O nas
Kontakt

Manchester United raportuje rosnące zyski z udziału w Lidze Mistrzów

Laura Kowalczyk

Manchester United

Klub ogłosił także zakończenie kluczowej inwestycji mniejszościowej Sir Jima Ratcliffe'a.

Angielski klub piłkarski Manchester United ogłosił we wtorek drugi kwartał roku finansowego 2024, odnotowując rekordowe obroty w wysokości 225,8 mln funtów szterlingów (263,8 mln euro).

Było to spowodowane głównie utrzymującą się wysoką frekwencją w dniu meczowym, podczas której wszystkie drużyny zgromadziły rekordową liczbę kibiców. Do tego wyniku przyczyniły się także zyski generowane z udziału w Lidze Mistrzów UEFA.

W ostatnim kwartale 2023 roku klub odnotował zysk operacyjny w wysokości 27,5 mln funtów, a także zysk netto w wysokości 20,4 mln funtów. Podstawowy zysk na akcję wyniósł 12,49 pensów.

„Osiągnęliśmy wysokie przychody w pierwszej połowie roku finansowego i podtrzymaliśmy nasze prognozy dotyczące rekordowych przychodów na cały rok” – powiedział w oświadczeniu Cliff Baty, dyrektor finansowy klubu.

„To ekscytujący czas w Manchesterze United po zakończeniu inwestycji Sir Jima Ratcliffe’a i wszyscy jesteśmy skupieni na współpracy z naszymi nowymi współwłaścicielami, aby poprowadzić klub do przodu i osiągnąć sukcesy na boisku” – powiedział.

Klub ogłosił również, że mniejszościowa umowa inwestycyjna Ratcliffe'a została sfinalizowana, która zaczynała się od 300 milionów dolarów (275 milionów euro), a po sfinalizowaniu transakcji wynosiła kolejne 200 milionów dolarów. Da mu to 27,7% udziałów w klubie.

Omar Berrada obejmie także stanowisko dyrektora generalnego, zastępując tymczasowego dyrektora generalnego Patricka Stewarta, który przejął stanowisko po rezygnacji Richarda Arnolda.

Patrząc na perspektywy roku finansowego, Manchester United podtrzymał swoje poprzednie prognozy na poziomie 635–665 milionów funtów, a także poprzednie szacunki dotyczące skorygowanej EBITDA na poziomie 125–150 milionów funtów szterlingów.

Sytuacja Manchesteru United może się poprawić

Inwestorzy i kibice mają nadzieję, że klub ulepszy się dzięki inwestycjom i wskazówkom Ratcliffe'a.

Choć będzie udziałowcem mniejszościowym, będzie miał kontrolę nad działalnością piłkarską, zarówno w przypadku drużyn męskich, jak i żeńskich. Obejmuje to nadzorowanie takich kwestii, jak polityka transferowa i akademie.

Jednak rodzina Glazerów, która zaczęła przejmować klub na początku XXI wieku, nadal będzie miała większość kontroli.

Duża część inwestycji Ratcliffe zostanie również wykorzystana na przeprowadzenie bardzo potrzebnych napraw i renowacji stadionu Old Trafford, takich jak naprawa cieknącego dachu i zwalczanie plagi myszy.

Klub ujawnił również, że powołał grupę roboczą, która ma zbadać możliwości rozwoju stadionu i okolic.

Ratcliffe, wieloletni fan Manchesteru United, powiedział w komunikacie prasowym, że „zostanie współwłaścicielem Manchesteru United to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność.

„To oznacza zakończenie transakcji, ale dopiero początek naszej podróży, która ma przywrócić Manchesterowi United na szczyt angielskiej, europejskiej i światowej piłki nożnej, ze światowej klasy obiektami dla naszych fanów.

„Od dzisiaj prace nad osiągnięciem tych celów nabiorą tempa. »