O nas
Kontakt

Francja zabiega o miliardowe inwestycje z Kataru do 2030 r

Laura Kowalczyk

Qatar

Wśród branż, które skorzystają z oferty katarskiego przywódcy podczas wizyty państwowej we Francji, znajdują się sztuczna inteligencja i aeronautyka.

Nowe partnerstwo strategiczne przyniesie francuskiej gospodarce 10 miliardów euro w latach 2024–2030, zgodnie z nowym porozumieniem podpisanym we wtorek przez emira Kataru, szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Przywódcy przypieczętowali porozumienie, gdy emir Kataru rozpoczął dwudniową wizytę we Francji – pierwszą wizytę państwową od czasu wstąpienia na tron ​​​​w 2013 roku.

Jak wynika z komunikatu prasowego prezydencji francuskiej, z inwestycji Kataru skorzystają start-upy i fundusze inwestycyjne w drugiej co do wielkości gospodarce Europy, ukierunkowane na sektory takie jak przemysł lotniczy, sztuczna inteligencja, transformacja energetyczna, półprzewodniki, technologia cyfrowa, zdrowie, hotele i kultura.

„Te inwestycje wzmocnią strategiczne partnerstwa między naszymi dwoma krajami” – zadeklarował emir w przemówieniu relacjonowanym przez AFP.

Podczas wizyty obaj przywódcy omówią sytuację na Bliskim Wschodzie. Szejk Tamim odgrywa kluczową rolę w bieżących wysiłkach dyplomatycznych mających na celu osiągnięcie zawieszenia broni w Gazie i uwolnienie zakładników.