Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych fałszywie twierdzą, że dwóch niedawno uwolnionych zakładników zostało uratowanych w grudniu. Niektórzy użytkownicy oskarżali Izrael o wykorzystanie „wyzwolenia” do usprawiedliwienia ataku kraju na Rafah w południowej Gazie.
Izraelskie wojsko uratowało w poniedziałek dwóch mężczyzn wziętych do niewoli przez Hamas 7 października.
Podczas porannego nalotu Izrael przeprowadził naloty, w wyniku których według kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia zginęło około 100 osób w południowym mieście Rafah w Gazie.
Dwaj mężczyźni, Louis Har i Fernando Marman, zostali porwani w kibucu Nir Yitzak i spędzili w niewoli 128 dni.
Jednakże, według niektórychużytkownicy mediów społecznościowych, Har i Marman nie zostali uwolnieni podczas poniedziałkowego ataku, ale zostali uratowani przez Izraelskie Siły Obronne (IDF) ponad miesiąc temu.
Niektórzy udostępnili, jak twierdzą, zrzut ekranu artykułu w izraelskiej gazecie Haaretz, z którego wynika, że dwóch zakładników zostało uwolnionych „w ramach operacji IDF przeprowadzonej 2 lutego 2024 r.”.
Niektórzy uważają, że jest to dowód na to, że Izrael zainscenizował fałszywe wyzwolenie zakładników jako pretekst do ataku na miasto Rafah, gdzie obecnie 1,4 miliona Palestyńczyków chroni się przed izraelskimi atakami.
„Izraelska gazeta Haaretz twierdziła już, że wypuszczono ich 2 lutego! Nie wyprodukowali żadnego materiału filmowego przedstawiającego fałszywą akcję ratowniczą! Sfałszowali akcję ratunkową, aby usprawiedliwić masakrę 100 osób” – napisał jeden z użytkowników X.
Inni napisali na Twitterze zrzut ekranu innego rzekomego artykułu „The Times of Israel” twierdzi, że jeden z zakładników, Louis Har, został uratowany w grudniu 2023 r.
„Ile razy Izrael ratował tego samego zakładnika?” zażartował z innego konta.
Sfałszowany zrzut ekranu
The Cube zajrzał na stronę internetową Haaretz i znalazł oryginalny artykuł na temat uwolnionych zakładników.
Rzeczywiście jest napisane, że obu mężczyzn wypuszczono 12 lutego, czyli właściwą datę.
Oznacza to, że krążący zrzut ekranu został sfałszowany.
Jeśli chodzi o rzekomy artykuł w Times of Israel, możemy to sprawdzić za pomocą narzędzia o nazwie Wayback Machine, które pokazuje nam, jak strona internetowa ulegała modyfikacjom na przestrzeni czasu.
Korzystając z narzędzia, The Cube znalazł pierwszą wersję artykułu w Internecie 19 grudnia 2023 r. Tytuł opisuje Louisa Hara jako „wziętego do niewoli”, a nie wydanego.
Narzędzie pokazuje, że tytuł i treść artykułu uległy zmianie 12 lutego po izraelskim nalocie mającym na celu wzmiankę o uwolnieniu dwóch zakładników.
Jednak początkowa data artykułu nadal pozostaje 19 grudnia 2023 r. i właśnie to spowodowało całe to zamieszanie w Internecie.
„The Times of Israel” wspomniał, że artykuł został zaktualizowany 12 lutego 2024 r.
Według Izraela w Gazie nadal przebywa 130 zakładników, z których uważa się, że 29 zginęło spośród około 250 osób porwanych 7 października.