O nas
Kontakt

Sprawdzenie faktów: co słychać na billboardzie skierowanym przeciwko Zełenskiemu w Tokio?

Laura Kowalczyk

Sprawdzenie faktów: co słychać na billboardzie skierowanym przeciwko Zełenskiemu w Tokio?

Czy japońskie władze rzeczywiście wystawiły antyzełenski billboard, domagając się od prezydenta zaprzestania wojny na Ukrainie?

To jest wirusowe media społecznościowe post, który został wyświetlony miliony razy na różnych platformach i opublikowany w wielu językach.

Zarzuca się pokaż reklamę emitowany na ruchliwej ulicy w Japonii, który mówi po angielsku: „Stop Zelenskyy, stop the war”.

Ale przeprowadzając wyszukiwanie wsteczne, TylkoGliwice znalazł oryginalny klip na Youtube opublikowany w październiku 2020 r., ponad rok przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Konto, które opublikowało ten film, twierdzi, że „podziela się zwirtualizowanym doświadczeniem bycia w Japonii i ma nadzieję dostarczyć wycinek codziennego życia tego, jak to jest naprawdę tam być”.

Opis filmu na Youtube mówi, że ten klip został nakręcony w Shibuya, dzielnicy Tokio.

Wirusowy klip opublikowany na Twitterze wydaje się zaczynać około 21:20 drugiego znaku w oryginalnym filmie na YouTube.

Skąd wiemy, że to ten sam klip? Oprócz łatwo rozpoznawalnego ujęcia śledzącego, istnieją inne wskazówki.

Na przykład czarna taksówka i żółta po lewej. Ten sam mężczyzna w garniturze przechodzący przez ulicę w prawym dolnym rogu klipu.

Również motocykl zaparkowany na przejściu dla pieszych w centrum wideo jest identyczny w obu klipach.

Euronews
To są różne wskazówki, że wideo na Twitterze zostało zmienione

Jednak w oryginalnym klipie nie ma znaku wzywającego do końca wojny, ale zamiast tego są reklamy przedstawiające kilka japońskich modeli.

Przeprowadzając wyszukiwanie odwróconego obrazu, znaleźliśmy oryginalną reklamę, która okazała się dotyczyć kliniki chirurgii plastycznej w Tokio.

Co więcej, nie znaleźliśmy żadnych artykułów prasowych na temat tej reklamy skierowanej przeciwko Zełenskiemu w języku angielskim lub japońskim.

Kilka dni przed opublikowaniem tego cyfrowo zmienionego wideo w mediach społecznościowych Japonia rozszerzyła sankcje wobec Moskwy, w tym embargo na samochody elektryczne i hybrydowe eksportowane do Rosji.

Tokio zamroziło już aktywa wielu rosyjskich osób i grup oraz zakazało eksportu towarów i usług do wielu rosyjskich firm.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest stałym celem wprowadzających w błąd materiałów wideo udostępnianych w mediach społecznościowych.

The Cube wcześniej zweryfikował fakty na graffiti przeciwko Zełenskiemu, które pojawiło się w Paryżu i innych europejskich miastach na początku roku.