O nas
Kontakt

Strajk młodych lekarzy: które kraje płacą lekarzom najwięcej, a które najmniej w Europie?

Laura Kowalczyk

Strajk młodych lekarzy: które kraje płacą lekarzom najwięcej, a które najmniej w Europie?

Lekarze zarabiają znacznie więcej niż średnia płaca, ale ich pensje realnie spadły w niektórych krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii.

Personel medyczny, aw szczególności lekarze, nieprzerwanie pracowali, aby ratować życie w czasie pandemii COVID-19. Wielu nie wracało do domu przez kilka dni lub tygodni, a wielu straciło życie, pomagając innym. Stali się bohaterami, a opinia publiczna doceniła ich pracę i poświęcenie.

Jednak personel medyczny pozostaje w dużej mierze niezadowolony ze swoich wynagrodzeń i warunków pracy. Obejmuje to lekarzy; zarówno specjalistów, jak i lekarzy ogólnych (GP).

W 2022 roku lekarze maszerowali w proteście, ostrzegali przed możliwością strajków lub strajkowali w krajach europejskich, takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Grecja czy Turcja. Prosili o podwyżki płac, ale narzekali też na brak personelu w swoich szpitalach.

W Anglii młodsi lekarze rozpoczęli piątą rundę akcji protestacyjnej w sprawie płacy i warunków pracy, a tysiące dołączają do linii pikiet zaledwie kilka dni po tym, jak zostali zatrudnieni w Narodowej Służbie Zdrowia w swojej pierwszej pracy.

To następstwo serii historycznych strajków pielęgniarek w grudniu i ponownie na początku tego roku.

Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne (BMA) poinformowało, że nowo wykwalifikowani lekarze zarabiają zaledwie 14,09 GBP na godzinę (15,95 EUR), mniej niż barista w sieci kawiarni Pret-a-manger (która płaci 14,10 GBP lub 15,96 EUR), dodając, że młodsi lekarze od 2008 roku obniżyli płace realne o 26 procent.

Według danych opublikowanych przez OECD, w większości krajów europejskich roczne wynagrodzenia brutto lekarzy wzrosły realnie w latach 2010-2020. Wynagrodzenia w ujęciu realnym to wartości uwzględniające inflację. Jednak płace spadły w niektórych krajach w ujęciu realnym w ostatniej dekadzie.

Ile zarabiają lekarze w Europie? Które kraje płacą lekarzom najwięcej, a które najmniej? Jak bardzo zmieniły się wynagrodzenia lekarzy w ciągu ostatniej dekady i ile zarabiają lekarze biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej?

Zbiór danych OECD zawiera informacje dla 25 krajów europejskich, a wynagrodzenia lekarzy znacznie się między nimi różnią.

W 2020 roku lub w najbliższym roku, dla którego dostępne są dane, roczne wynagrodzenia brutto specjalistów wahały się od 20 200 euro w Polsce do 258 552 euro w Luksemburgu (dane z 2015 roku). Innymi słowy, różnica między lekarzami, którzy płacili najwięcej, a lekarzami, którzy płacili najmniej, jest ponad dziesięciokrotna.

Oprócz Luksemburga istnieją cztery inne kraje, w których specjaliści otrzymali w 2020 r. wynagrodzenie przekraczające 150 000 euro. Są to Irlandia (172 882 euro), Holandia (160 869 euro), Dania (156 061 euro) i Islandia (155 276 euro). Tuż za nimi uplasowały się Niemcy (146 200 EUR) i Wielka Brytania (136 375 EUR).

Specjaliści zarabiają mniej niż 50 000 euro w wielu krajach UE

Wynagrodzenia były znacznie niższe niż 100 000 euro we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W UE jest kilka innych krajów, w tym Portugalia i Grecja, gdzie specjaliści zarabiają mniej niż 50 000 euro. Wszystkie te liczby odzwierciedlają roczne wynagrodzenie brutto dla etatowych specjalistów.

Lekarze rodzinni zarabiają mniej niż specjaliści. Na przykład specjaliści zarabiają o 85 procent więcej w Wielkiej Brytanii, gdzie średnie roczne wynagrodzenie brutto lekarzy pierwszego kontaktu wynosiło 73 408 euro, podczas gdy specjaliści otrzymywali średnio 136 375 euro.

W 2020 r. w Holandii różnica wyniosła 45 proc. W Niemczech różnica między specjalistami a lekarzami pierwszego kontaktu była znacznie mniejsza i wynosiła około 20 proc.

Wynagrodzenia lekarzy spadły realnie w Wielkiej Brytanii w ostatniej dekadzie

Czy pensje lekarzy wzrosły między 2010 a 2020 rokiem? Na to pytanie możemy spojrzeć dwojako: nominalnie i realnie.

Zmiana nominalna odnosi się do wartości uzyskanych bez uwzględnienia inflacji. Z drugiej strony rzeczywista zmiana uwzględnia inflację, dostarczając bardziej znaczących informacji. Wynagrodzenia wzrosły realnie w wielu krajach, ale spadły w innych.

Wzrosty zarówno wśród specjalistów (6,4 procent), jak i lekarzy pierwszego kontaktu (4,8 procent) były szczególnie silne na Węgrzech. Odnotowano najwyższy wzrost liczby specjalistów, a następnie Słowację, Czechy i Estonię. Niemcy i Francja również odnotowały niewielkie wzrosty w obu kategoriach.

W niektórych krajach, takich jak Portugalia, Słowenia i Wielka Brytania, realne wynagrodzenia zarówno specjalistów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu spadły w latach 2010-2020. W Wielkiej Brytanii spadek wyniósł 1,2 procent dla specjalistów i 0,8 procent dla lekarzy pierwszego kontaktu.

W latach 2010-2020 pensje specjalistów rosły szybciej niż pensje lekarzy pierwszego kontaktu w kilku krajach, co według OECD spowodowało zwiększenie różnic w wynagrodzeniach.

Jednak różnice te nieznacznie się zmniejszyły w niektórych krajach, takich jak Austria, Belgia i Holandia, gdzie dochody lekarzy pierwszego kontaktu wzrosły bardziej niż specjalistów.

Stosunek do średniej płacy: Irlandia, Niemcy i Wielka Brytania są na szczycie

Stosunek wynagrodzeń lekarzy do przeciętnych zarobków w poszczególnych powiatach to kolejny przydatny wskaźnik. Średnia płaca jest oparta na całkowitej wypłaconej płacy i średniej liczbie pracowników w całej gospodarce kraju.

Wynagrodzenia lekarzy – zarówno specjalistów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu – są znacznie wyższe niż średnia płaca krajowa we wszystkich rozpatrywanych krajach. W większości krajów lekarze pierwszego kontaktu zarabiali od dwóch do czterech razy więcej niż średnia płaca w 2020 r., podczas gdy specjaliści otrzymywali od dwóch do trzech i pół razy więcej.

Stosunek wynagrodzeń specjalistów do przeciętnego wynagrodzenia wynosił trzy lub więcej w pięciu krajach. Są to Irlandia (3,5), Niemcy (3,4), Wielka Brytania (3,3), Holandia (3,2) i Hiszpania (3). Oznacza to, że specjaliści w tych krajach zarabiali co najmniej trzy razy więcej niż średnia płaca.

Polska (1,4) miała najniższy wskaźnik, a następnie Łotwa i Norwegia (1,7 dla obu).

Wynagrodzenia w parytecie siły nabywczej

Wynagrodzenia są również porównywane pod względem parytetu siły nabywczej (PPP). Eliminuje to efekt różnic w poziomie cen w różnych krajach.

PPP zasadniczo mówi nam, ile jednostek walutowych kosztuje określona ilość towarów lub usług w różnych krajach. Jest on używany jako swoisty kurs wymiany walut do przeliczania wydatków wyrażonych w walutach narodowych na sztuczną wspólną walutę.

Wynagrodzenia specjalistów PPP są bardzo zróżnicowane, a ranking różni się od tego dla płac nominalnych. W 2020 roku lub w najbliższym roku, dla którego dostępne są dane, wynagrodzenia specjalistów w PPP wahały się od 33 835 euro na Łotwie do 136 010 euro w Niemczech.

Różnice w PPP między krajami są mniejsze w porównaniu z różnicami w wynagrodzeniach nominalnych, ale nadal znacznie się różnią.

Wynagrodzenie oparte na PPP w Niemczech było czterokrotnie wyższe niż na Łotwie. Co ciekawe, w Turcji wynagrodzenie specjalistów oparte na PPP było wyższe niż w Szwecji, Norwegii i Francji w 2020 r.