O nas
Kontakt

Stulecie śmierci Gustave’a Eiffela: wszystko, czego nie wiedziałeś o Wieży Eiffla

Laura Kowalczyk

Centenary of Gustave Eiffel’s death: Everything you didn’t know about the Eiffel Tower

Aby uczcić setną rocznicę śmierci Gustave’a Eiffela, przedstawiamy 10 faktów na temat La Dame de Fer, o których mogłeś nie wiedzieć.

Dokładnie sto lat temu w wieku 91 lat zmarł Gustave Eiffel.

Francuski inżynier budownictwa zasłynął dzięki różnym mostom francuskiej sieci kolejowej, przyczynił się do budowy Statuy Wolności, a po przejściu na emeryturę wniósł wkład w dziedziny meteorologii i aerodynamiki.

Jednak najbardziej znany jest ze słynnej na całym świecie wieży noszącej jego imię, budowli nierozerwalnie związanej z Paryżem i jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie. Zaprojektowana jako centralny punkt Wystawy Światowej w 1889 r., Wieża miała upamiętnić stulecie Rewolucji Francuskiej i pochwalić się nowoczesną sprawnością przemysłową Francji na arenie światowej.

Aby uczcić 100. rocznicę jego śmierci, TylkoGliwice Culture dzieli się 10 mniej znanymi faktami na temat Wieży Eiffla – lub czyli Tour Eiffellub nawet Dama de Fer – abyś mógł się pochwalić, gdy następnym razem będziesz w Paryżu.

W górę wieży
W górę wieży

Nie został zaprojektowany przez Eiffela

Wbrew powszechnemu przekonaniu Wieża Eiffla nie została zaprojektowana przez człowieka, którego imię nosi. Konstrukcję zaprojektowali Maurice Koechlin i Emile Nouguier – dwaj inżynierowie pracujący dla jego firmy. Zlecili także francuskiemu architektowi Stephenowi Sauvestre pomoc w przygotowaniu wyglądu wieży, ponieważ opinia publiczna nie była najbardziej zadowolona z użytkowego charakteru konstrukcji.

Szybka konstrukcja

Budowę Wieży Eiffla rozpoczęto 26 stycznia 1887 roku, a całkowita budowa trwała dwa lata, dwa miesiące i pięć dni. Mająca 330 m wysokości, w momencie ukończenia była najwyższą konstrukcją wzniesioną przez człowieka na Ziemi. Dopiero ukończenie budowy Chryslera w Nowym Jorku w 1930 roku sprawiło, że wieża utraciła swój status.

Francuzi nie byli fanami

W Walentynki 1887 r. gazeta Le Temps opisała gwałtowny sprzeciw ponad 300 paryskich artystów, pisarzy i myślicieli politycznych wobec Wieży Eiffla.

„Aby zrozumieć, o czym mówimy, wystarczy wyobrazić sobie na chwilę wieżę o absurdalnie przyprawiającej o zawrót głowy górującej nad Paryżem, niczym gigantyczny czarny komin fabryczny, której barbarzyńska masa przytłacza i upokarza wszystkie nasze pomniki oraz umniejsza nasze dzieła architektury, co po prostu zniknąć przed tym ogłupiającym szaleństwem” – czytamy w liście protestacyjnym.

Eiffel odpowiedział w tej samej gazecie, argumentując, że jemu jako inżynierowi naprawdę zależało na upiększeniu miasta.

Niezidentyfikowani krewni francuskiego inżyniera Gustave’a Eiffela składają kwiaty pod jego pomnikiem przed Wieżą Eiffla w Paryżu – 15 grudnia 1932 r.
Niezidentyfikowani krewni francuskiego inżyniera Gustave’a Eiffela składają kwiaty pod jego pomnikiem przed Wieżą Eiffla w Paryżu – 15 grudnia 1932 r.

Miała zostać rozebrana

Wieża Eiffla została zbudowana, aby pochwalić się przemysłową siłą Francji podczas Wystawy Światowej w 1889 roku. Kiedy jednak w 1909 r. wygasło jego pozwolenie, nadawał się do rozbiórki.

Aby ten punkt orientacyjny pozostał częścią żywej historii, na samym szczycie umieszczono antenę radiową. Uznana przez władze miejskie za zbyt ważną, aby ją zniszczyć, obecnie istniejąca wieża radiowo-transmisyjna została uratowana przed rozbiórką.

Warto również zauważyć, że w 1944 roku Hitler nakazał, aby w przypadku niemożności utrzymania Paryża przed wyzwoleniem aliantów został on zburzony – a Wieża Eiffla za wszelką cenę upadła.

Wieżę można malować wyłącznie ręcznie

Wieża Eiffla jest w większości malowana ręcznie, a co siedem lat 50 malarzy pokrywa ją grubą warstwą farby ochronnej, aby zapobiec rdzewieniu żelaznych elementów zewnętrznych. Jeśli się zastanawiasz, do wykonania tego zadania potrzeba około 60 ton farby.

A gdy jesteśmy w trakcie metamorfoz, La Dame de Fer otrzymuje złote ulepszenie na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Przemalowanie będzie jedną z najbardziej gruntownych modernizacji wieży od 130 lat.

Wieża, styczeń 1951 r. W tle stary Palais de Trocadero, obecnie zniszczony i zastąpiony przez Palais de Chaillot
Wieża, styczeń 1951 r. W tle stary Palais de Trocadero, obecnie zniszczony i zastąpiony przez Palais de Chaillot

Zmienia się jego wysokość

Wysokość Wieży Eiffla zmienia się wraz z porami roku, co oznacza, że ​​jeśli odwiedzasz ją latem, wieża jest wyższa. Dzieje się tak dlatego, że żelazna struktura rozszerza się do 7 cali wraz ze wzrostem temperatury. I odwrotnie, zimą zimno powoduje, że wieża kurczy się aż do 6 cali z powodu kurczenia się żelaza. I chociaż wieża została zbudowana z myślą o trwałości, może się kołysać podczas burzy.

Na podstawie wygrawerowano 72 nazwiska

Na podstawie Wieży Eiffla wyryto 72 nazwiska. Ryciny te składają hołd matematykom i naukowcom, którym przypisuje się pomyślną budowę wieży. Wcześniej zostały one zakryte, a następnie przywrócone złotymi literami, aby uhonorować takich ludzi jak Foucault i Dumas, którzy umożliwili powstanie wieży.

Sprzedawca pamiątek sprzedaje turystom przed Wieżą Eiffla
Sprzedawca pamiątek sprzedaje turystom przed Wieżą Eiffla

Dużo wspinaczki

Wieża Eiffla składa się z trzech części. Sekcja 1 to obszar widokowy i restauracja Madame Brasserie; w części 2 znajduje się nagrodzona gwiazdką Michelin restauracja Le Jules Verne i kolejny taras widokowy; Sekcja 3 to najwyższe piętro z Barem Champagne. W sumie 1665 kroków, aby dostać się do baniek.

Ma tajne mieszkanie

Podczas budowy Eiffel potajemnie umieścił w swojej wieży prywatne mieszkanie. To właśnie tu gościł sławnych gości, m.in. Thomasa Edisona. Od tego czasu przestrzeń została przekształcona w rekonstrukcję biura Eiffla, wraz z woskowymi figurami samego głównego mężczyzny, jego córki i Edisona.

Jest Wieża Pani Eiffel

Amerykańska łuczniczka wyczynowa i zwolenniczka seksualności przedmiotowej (osoby, które rozwijają relacje i pociąg seksualny do obiektów nieożywionych), Erika Aya „poślubiła” Wieżę w 2007 roku. Po raz pierwszy zetknęła się z wieżą w 2004 roku i była to miłość od pierwszego promienia. Tak więc, zanim zaczniesz wpadać na jakiekolwiek pomysły, la Tour Eiffel jest niedostępny.