O nas
Kontakt

Stado żubrów na Ukrainie jest na skraju wyginięcia – czy serwis randkowy może je uratować?

Laura Kowalczyk

The European bison brings vital environmental benefits wherever it roams. The Zalissia National Nature Park is fighting to hold on to their population.

WWF zbiera fundusze na transport największego roślinożercy w Europie na odległość 300 km od Kijowa, aby zapewnić stado przyszłość.

Żutrom żyjącym w parku narodowym na wschód od Kijowa grozi wymarcie, chyba że uda się im wysłać samca.

Stado samic w Narodowym Parku Przyrody Zalissia straciło wszystkie samce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę dwa lata temu.

Teraz WWF zbiera fundusze na pokrycie kosztów transportu włochatego żubra z obwodu winnickiego na zachód od Kijowa.

„Przeniesienie każdego zwierzęcia, nawet domowego, wymaga starannego przygotowania i czasu. Przeniesienie największego zwierzęcia lądowego w Europie będzie wymagało roku skoordynowanych działań i początkowej kwoty 10 000 euro” – mówi dr Bohdan Vykhor, dyrektor generalny WWF Ukraina. „Żubry potrzebują naszej pomocy.”

Ile żubrów pozostało w Europie?

Żubry zostały niemal całkowicie wytępione w wyniku szalejących polowań w XVII–XIX wieku.

Do 1900 roku na wolności żyły tylko dwie populacje; jeden w Puszczy Białowieskiej na granicy Białorusi i Polski oraz jeden w górach zachodniego Kaukazu wzdłuż południowej granicy Rosji z Gruzją.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) oba stada wyginęły do ​​1927 r., a gatunek ten przetrwał w kilku europejskich ogrodach zoologicznych.

Jednak udane reintrodukcje pomogły tym majestatycznym zwierzętom powrócić do naturalnych krajobrazów leśnych Europy, gdzie przyczyniają się do tworzenia zdrowych i różnorodnych ekosystemów.

Żubry żyją obecnie na wolności w Polsce, Litwie, Rosji, Ukrainie i Słowacji, a ich populacja wzrosła do około 7 000.

Białowieża ponownie stała się ostoją największego roślinożercy Europy, a po prastarym lesie przemierza około 1000 żubrów. To stąd w 1967 roku przeniesiono osiem zwierząt do Narodowego Parku Przyrody Zalissia.

Stada żubrów na Ukrainie ucierpiały w wyniku inwazji Rosji

Subpopulacja Zalisia jest jedną z siedmiu na Ukrainie i przed wybuchem wojny liczyła 21 osób dorosłych. W całym kraju żyje około 400 żubrów.

Zakrojona na pełną skalę inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. sprowadziła nowe zagrożenia dla dzikich zwierząt w czasie, gdy odzyskuwały one oparcie na lądzie.

Ich dom, wraz z przyległymi wioskami, był w pierwszych miesiącach wojny terenem intensywnych walk.

W marcu 2022 r. zniszczeniu uległa znaczna część ogrodzonego obszaru rezerwatu o powierzchni 148 km2. Wszystkie cztery dorosłe samce żubrów zostały zabite – twierdzi oddział WWF na Europę Środkowo-Wschodnią (CEE).

Według Europejskiego Towarzystwa Dzikiej Przyrody żubry są bardzo bezbronne i „bezradne, jeśli chodzi o ratowanie życia pod ostrzałem rakietowym” ze względu na ich ociężały rozmiar i reaktywne zachowania. Duże ssaki, takie jak żubry, są również zagrożone przez miny lądowe.

„300 km do miłości i ratowania żubrów”

Żubr (Bison bonasus) w parku dzikich zwierząt Eriksberg w Szwecji.
Żubr (Bison bonasus) w parku dzikich zwierząt Eriksberg w Szwecji.

Misją WWF, ogłoszoną w Walentynki, jest znalezienie partnerów dla zagrożonego stada samic w Zalissii.

Eksperci od dzikiej przyrody twierdzą, że dwa samce żubrów z obwodu winnickiego na zachód od Kijowa mogą uratować stado. Aby jednak tego dokonać, zwierzęta muszą przebyć około 300 km wokół Kijowa – jest to trudna podróż, której nie są w stanie odbyć same.

WWF Ukraina pracuje nad uzyskaniem pozwolenia Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy przed rozpoczęciem prac, gdyż żubry znajdują się w ukraińskiej „Czerwonej Księdze” gatunków zagrożonych.

Organizacja charytatywna planuje translokację żubra do września, we współpracy z naukowcami, którzy wybiorą samce i metodę chwytania. Weterynarze są również potrzebni do monitorowania zwierząt, konstruowania klatek i gromadzenia żywności, a to wszystko wiąże się z kosztami.

Jednak dzięki pomocy darczyńców mają nadzieję dostarczyć odpowiedź na modlitwy stada do grudnia.

Dlaczego żubry są tak cenne dla środowiska?

„Żubr jest jednym z najbardziej zagrożonych dużych ssaków na świecie i jest objęty ochroną na poziomie europejskim. WWF pracuje nad ponownym wprowadzeniem żubrów do regionu” – mówi Irene Lucius, regionalna dyrektor ds. ochrony środowiska WWF CEE.

„Po długiej nieobecności może to nie tylko ożywić populacje tego zagrożonego gatunku, ale także wzbogacić i przywrócić pozostałe dzikie krajobrazy w Europie”.

Wędrując w poszukiwaniu pożywienia, żubry pomagają tworzyć mozaikę obszarów leśnych i łąk – krajobrazu niezwykle cenionego ze względu na różnorodność biologiczną i odporność na zmiany klimatyczne.

Żubry mogą także pomagać innym zwierzętom w ich ponownych wędrówkach. Jeśli ich siedliska będą aktywnie chronione, żubry mogą na dużą skalę utrzymywać korytarze ekologiczne, ułatwiając migrację dużych drapieżników, takich jak niedźwiedzie brunatne, wilki i rysie.