O nas
Kontakt

Stanowisko klimatyczne włoskiego rządu różni się w kraju i za granicą. Dlatego

Laura Kowalczyk

Stanowisko klimatyczne włoskiego rządu różni się w kraju i za granicą.  Dlatego

Jeśli chodzi o zajmowanie się kwestią zmian klimatycznych, rząd włoskiej premier Giorgii Meloni wydaje się mieć dwie bardzo odrębne grupy odbiorców: krajową i międzynarodową.

Na przykład Meloni odnowiła włoskie zobowiązanie do redukcji emisji dwutlenku węgla na COP27 w listopadzie i zgodziła się w zeszłym tygodniu poprzez oświadczenie Białego Domu na temat znaczenia walki ze zmianami klimatycznymi.

Ale w domu sprawy mają się inaczej.

Chociaż Meloni nie otwarcie zaprzecza klimatowi, zwracając się do krajowej publiczności, Meloni woli niejasne słowa: katastrofy pogodowe stają się „tragediami”, ekstremalne zjawiska pogodowe to „zła pogoda”, a zmiany klimatu to „nieprzewidywalna pogoda”.

„Ostatni raz wspomniała o zmianach klimatycznych w sieciach społecznościowych w sierpniu 2022 r.” – powiedział TylkoGliwice Christian Ruggiero, profesor komunikacji na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie.

To było przed wyborami, które miały uczynić ją przywódczynią. Przyznała wtedy, że „kryzys klimatyczny był największym wyzwaniem naszego pokolenia”.

Tymczasem jej minister infrastruktury, Matteo Salvini, niedawno stwierdził, że topnienie lodu jest naturalnie powtarzającym się zjawiskiem, co łatwo obalić danymi – w tym roku niektóre części Alp otrzymały o 49% mniej śniegu niż średnia z ostatnich 12 lat.

„Ta dwulicowość nie jest dla Włoch nowością”

Prawicowa, populistyczna partia Meloniego, Bracia Włoch, i jej sojusznicy zawsze byli sceptycznie nastawieni do zmian klimatu, często opisując zieloną transformację jako ideologicznie stronniczą.

Partia głosowała przeciwko europejskiej ustawie o odtwarzaniu przyrody i wycofaniu samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. W zeszłym miesiącu rząd wykreślił kilka projektów środowiskowych z planu odbudowy i zwiększania odporności, aby uzyskać dostęp do funduszy UE.

„Włoski rząd odmawia przyznania się do zmiany klimatu u siebie. Ale podczas spotkań ze światowymi przywódcami Giorgia Meloni jest powiązana z oficjalnym stanowiskiem UE” – powiedział TylkoGliwice Giampiero Gramaglia, były dyrektor włoskiej agencji informacyjnej ANSA.

„Ta dwulicowość nie jest niczym nowym dla Włoch. To to samo, co obwinianie Brukseli za niepopularne regulacje, które popierał rząd” – dodał Gramaglia.

Ta niejednoznaczność pomogła Meloni poradzić sobie z podwójną rolą premiera i przywódcy Braci Włoch w koalicji, której oficjalne stanowisko często jest sprzeczne z jej własnym. Jest to strategia stosowana również w innych kwestiach, w tym w wojnie Rosji na Ukrainie i prawach osób LGBTQ+.

Podczas gdy Matteo Salvini i Silvio Berlusconi, odpowiednio przywódca Ligi i nieżyjący już były przywódca i założyciel Forza Italia, popierali prorosyjskie roszczenia wobec Ukrainy, Meloni był zajęty uspokajaniem sojuszników o zaangażowaniu Włoch w wojnę.

Podczas niedawnego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem Meloni obiecała bronić praw osób LGBTQ+, ale jej rząd zaczął podważać prawa rodziców tej samej płci w tym kraju.

Rzeczywistość zmian klimatu we Włoszech

Premier Włoch podczas marcowego przemówienia w parlamencie wezwała do „pragmatyzmu” przeciwko „podejściu ideologicznemu” i wykorzystania „neutralnych technologii”, takich jak metan, do wspierania transformacji i zapewniła, że ​​nie ma w niej osób zaprzeczających klimatowi szeregi.

„Ale nikt też nie robi nic, aby udowodnić, że w to wierzy” – powiedział Gramaglia.

Dla Ruggiero jej bardzo ograniczone publiczne użycie „zmiany klimatu” (wyrażenie to pojawiło się tylko raz w manifeście jej partii z 2022 r.) wynika z faktu, że „jej strategia komunikacji jest dość materialistyczna”.

„Koncentruje się na rzeczach, które jej zdaniem są konkretne dla jej wyborców, takich jak nacjonalizm i tradycyjne wartości. Możesz dotknąć swojego domu, ale nie zmiany klimatu. Tak właśnie myśli” – powiedział Ruggiero.

Jednak Włosi już doświadczają realiów zmian klimatu.

W maju tego roku równowartość rocznego deszczu spadła na środkowe Włochy w ciągu zaledwie kilku dni, wywołując gwałtowne powodzie, które zabiły 15 osób, spowodowały przesiedlenia dziesiątek tysięcy i spowodowały szkody szacowane na 8,8 miliarda euro.

W zeszłym miesiącu fala upałów zaostrzyła pożary na Sycylii, ogarniając przedmieścia Palermo z rekordowymi temperaturami, pozostawiając setki tysięcy mieszkańców Katanii bez wody pitnej i elektryczności. W północnych Włoszech burze tropikalne zniszczyły samochody, lasy, uprawy i dachy.

Według Coldiretti, włoskiego stowarzyszenia rolników, liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych tego lata wzrosła o 57% w porównaniu z ubiegłym rokiem, co wynika z agregacji danych z europejskiej bazy danych o trudnych warunkach pogodowych.

„Region śródziemnomorski jest rzeczywiście gorącym punktem klimatycznym, obszarem, w którym wpływ globalnych zmian klimatu jest szczególnie widoczny” – wyjaśnił TylkoGliwice Valerio Lembo, klimatolog z Włoskiej Rady ds. Badań (CNR).

„Dlatego IPCC ściśle monitoruje Włochy. Kraj ociepla się szybciej niż reszta świata. Średnia temperatura wzrosła o 1,5°C w porównaniu ze średnią światową +1,1°C” – powiedział Lembo.

Aktywizm kontra ekstremizm

Podobnie jak w innych częściach Europy, aktywiści klimatyczni starali się wywrzeć presję na rząd, aby podjął działania, ale ich akty obywatelskiego nieposłuszeństwa spotykają się z coraz ostrzejszym przyjęciem.

Po tym, jak działacze Ultima Generazione rozlali pomarańczową farbę na Palazzo Vecchio we Florencji, rząd nałożył grzywny w wysokości do 60 000 euro za dewastację pomników. Dla rządu nie są to akty aktywizmu klimatycznego, ale „ekstremizm ideologiczny”.

Alessandro Berti, rzecznik Ultima Generazione, oskarża niektóre talk-show, w szczególności te nadawane na należącym do Berlusconiego kanale telewizyjnym Mediaset, o szukanie kozłów ofiarnych.

„Gospodarze telewizyjni traktują nas w tonie paternalistycznym” – powiedział Berti dla TylkoGliwice. „Niektórzy jawnie zaprzeczają klimatowi, podczas gdy inni lubią wszczynać agresywną konfrontację. Nikt nie jest bezstronny ani nie broni rzeczywistości kryzysu klimatycznego” – powiedział Berti.

Jednym z tych gospodarzy telewizyjnych jest partner Meloniego, dziennikarz Andrea Giambruno.

Na początku tego tygodnia spotkali się działacze Ultima Generazione i minister środowiska Gilberto Pichetto Fratin.

Spotkanie nie przyniosło żadnych rezultatów. Ultima Generazione wezwała do uchwalenia ustawy zmniejszającej dotacje na paliwa kopalne, Pichetto Fratin zażądał od aktywistów zaprzestania „niszczenia pomników”. Obie strony odmówiły