O nas
Kontakt

Strajki w branży turystycznej w Europie: zakłóceń w lotach i pociągach, których można się spodziewać w marcu i kwietniu

Laura Kowalczyk

Passengers look at check-in times for flights during a nationwide strike of airports ground staff, and check-in services at Rome

Nasz przewodnik jest aktualizowany, gdy tylko zostanie ogłoszony nowy europejski strajk.

Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.

Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.

Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Hiszpania: liczne strajki na lotniskach utrudniają podróże wielkanocne

Lotnisko w Palmie na Majorce boryka się z zakłóceniami wynikającymi z akcji protestacyjnych, które będą trwały od weekendu wielkanocnego do Niedzieli Wielkanocnej 31 marca. Strajk organizują pracownicy, którzy przeprowadzają kontrolę bezpieczeństwa i mają wpływ na loty wychodzące.

Od 28 marca do 1 kwietnia na lotnisku w Walencji codziennie trwa strajk w porze lunchu.

Wielka Brytania: Strajki Straży Granicznej rozpoczną się w Święta Wielkanocne

Koniec świąt wielkanocnych zostanie zakłócony chaosem w podróżowaniu w Wielkiej Brytanii, gdy pracownicy Straży Granicznej zagłosują za wyjściem.

Członkowie związku zawodowego PCS głosowali przeważającą większością głosów za akcją strajkową w sporze dotyczącym godzin i warunków pracy. Nie ustalono jeszcze daty, ale według związku strajki mogą nastąpić już 8 kwietnia.

Strajki mogą spowodować długie kolejki i opóźnienia na londyńskim lotnisku Heathrow.

W międzyczasie skandynawskie linie lotnicze uziemiły znaczną część swojej floty na Heathrow.

Strajki kolejowe w kwietniu i maju

Pracownicy kolei w Wielkiej Brytanii planują w kwietniu serię jednodniowych strajków w sprawie wynagrodzeń.

W piątek 5 kwietnia maszyniści pociągów Avanti West Coast, East Midlands Railway, West Midlands Trains i CrossCountry wyjdą z pracy. W sobotę 6 kwietnia dołączą do nich pociągi Chiltern, GWR, LNER, Northern i TransPennine.

W poniedziałek 8 kwietnia kierowcy firm c2c, Greater Anglia, GTR Great Northern Thameslink, Southeastern, Southern/Gatwick Express i South Western rozpoczną strajk.

Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych w dniach 4-6 i 8-9 kwietnia może spowodować dalsze zakłócenia.

Kierowcy londyńskiego metra również rozpoczną strajk w poniedziałek 8 kwietnia i sobotę 4 maja, powodując chaos w stolicy.

Francja: Siedmiomiesięczny strajk może uderzyć w Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Oczekuje się zakłóceń w sieci autobusowej i metrze Ile-de-France, ponieważ CGT-RATP ogłosiło siedmiomiesięczny strajk trwający od 5 lutego do 9 września.

Pracownicy państwowego przedsiębiorstwa transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy ze względu na wynagrodzenie. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, strajki mogą nastąpić podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Niemcy: Groźba strajków kolejowych ustała

25 marca Deutsche Bahn osiągnęła porozumienie ze związkiem maszynistów GDL w Niemczech, kończąc pięciomiesięczne negocjacje i strajki.

Porozumienie oznacza, że ​​GDL wstrzyma się od strajków co najmniej do lutego 2026 roku.