O nas
Kontakt

Sprawdzenie faktów: Czy zwierzęta domowe emitują tyle samo zanieczyszczeń co samochody?

Laura Kowalczyk

The most polluting part of owning a pet is their meat-heavy diet

Czy najlepszy przyjaciel człowieka jest wrogiem planety? Trwa debata na temat tego, czy posiadanie zwierzęcia powoduje takie samo zanieczyszczenie jak posiadanie samochodu.

Czy Twój uroczy szczeniak lub kociak jest tak samo szkodliwy dla planety jak samochód pochłaniający benzynę?

Chociaż dokładny odcisk łapy naszych futrzanych przyjaciół jest nadal przedmiotem dyskusji, jedno jest jasne: koty i psy rzeczywiście mają wpływ na planetę.

Jak? Ich dieta w największym stopniu przyczynia się do powstawania śladu węglowego, którego produkcja wymaga energii, ziemi i wody.

Jedno z najczęściej cytowanych badań przeprowadził Gregory Okin, profesor geografii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Według jego badania z 2017 r. karmienie psów i kotów powoduje powstawanie w USA ekwiwalentu około 64 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. To mniej więcej taki sam wpływ, jak 13,6 miliona samochodów na drogach.

Okin twierdzi również, że gdyby nasze zwierzęta utworzyły własny kraj, zajmowałby on piąte miejsce pod względem światowego spożycia mięsa, za Chinami, USA, Brazylią i Rosją.

Jednak wielu naukowców wyraziło wątpliwości, czy te ustalenia są dokładne.

Argument: duża część karmy dla zwierząt domowych pochodzi z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, takich jak płuca, nerki i flaki.

Z drugiej strony w badaniu z 2017 r. emisję gazów cieplarnianych wlicza się tak, jak gdyby krowy i kurczaki były hodowane wyłącznie w celu przekształcenia ich w karmę dla zwierząt domowych, co zdarza się bardzo rzadko, wyjaśnia Peleter Alexander, starszy wykładowca w dziale Global Food Security w firmie Uniwersytecie w Edynburgu.

„Myślę, że bardzo trudno to uzasadnić, częściowo dlatego, że liczy się to podwójnie. Te oceny cyklu życia, które obliczają współczynniki emisji dla mięsa, opierają się na ilości wyprodukowanego mięsa, a nie na ilości wyprodukowanego mięsa i produktów ubocznych. Tak więc, jeśli zsumować wszystko w ten sposób, otrzymamy więcej emisji, niż wystąpiło” – powiedział TylkoGliwice.

Według swoich badań Peter Alexander szacuje, że około 1–3% emisji z systemów żywnościowych było związanych z produkcją karmy dla zwierząt domowych, czyli znacznie mniej niż w często cytowanym badaniu z 2017 r.

W 2022 r. najpopularniejszymi zwierzętami domowymi w Europie były koty – w 26% gospodarstw domowych mieszkało ponad 127 mln kotów.

Jednak odsetek psów był niższy tylko o jeden punkt procentowy, gdyż 25% europejskich gospodarstw domowych posiada psa.

Posiadanie małego psa to „mniej więcej równowartość jednej piątej samochodu”

Ale czy posiadanie zwierzęcia zanieczyszcza środowisko bardziej niż posiadanie samochodu? Nie według obliczeń Petera Alexandra.

„Sugerowałbym, że w przypadku przeciętnego brytyjskiego samochodu benzynowego można dodać, że równowartość posiadania 10-kilogramowego psa przez rok oznacza przejechanie około 2000 kilometrów. To około 20% średniego dystansu, jaki ludzie pokonują w Wielkiej Brytanii”.

Według badacza posiadanie małego psa pod względem emisji gazów cieplarnianych odpowiada mniej więcej jednej piątej samochodu.

Więc nie martw się, nikt nie mówi, że musisz porzucić swojego zwierzaka. Posiadanie zwierzaka ma wiele pozytywnych skutków ubocznych dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Wykazano, że interakcja ze zwierzętami zmniejsza poziom stresu i obniża ciśnienie krwi.

Inne badania wykazały, że zwierzęta mogą zmniejszyć samotność, zwiększyć poczucie wsparcia społecznego i poprawić nastrój.

Co powinieneś zrobić, jeśli chcesz zmniejszyć ślad węglowy swojego zwierzaka?

Według wielu badań można zmniejszyć ilość mięsa podawanego niektórym zwierzętom, a także adoptować mniejsze lub mniejszą liczbę zwierząt, aby ograniczyć ilość karmy potrzebnej do wyprodukowania.

Jednym z rozwiązań byłoby zróżnicowanie białka w diecie. Peter Alexander sugeruje zmniejszenie ilości najwyższej jakości mięsa podawanego zwierzętom takim jak psy, które są jednym z głównych czynników powodujących emisję gazów cieplarnianych.