O nas
Kontakt

Statek z pomocą wypływa z Cypru do Gazy, gdzie pogłębia się głód

Laura Kowalczyk

Port staffers stand on the aid platform and Open Arms aid group, as it prepares to ferry some 200 tons of rice and flour directly to Gaza

Statek z pomocą wypływa z Cypru do Gazy, gdzie głód pogłębia się od pięciu miesięcy po rozpoczęciu wojny.

Statek z pomocą załadowany około 200 tonami żywności wypłynął we wtorek z Cypru do Gazy – podała międzynarodowa organizacja charytatywna stojąca za tą akcją.

Przesyłka stanowi test na otwarcie korytarza morskiego zapewniającego pomoc dla terytorium, na którym od pięciu miesięcy wojny Izrael-Hamas panuje głód.

Organizacja charytatywna World Food Kitchen założona przez znanego szefa kuchni José Andrésa opublikowała na platformie społecznościowej X informację, że we wtorek wypłynął statek. Materiał na żywo Associated Press pokazał, jak łódź jest holowana z portu w portowym mieście Larnaka.

Minister spraw zagranicznych Cypru, kraju, który pięć miesięcy temu jako pierwszy opowiedział się za utworzeniem korytarza, określił wtorkowe wystrzelenie statku jako „podróż nadziei i człowieczeństwa”.

Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek europejskim prawodawcom w Strasburgu, że „jest to pierwszy raz od 2005 r., kiedy statek otrzymuje zezwolenie na dostarczanie pomocy do Gazy” oraz że „po osiągnięciu pełnej funkcjonalności ten korytarz morski mogłoby zagwarantować trwały, regulowany i solidny przepływ pomocy do Gazy”.

„Sytuacja na miejscu jest bardziej dramatyczna niż kiedykolwiek i osiągnęła punkt krytyczny. Wszyscy widzieliśmy doniesienia o dzieciach umierających z głodu. To nie może być prawda. I musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby temu zapobiec” – dodała. dodany.

Ogłosiła, że ​​uruchomiono Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, aby wesprzeć wysiłki państw członkowskich UE na rzecz zwiększenia dostaw pomocy ratującej życie do Gazy za pośrednictwem nowo utworzonego korytarza, a także zrzutów z powietrza.

W korytarzu morskim o nazwie Amalthea uczestniczą także Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i USA.

Waszyngton osobno ogłosił plany budowy mostu morskiego w pobliżu Gazy w celu dostarczania pomocy, ale prawdopodobnie minie kilka tygodni, zanim zacznie on działać.

W pięciomiesięcznej wojnie wywołanej atakiem Hamasu na Izrael 7 października zginęło ponad 30 000 Palestyńczyków i wypędziło około 80% z 2,3 miliona mieszkańców Gazy z domów. ONZ twierdzi, że jedna czwarta populacji głoduje. W ataku, który wywołał wojnę, zginęło około 1200 osób, a bojownicy wzięli około 250 zakładników.

Gaza już przed wojną była w dużym stopniu zależna od pomocy – około 500 ciężarówek z pomocą humanitarną dostarczało zaopatrzenie codziennie, ale obecnie tylko około 100 ciężarówek codziennie dociera do enklawy.

Grupy pomocowe twierdzą, że dostarczenie pomocy na dużej części terytorium jest prawie niemożliwe z powodu izraelskich ograniczeń, trwających działań wojennych i załamania prawa i porządku po tym, jak policja kierowana przez Hamas w dużej mierze zniknęła z ulic.

Nie jest jasne, jak skuteczne będą dostawy morskie w walce z katastrofą humanitarną, ponieważ nadal będą trudności z dostarczeniem pomocy, gdy pomoc znajdzie się w Strefie Gazy.