O nas
Kontakt

Strajki w branży turystycznej w Europie: zakłóceń w lotach i pociągach, których można się spodziewać w lutym

Laura Kowalczyk

Passengers look at check-in times for flights during a nationwide strike of airports ground staff, and check-in services at Rome

Kiedy, gdzie i jakich zakłóceń możesz się spodziewać.

Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.

Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.

Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Hiszpania: Oczekuje się, że strajki zakłóciją podróżowanie pociągami przez cały luty

Podróż koleją po Hiszpanii zostanie w tym miesiącu poważnie zakłócona ze względu na strajk pracowników, który będzie trwał przez cały luty**.**

Pierwsza akcja protestacyjna zwołana przez hiszpański związek zawodowy CCOO rozpoczęła się 9 lutego 23-godzinnym przestojem, w wyniku którego odwołano 310 pociągów dalekobieżnych i średniodystansowych Renfe, w tym szybkie pociągi AVE.

Zezłomowano także kolejnych 330 pociągów dalekobieżnych i 641 pociągów średniodystansowych.

Nadal funkcjonuje usługa szkieletowa, co potwierdza hiszpańskie Ministerstwo Transportu jako obowiązek prawny, który prawdopodobnie zmniejszy liczbę odwołań lotów.

Inny z kluczowych hiszpańskich związków zawodowych, UGT, potwierdził częściowe, ogólnokrajowe przestoje na okresy 2 godzin w każdy poniedziałek tego miesiąca, wpływające na transport w dniach 12, 19 i 26 lutego.

Zarówno UGT, jak i CCOO ogłosiły również strajki na 16 i 17 lutego w katalońskich pociągach Rodalies w godzinach od 7:00 do 9:00 oraz od 15:00 do 17:00.

Związki zawodowe twierdzą, że strajki zostały zarządzone po 35-godzinnym tygodniu pracy u zarządcy infrastruktury kolejowej Adif i nie wprowadzono eliminacji kategorii dochodowych w Renfe.

Włochy: Ogólnokrajowy strajk kolei wpłynie na podróże dalekobieżne i regionalne

12 lutego transport kolejowy we Włoszech stanie w obliczu poważnych zakłóceń w związku z odejściem pracowników państwowego przedsiębiorstwa kolejowego Trenitalia i Trenord oraz prywatnego przewoźnika dalekobieżnego Italo.

Strajki obejmą wszystkie rodzaje usług kolejowych, w tym pociągi dalekobieżne i regionalne, przez osiem godzin w godzinach od 9:00 do 17:00.

W zeszłym miesiącu dwa kluczowe włoskie związki zawodowe branży transportowej, CUB i SGB, ogłosiły zatrzymanie w ramach protestu przeciwko warunkom pracy i niedawnym propozycjom prywatyzacji sektora kolejowego.

Zgodnie z prawem krajowym w godzinach strajku gwarantowana będzie minimalna liczba usług (servizi essenziali).

Wielka Brytania: Pracownicy londyńskiego metra ogłaszają kilkudniowy strajk

Jak ogłosił związek zawodowy RMT, strajki londyńskiej kolei naziemnej odbędą się w dniach 19–20 lutego oraz 4–5 marca.

48-godzinne strajki pracowników ochrony, stacji, skarbówki i kontroli nastąpiły po tym, jak członkowie RMT odrzucili ofertę wynagrodzeń poniżej inflacji.

Na początku tego miesiąca członkowie związku zawodowego Aslef ogłosili strajk i zakaz pracy w godzinach nadliczbowych.

Strajki dotknęły kilku różnych operatorów, w tym Avanti West Coast, CrossCountry, East Midlands Railway, West Midlands Trains, GTR, LNER, Southeastern, SWR i TransPennine Trains.

Maszyniści toczą od dawna spór dotyczący wynagrodzeń, które ich zdaniem nie wzrosły od pięciu lat.

Francja: Siedmiomiesięczny strajk może uderzyć w Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Oczekuje się zakłóceń w sieci autobusowej i metrze Ile-de-France, ponieważ CGT-RATP ogłosiło siedmiomiesięczny strajk trwający od 5 lutego do 9 września.

Pracownicy państwowego przedsiębiorstwa transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy ze względu na wynagrodzenie. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, strajki mogą nastąpić podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.