedziałkowy wieczór Mitsotakis wydał oświadczenie, w którym „wyraził moją irytację faktem, że brytyjski premier odwołał nasze zaplanowane spotkanie na kilka godzin przed jego planowanym terminem”.
„Grecję i Wielką Brytanię łączą tradycyjne więzy przyjaźni, a zakres naszych dwustronnych stosunków jest bardzo szeroki” – powiedział Mitsotakis.
„Stanowisko Grecji w sprawie rzeźb Partenonu jest dobrze znane. Miałem nadzieję, że będę miał okazję omówić je z moim brytyjskim odpowiednikiem, a także bieżące główne wyzwania międzynarodowe: Strefa Gazy, Ukraina, zmiany klimatyczne i imigracja.
„Kto uważa, że jego stanowisko jest uzasadnione i sprawiedliwe, nie boi się nigdy podjąć dyskusji”.
Wielka Brytania potwierdziła, że obaj przywódcy nie spotkają się i poinformowała, że Mitsotakis przeprowadzi rozmowy z wicepremierem Olivera Dowdena Zamiast. BBC podaje, że grecki przywódca odrzucił zaproszenie.
„Stosunki między Wielką Brytanią a Grecją są niezwykle ważne” – stwierdziło biuro Sunaka w oświadczeniu, w którym w szczególności nie wspomniano o spornych rzeźbach. „Od naszej wspólnej pracy w NATO, przez stawianie czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak nielegalna migracja, po wspólne wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu w Bliskiego Wschodu i wojny na Ukrainie.
„Wicepremier był dostępny, aby spotkać się z premierem Grecji, aby omówić te ważne kwestie”.
Jaka historia kryje się za spornymi rzeźbami?
Ateny od dawna domagają się zwrotu rzeźb wywiezionych z Grecji przez brytyjskiego dyplomatę Lorda Elgina na początku XIX wieku. Rzeźby, które pierwotnie zdobiły 2500-letnią świątynię Partenon na Akropolu, można oglądać w British Museum w Londynie od ponad dwóch stuleci.
Około połowa zachowanych dzieł marmuru znajduje się w Londynie, a reszta w specjalnie wybudowanym muzeum pod Akropolem w Atenach. Występując w niedzielę w brytyjskiej telewizji, Mitsotakis porównał oddzielenie rzeźb do przecięcia Mony Lisy na pół – uwaga ta zirytowała brytyjski rząd.
Muzeum Brytyjskie ma prawny zakaz oddawania rzeźb Grecji, ale jego przywódcy rozmawiali z greckimi urzędnikami na temat kompromisu, na przykład długoterminowej pożyczki.
Jednak rzecznik Sunaka zajął w poniedziałek twarde stanowisko, mówiąc, że rząd Wielkiej Brytanii „nie planuje zmieniać naszego podejścia i z pewnością uważamy, że (brytyjskie) muzeum to właściwe miejsce” dla marmurów.
„Zostały one wówczas nabyte legalnie i stanowią legalną własność członków zarządu muzeum. Popieramy to stanowisko i nie ma planu zmiany prawa je regulującego” – powiedział rzecznik Max Blain.
„Od pokoleń dbamy o marmury i chcemy, aby tak było nadal”.
Mitsotakis spotkał się w poniedziałek z przywódcą brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keira Starmeraktórego partia w sondażach prowadzi rządzących Sunaka konserwatystów.
Po odwołaniu spotkania Sunaka z greckim przywódcą Partia Pracy stwierdziła: „Jeśli premier nie jest w stanie spotkać się z europejskim sojusznikiem, z którym Wielka Brytania łączy ważne powiązania gospodarcze, jest to kolejny dowód, że nie jest on w stanie zapewnić poważnych stosunków gospodarczych przywództwa, jakiego potrzebuje nasz kraj.
„Partia Pracy Keira Starmera jest gotowa”.