O nas
Kontakt

Statek kosmiczny JUICE należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej podejmie próbę pierwszego przelotu obok Ziemi i Księżyca w kierunku Jowisza

Laura Kowalczyk

Animation showing ESA’s Jupiter Icy Moons Explorer (Juice) using moon and Earth for gravity assist manoeuvres to gain power to get to Venus

Agencja twierdzi, że podejmuje próbę „podwójnego światowego debiutu” – pierwszego w historii przelotu obok Ziemi i Księżyca oraz pierwszego w historii manewru podwójnej asysty grawitacyjnej.

Europejski statek kosmiczny ma przelecieć obok Księżyca i Ziemi w przyszłym tygodniu, wykorzystując grawitację do wyznaczenia kursu w drodze do celu, Jowisza.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) twierdzi, że jest to „podwójne wydarzenie światowe” – pierwszy w historii przelot Księżyca obok Ziemi i pierwszy w historii manewr podwójnej asysty grawitacyjnej.

Asysta grawitacyjna to technika eksploracji planety, która wykorzystuje grawitację do skorygowania kursu planety w kierunku Ziemi, a następnie Wenus w drodze na Jowisza.

Można go użyć, gdy nie dysponujemy wystarczającą ilością paliwa lub rakietą o mocy wystarczającej do bezpośredniego dotarcia do celu.

„Potrzebne jest wspomaganie grawitacyjne lub przyciąganie ze strony planet, aby uzyskać wystarczającą ilość energii i móc dolecieć do Jowisza” – powiedział Nicolas Altobelli, kierownik misji Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) w ESA.

ESA twierdzi, że przelot obok Ziemi i Księżyca jest „odważnym wyczynem”, gdyż nawet niewielki błąd może spowodować, że statek kosmiczny zboczy z kursu.

Podróż JUICE do Jowisza: przelot obok Ziemi i Księżyca

JUICE przeleci niezwykle blisko Księżyca i Ziemi, a między 17 a 22 sierpnia stacje naziemne ESA na całym świecie będą w ciągłym kontakcie z sondą.

„To jak przejazd przez bardzo wąski korytarz, bardzo, bardzo szybko: wciśnięcie pedału gazu do maksimum, gdy margines na poboczu drogi wynosi zaledwie milimetry” – powiedział w oświadczeniu Ignacio Tanco, kierownik ds. operacji statków kosmicznych JUICE.

Według ESA trasa statku kosmicznego została już skorygowana przez zespół kontroli lotu ESA.

Podczas przelotu obok Ziemi i Księżyca nasza planeta zmieni trajektorię lotu sondy Juice w przestrzeni kosmicznej, „wyhamowując” ją i zmieniając jej kurs na kolejny przelot obok Wenus w sierpniu 2025 r. — poinformowała ESA.

Następnie powróci w kierunku Ziemi na jeszcze dwa przeloty w 2026 i 2029 roku, aby zebrać wystarczającą siłę, by do 2031 roku skierować się w stronę Jowisza.

ESA podaje, że trasę tę starannie zaplanował zespół specjalistów od analizy misji JUICE na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Misja JUICE – długa podróż

Misję Juice rozpoczęto w kwietniu 2023 r. Jej celem było zbadanie lodowych księżyców Jowisza, w tym oceanu wody na Ganimedesie.

Oczekuje się, że w 2031 roku statek kosmiczny dotrze w końcu do Jowisza, planety oddalonej od Ziemi średnio o 800 milionów km, a w najbliższym punkcie orbity o prawie 600 milionów km.

Gdyby JUICE miał polecieć bezpośrednio na Jowisza bez użycia ogromnej rakiety, na pokładzie musiałoby się znaleźć 60 000 kg paliwa.

ESA poinformowała, że ​​podczas pierwszego przelotu zostanie uruchomionych dziesięć instrumentów naukowych statku kosmicznego, ponieważ będzie to dobre środowisko testowe do zbierania i analizowania danych przez zespoły.

Według ESA, działanie instrumentu RIME (Radar for Icy Moon Exploration) sondy JUICE jest zakłócane przez szum elektroniczny wewnątrz statku kosmicznego i wymaga sprawdzenia.

Podczas najbliższego przelotu obok Księżyca RIME będzie mieć osiem minut na przeprowadzenie obserwacji, podczas gdy wszystkie pozostałe instrumenty będą wyłączone lub będą pracować w trybie cichym.

Wykorzystując zebrane w tym czasie dane, zespół RIME opracuje algorytm rozwiązujący problem szumów.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w filmie zamieszczonym w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.