O nas
Kontakt

Szczury wielkości AK-47 i brudne błoto: Zima nadchodzi podczas wojny na Ukrainie

Laura Kowalczyk

Szczury wielkości AK-47 i brudne błoto: Zima nadchodzi podczas wojny na Ukrainie

„Nikt nie chce być na pierwszej linii frontu” – powiedział TylkoGliwice jeden z ekspertów, podkreślając groźny wpływ niesprzyjającej pogody na żołnierzy i cywilów.

Zima dopiero co nadeszła, ale już przyniosła wojnę na Ukrainie szereg trudności. Dotknięte są armie obu stron, a także ukraińscy cywile.

„Pomyśl o ukraińskich obrońcach w okopach” – powiedział TylkoGliwice Tyler Kustra, adiunkt polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Nottingham.

Ponad milion ukraińskich i rosyjskich żołnierzy walczy obecnie na wschodniej Ukrainie, gdy temperatury gwałtownie spadają, a zima zaczyna dokuczać.

Ale to początek ich zmartwień.

Powołując się na zdjęcia szczurów „wielkości karabinu szturmowego Kałasznikowa” udostępnione w mediach społecznościowych przez żołnierzy, Kustra powiedział, że siły rosyjskie „walczą z poważną plagą gryzoni, ponieważ myszy i szczury szukają ciepła i pożywienia, wchodząc do okopów.

„Biorąc pod uwagę, że Ukraińcy znajdują się tuż po drugiej stronie linii frontu, martwię się, że Putin nie jest jedynym szkodnikiem, z którym będą musieli się uporać” – dodał.

W ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych pojawiły się różne posty i raporty, które rzekomo ukazują plagi gryzoni na rosyjskim froncie, co jest oznaką coraz bardziej niehigienicznych i poniżających warunków wojennych dla żołnierzy na polu bitwy.

AFP niedawno poinformowało, że myszy przeżuwały kable ważnych elementów sprzętu w okopach na Ukrainie, takich jak grzejniki i urządzenia internetowe, co spowodowało kolejny problem.

Morale spada zimą

Tymczasem walka zimą jest wyzwaniem.

„Leżenie w okopach, gdy jest minus 10 lub 20 stopni, może spowodować u żołnierzy hipotermię” – powiedziała TylkoGliwice Marina Miron, badaczka ze stopniem doktora w Departamencie Studiów Wojennych King’s College, dodając, że brak liści oznacza, że ​​nie mogą się ukrywać na otwartej przestrzeni.

„Aby przetrwać zimowe pole bitwy” potrzebne jest dodatkowe paliwo i odpowiednia odzież – kontynuowała, nakładając większe obciążenie na armię każdego kraju.

„To powiedziawszy, obie strony wiedzą, jak działać zimą. To nie jest żadna nowość” – dodała.

Mimo to ponura pogoda może mieć wpływ na psychikę żołnierzy, zwłaszcza gdy są z dala od rodziny i przyjaciół.

„Nikt nie chce być na pierwszej linii frontu, więc morale spada. Ludzie chcą przebywać w miłym i ciepłym miejscu, a nie na zewnątrz” – powiedział Miron.

„W tym właśnie problem: czynnik ludzki wpływa zarówno na psychologiczne, jak i fizyczne ograniczenia działania zimą”.

Ukraińscy żołnierze pilnują punktu kontrolnego na głównej drodze w Kijowie na Ukrainie, poniedziałek, 7 marca 2022 r.
Ukraińscy żołnierze pilnują punktu kontrolnego na głównej drodze w Kijowie na Ukrainie, poniedziałek, 7 marca 2022 r.

Uścisk zimy stwarza także wyzwania dla strategów w Kijowie, utrudniając posunięcie się do przodu na polu bitwy.

„Błotnisty teren nie sprzyja postępowi militarnemu” – powiedział profesor polityki Kustra, ponieważ śliskie warunki utrudniają przemieszczanie żołnierzy i czołgów. „Zamarznięta ziemia działa lepiej”.

Oprócz tych naturalnych kwestii przytoczył uwagi ukraińskiego generała Walerego Załużnego w The Economist, że obecna sytuacja technologiczna oznacza, że ​​Ukraina nie jest w stanie zgromadzić sił do ataku.

„Zostaną wykryte przez rosyjskie drony i zniszczone”.

Rozpoczęta w czerwcu kontrofensywa Ukrainy może spowolnić ze względu na trudną zimową pogodę i nie osiągnęła tyle, ile niektórzy oczekiwali.

Postęp jest jednak nadal możliwy.

„Nawet jeśli operacje zimą są kłopotliwe, są po prostu inne” – Miron powiedział TylkoGliwice.

Wskazała na II wojnę światową, podczas której w miesiącach zimowych doszło do znaczących działań ofensywnych.

„Być może nie zobaczymy takich szybkich działań (jak latem na Ukrainie). Ale to niekoniecznie oznacza, że ​​nie będzie żadnych operacji ofensywnych” – wyjaśnił Miron.

Nie jest jasne, czy jedna ze stron odniesie większe korzyści od drugiej.

„Nie można powiedzieć, że faworyzuje Ukraińców czy Rosjan” – stwierdził Miron. „Preferuje stronę, która jest najlepiej przygotowana do takich operacji i wdrożyła wszystkie rzeczy, które należy wdrożyć już wcześniej”.

„To nie czas na osądzanie”.

Ukraińscy żołnierze strzelają w kierunku rosyjskich pozycji na linii frontu w nieujawnionym miejscu w obwodzie donieckim na Ukrainie, środa, 23 listopada 2022 r.
Ukraińscy żołnierze strzelają w kierunku rosyjskich pozycji na linii frontu w nieujawnionym miejscu w obwodzie donieckim na Ukrainie, środa, 23 listopada 2022 r.

W zeszłym roku kraje zachodnie pośpiesznie wysłały odzież zimową, ponieważ ujemne temperatury stały się wówczas jednym z wrogów, których obawiali się najbardziej po obu stronach linii frontu.

„Bardziej decydujące” czynniki, takie jak niedobory amunicji lub problemy z siłą roboczą, mogą utrudnić operacje po stronie ukraińskiej, ostrzegł Miron.

Państwa UE zobowiązały się dostarczyć do Kijowa do marca milion pocisków, choć ten ambitny cel wydaje się już nieosiągalny.

Zima dotyka także cywilów

Ale nie tylko żołnierze cierpią z powodu chłodu.

„Martwię się o ukraińską ludność cywilną w obliczu spadku temperatury” – powiedział Kustra.

„Zeszłej zimy Putin zaatakował ukraińskie elektrownie, próbując zamrozić ludność cywilną. Być może spróbuje ponownie tej zimy. Pokrzyżowanie jego planów i utrzymanie ciepła będzie przedmiotem zainteresowania ukraińskiej armii.”

Rosyjskie strajki uderzyły w infrastrukturę energetyczną Ukrainy podczas ciemnej, głębokiej zimy, pogrążając kraj w ciemności na długie okresy i odmawiając ludności cywilnej światła i ogrzewania.

Według amerykańskiego zespołu doradców Atlantic Council jego ukierunkowana kampania zniszczyła około 61% ukraińskich mocy wytwórczych energii elektrycznej i ponad 50% krajowego sektora energetycznego.

PLIK – Ukraiński ratownik medyczny leczy mieszkańca po rosyjskim strajku w Chersoniu na południu Ukrainy, wtorek, 22 listopada 2022 r.
PLIK – Ukraiński ratownik medyczny leczy mieszkańca po rosyjskim strajku w Chersoniu na południu Ukrainy, wtorek, 22 listopada 2022 r.

Średnie temperatury na Ukrainie wahają się od -4,8°C do 2°C od grudnia do marca, a często występują trudne warunki pogodowe, takie jak śnieg i lód.

Doktor Jade McGlynn, pracownik naukowy w dziedzinie studiów wojennych w King’s College w Londynie, powiedziała TylkoGliwice na początku tego roku, że Moskwa celowo „bombardowała terrorystycznie” Ukrainę.

„Ostatecznym zamierzeniem jest złamanie woli społeczeństwa, aby w pewnym momencie uległo i zaakceptowało Rosję” – wyjaśniła w czerwcu, twierdząc, że osobiście „kierował” tym rosyjski prezydent.

„Putin wierzy, że Zachód się podda, a Ukraińcy będą po prostu wdzięczni za położenie kresu terrorowi”.