O nas
Kontakt

Super Blue Moon: co to jest i gdzie w Europie najlepiej go zobaczyć?

Laura Kowalczyk

Super Blue Moon: co to jest i gdzie w Europie najlepiej go zobaczyć?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o spektakularnym zjawisku księżycowym, które miało miejsce w środę wieczorem, czyli najbliższej pełni księżyca w roku – która pojawi się ponownie dopiero w 2037 roku!

Na obserwatorów gwiazd czeka w tym tygodniu podwójna atrakcja: rzadki Saturn w postaci „Super Błękitnego Księżyca” zaglądający od tyłu.

Kosmiczna kurtyna podnosi się w środę wieczorem podczas drugiej pełni księżyca w tym miesiącu, dlatego uważa się ją za niebieską. Nazywa się go superksiężycem, ponieważ znajduje się bliżej Ziemi niż zwykle, przez co wydaje się szczególnie duży i jasny.

Będzie to najbliższa pełnia księżyca w roku, oddalona o około 357 344 km. To ponad 160 kilometrów) bliżej niż ostatni superksiężyc 1 sierpnia.

Według NASA, Saturn będzie widoczny jako jasny punkt 5 stopni w prawym górnym rogu Księżyca o zachodzie słońca na wschodnio-południowo-wschodnim niebie. W miarę upływu nocy planeta z pierścieniami będzie wydawała się krążyć wokół Księżyca zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Według włoskiego astronoma Gianluca Masi, założyciela projektu Virtual Telescope, kolejnego niebieskiego superksiężyca nie będzie wcześniej niż w 2037 roku.

Przyciąganie grawitacyjne może być niebezpieczne

Chociaż superksiężyc może stanowić spektakularne tło na zdjęciach charakterystycznych obiektów na całym świecie, jego wzmożone przyciąganie grawitacyjne powoduje również wyższe pływy.

Dzieje się tak dlatego, że gdy księżyc jest w pełni, słońce i księżyc przyciągają się w tym samym kierunku, co powoduje wzrost przypływów powyżej normalnego zakresu.

Przyciąganie grawitacyjne Księżyca jest jeszcze silniejsze, gdy znajduje się on bliżej Ziemi, więc pływy są jeszcze wyższe.

Najlepsze miejsca w Europie do oglądania Super Błękitnego Księżyca

Jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii i masz nadzieję zobaczyć dziś wieczorem Suber Blue Moon, widoczność zależy od tego, gdzie w kraju się znajdujesz.

„Dziś wieczorem pas chmur przesuwa się na zachód i południowy zachód. Zatem największa szansa na dobre obserwacje będzie w środkowej, wschodniej i północnej części Wielkiej Brytanii, gdzie będą dobre okresy bezchmurnego nieba” – Oliver Claydon z – mówi Met Office TylkoGliwice.

„Pod bezchmurnym niebem będzie dość chłodno, więc jeśli wybierasz się na wycieczkę, żeby coś zobaczyć, ubierz się ciepło” – dodaje.

W pozostałej części Europy z południowego zachodu do północno-wschodniej Francji oraz do Niderlandów, północnych Niemiec i Danii występuje pasmo deszczu, które powoduje zachmurzenie, które może zasłonić nocne niebo.

Zachmurzenie występuje także w południowej Norwegii, części środkowej Szwecji i większej części Finlandii.

Podobnie jest w dużej części Niemiec, w środkowych Włoszech i na Bałkanach, gdzie prognozowane są burze.

Jednak w środę wieczorem w Hiszpanii i Portugalii będzie prawie bezchmurnie.