O nas
Kontakt

Sprawdzenie faktów: czy klimatyzacja sprawia, że ​​w miastach jest cieplej?

Laura Kowalczyk

Sprawdzenie faktów: czy klimatyzacja sprawia, że ​​w miastach jest cieplej?

Badanie wykazało, że ciepło odpadowe wytwarzane przez miejskie klimatyzatory podczas fali upałów może podnieść temperaturę zewnętrzną o ponad 2 stopnie Celsjusza.

Ponieważ w Europie występują coraz częstsze i intensywniejsze fale upałów, warto rozważyć zakup klimatyzatora.

Ale choć wybaczono by ci, gdybyś myślał, że to chłodzi, w rzeczywistości działa dokładnie odwrotnie, podgrzewa atmosferę.

We Francji używanie klimatyzacji stało się przedmiotem debaty po tym, jak lewicowa posłanka Mathilde Panot powiedziała w wywiadzie: „włączenie klimatyzacji (klimatyzacja) może podnieść temperaturę w mieście nawet o 2 stopnie Celsjusza ).”

Czy miała rację?

Skąd francuski poseł wziął te statystyki?

Pochodzi z badania opublikowanego w 2020 r., które opierało się na scenariuszu, w którym klimatyzatory są stosowane we wszystkich budynkach w mieście takim jak Paryż, aby utrzymać temperaturę wewnętrzną na poziomie 23 stopni Celsjusza podczas fali upałów.

Z badania wynika, że ​​wzrost temperatury na skutek używania klimatyzacji „zależy od pory dnia i charakterystyki fali upałów, głównie jej intensywności”.

Do modelowania swoich przewidywań naukowcy wykorzystali śmiercionośną falę upałów z 2003 r., w wyniku której we Francji zginęło ponad 14 000 osób.

Ustalili, że po „dziewięciu dniach fali upałów podobnej do tej z 2003 r.”, systematyczne używanie prądu przemiennego w tym czasie spowoduje wzrost temperatury powietrza „nawet o 2,4°C”.

Dlaczego klimatyzacja podnosi temperaturę?

Jak to możliwe? Ponieważ klimatyzatory działają jak pompa ciepła, chłodząc pomieszczenie, wypuszczając gorące powietrze na zewnątrz.

Klimatyzatory zużywają więcej energii elektrycznej niż jakiekolwiek inne urządzenie w domu. Zużywają 10% światowej energii elektrycznej i emitują do atmosfery szkodliwe gazy powodujące ocieplenie planety.

Udokumentowano już związek między korzystaniem z klimatyzacji a rosnącymi temperaturami w miastach.

Według badań opublikowanych w 2014 roku w czasopiśmie Journal of Geophysical Research: Atmphers, nadmiar ciepła wytwarzanego przez miejskie klimatyzatory może zwiększyć temperaturę zewnętrzną o 1 do 1,5 stopnia Celsjusza w nocy.

A ponieważ w wyniku zmiany klimatu w miastach prawdopodobnie będzie tylko coraz cieplej, oznacza to, że obywatele będą prawdopodobnie wymagać większej liczby klimatyzacji w pomieszczeniach zamkniętych.

Według najnowszego raportu IPCC fale upałów, które w XIX wieku zdarzały się raz na dekadę, są obecnie bardziej intensywne i zdarzają się prawie trzy razy częściej.

Do roku 2050 wykorzystanie klimatyzatorów na całym świecie potroi się

Według Europejskiej Agencji Środowiska w 2019 r. 20% gospodarstw domowych w UE posiadało klimatyzator.

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 2018 roku liczba klimatyzatorów na całym świecie wzrośnie z obecnych 1,6 miliarda jednostek do 5,6 miliarda jednostek do połowy tego stulecia.

Zgodnie z przewidywaniami zawartymi w raporcie do 2050 r. wszystkie klimatyzatory na świecie będą zużywać tyle samo energii elektrycznej, co obecnie Chiny do wszystkich czynności.

Jakie są alternatywy dla klimatyzatorów? Naukowcy odpowiedzialni za badanie przeprowadzone w 2020 r. sugerują inne możliwości ochłodzenia miast, w tym tworzenie większej liczby terenów zielonych, izolowanie budynków i lepsze doradzanie ludności, jak zachować chłód podczas fali upałów.

Z badania wynika, że ​​jeśli zostaną podjęte wszystkie te środki, mogą one znacznie „schłodzić temperaturę powietrza na zewnątrz do 4,2°C w nocy”.