O nas
Kontakt

Hiszpański Feijóo prosi Sáncheza, aby pozwolił mu być premierem przez dwa lata

Laura Kowalczyk

Hiszpański Feijóo prosi Sáncheza, aby pozwolił mu być premierem przez dwa lata

Lider socjalistów odrzuca propozycję konserwatywnego odpowiednika, aby wspólnie uchwalić główne ponadpartyjne ustawodawstwo.

Niektóre daty są od początku skazane na porażkę.

Alberto Núñez Feijóo, szef centroprawicowej Partii Ludowej Hiszpanii, spotkał się we wtorek ze swoim głównym rywalem politycznym, tymczasowym premierem Pedro Sánchezem, aby poprosić Partię Socjalistyczną o wsparcie dla jego kandydatury na premiera.

Zgodnie z oczekiwaniami Sánchez wyśmiał tę propozycję.

Podczas spotkania, które odbyło się tydzień po zaproszeniu Feijóo przez króla Hiszpanii Felipe VI do podjęcia próby utworzenia rządu, konserwatywny przywódca poprosił o pozwolenie na samodzielne rządzenie przez dwuletnią kadencję. W tym czasie zaproponował, aby Partia Ludowa i Socjaliści mogli współpracować w celu przyjęcia ważnego ponadpartyjnego ustawodawstwa, na zakończenie którego zostaną zwołane nowe wybory.

„Mamy szansę pokonać przeszkody i zresetować naszą demokrację” – powiedział Feijóo na konferencji prasowej po spotkaniu.

Konserwatywny przywódca argumentował, że w ciągu 24 miesięcy obie partie mogą zawrzeć sześć „paktów państwowych” dotyczących organizacji terytorialnej Hiszpanii, odnowy demokracji, opieki społecznej, gospodarki, polityki rodzinnej i gospodarki wodnej.

Sánchez odmówił wsparcia Feijóo, który ubiegły rok obiecał „uchylić sanchizm”.

Partia Socjalistyczna określiła propozycję Feijóo jako dziwaczne złudzenie, które mogłoby być odpowiednie podczas negocjowania kontroli nad radą miejską, ale które nie miało sensu podczas omawiania hiszpańskiego rządu krajowego. Rzeczniczka Pilar Alegría również odrzuciła możliwość zawierania paktów z partią, której jej zdaniem brakowało wiarygodności i zbeształ konserwatywnego przywódcę za marnowanie czasu kraju na „ofertę skazaną na niepowodzenie”.

Sánchez ze swojej strony wykorzystał to spotkanie do tego pragnienie Feijóo zobowiąże się do odnowienia do końca roku składu Rady Generalnej Sądownictwa, która jest odpowiedzialna za powoływanie sędziów i zapewnianie niezależności hiszpańskiego sądownictwa.

Pomimo wielokrotnych rządów prawa uskarżanie się z Brukseli nominacje do organu sądowniczego były blokowane przez Partię Ludową przez cztery lata, próbując uniemożliwić postępowym prawnikom zdobycie większości w radzie.

Oczekuje się, że większość hiszpańskich parlamentarzystów odrzuci kandydaturę konserwatywnego lidera na stanowisko premiera na posiedzeniu pod koniec września, po którym król poprosi Sáncheza, aby spróbował szczęścia. Socjalista stara się obecnie pozyskać kluczowe wsparcie ze strony katalońskiej grupy separatystów Junts, której głosów będzie mu brakowało do utrzymania się przy władzy.