O nas
Kontakt

La dolce vita: Po nieudanej renowacji nieruchomości we Francji, małżeństwo z USA znajduje wymarzony dom we Włoszech

Laura Kowalczyk

La dolce vita: Po nieudanej renowacji nieruchomości we Francji, małżeństwo z USA znajduje wymarzony dom we Włoszech

Wiejskie obszary Włoch są pełne opuszczonych nieruchomości wymagających renowacji.

Przez ostatni miesiąc każdego ranka Brian budził się, podziwiając głęboki spokój włoskiej wsi i widok na wioskę na wzgórzu pośród drzew oliwnych.

To zupełnie inny początek jego dnia niż jego poprzednie zajęcia, gdy mieszkał w Oregonie. Wraz z żoną Beth Brian realizuje marzenie, które czekało na niego od dawna.

Emerytowane małżeństwo kupiło nieruchomość na wiejskiej Sycylii i zabrało się za przekształcenie jej w swój przyszły dom.

Projekt renowacji trwa dopiero od dwóch miesięcy, ale już obfitował w wydarzenia.

Jeśli marzyłeś o przejęciu jednego z włoskich domów za jedno euro lub nawet o zakupie całej opuszczonej wioski, oto krótki wgląd w to, co się z tym wiąże.

Zakochaj się w wiejskich Włoszech

Brian i Beth Wilbur, urodzeni w New Hampshire, są bezwstydnie zakochani w swoim nowym domu na Sycylii. „Kiedy go zobaczyliśmy, wszystko było w nim idealne” – mówi Beth.

Ale to nie pierwszy raz, kiedy próbują przeprowadzić projekt renowacji i przenieść się do Europy. „Nasza historia nie jest tak romantyczna, jak mogłoby się wydawać” – mówi Brian.

Pięć lat temu para kupiła hotel z 12 sypialniami na wiejskich terenach Francji, ale już po kilku latach zmuszeni byli porzucić to, co uważali za marzenie.

Mimo znajomości języka francuskiego i prób integracji ze społecznością, para nigdy nie czuła się tam jak w domu.

„Ludzie po prostu nas nie wpuszczali” – mówi Brian – „i w rezultacie poczuliśmy się naprawdę samotni”.

Niezrażeni, kilka lat temu zaczęli szukać alternatywnego kierunku. Mimo że nigdy wcześniej nie byli na Sycylii, para spędziła na wyspie sześć tygodni i zakochała się w sobie.

„Ludzie są wspaniali, wyspa jest piękna, wszystko jest idealne” – mówi Beth. „Tutaj radość życia, jakiej nie ma gdzie indziej.”

Język również stanowił znacznie mniejszy problem niż we Francji. „We Włoszech, jeśli nie mówisz dobrze po włosku, po prostu wyciągają telefony i tłumaczą” – mówi.

Jak kupić nieruchomość na Sycylii

Posiadłość, w której osiedlili się Beth i Brian, również wydawała się miłością od pierwszego wejrzenia. „Trochę się rozglądaliśmy, ale dla nas było to idealne rozwiązanie” – mówi Brian.

Podobnie jak w przypadku wielu nieruchomości na wiejskich obszarach Włoch, był on również przystępny cenowo. Para kupiła dom o powierzchni 60 metrów kwadratowych, 30 000 metrów kwadratowych ziemi i gaj oliwny za 65 000 euro.

To jest dziesięć minut od Palazzolo Acreide, miasta ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami, mniej niż godzina od lotniska w Katanii i pół godziny do plaży. To także pół godziny drogi od Noto, miasta o przepychu architektury barokowej, które niedawno pojawiło się w drugim sezonie hitowego serialu HBO Biały Lotos.

„Po prostu wiem, że lubię tam budzić się rano” – mówi Brian, rozmawiając ze Stanów Zjednoczonych, gdzie wrócili na kilka tygodni, pomagając synowi i synowej przy ich nowym dziecku.

Zaprzyjaźnił się już także z sąsiadem Massimo. „W ciągu dwóch miesięcy zapraszano mnie do jego domu częściej niż przez pięć lat we Francji” – mówi. „Przychodzi raz lub dwa razy dziennie, żeby zobaczyć, jak się czuję. W USA sprawy tak nie działają.”

Remont nieruchomości na wiejskiej Sycylii

Beth i Brian mają ambitne plany dotyczące swojego nowego domu. Rozważają przekształcenie obecnego budynku w obiekt agroturystyczny lub pod wynajem i budowę kolejnego domu do zamieszkania z kuchnią na świeżym powietrzu.

Prawie całą pracę wykonują sami. Brian ma doświadczenie w naprawianiu domów w USA, ale Beth dodaje, że YouTube był nieoceniony.

Nowa posiadłość Beth i Briana na wiejskiej Sycylii.
Nowa posiadłość Beth i Briana na wiejskiej Sycylii.

Brian w towarzystwie Massimo odwiedza sklep z narzędziami w pobliskim mieście i za pomocą zdjęć i aplikacji tłumaczących przekazuje swoje potrzeby.

„Potrzebujesz tylko czasu, a my mamy go pod dostatkiem” – mówi.

Na zewnątrz chcą posadzić więcej drzew i trochę winorośli. „Chcemy uprawiać własną żywność i być bardziej samowystarczalni” – mówi Beth. „W południowych Włoszech zyskujesz znacznie większą siłę wzrostu”.

Czy remont domu we Włoszech jest trudny?

Projekt nie zawsze jest tak idylliczny, jak mógłby wyglądać efekt pod toskańskim słońcem. Brian musiał stawić czoła pladze szczurów i mnóstwu zamieszkujących go robaków.

Dom również został poważnie uszkodzony przez wodę i był opuszczony przez około sześć lub siedem lat.

Teren posiadłości porośnięty jest drzewami oliwnymi.
Teren posiadłości porośnięty jest drzewami oliwnymi.

Zakup domu trwał sześć miesięcy, ale nie był trudnym procesem. Problemem jest jednak miejsce zamieszkania.

„Już napotykamy przeszkody związane na przykład z wymogami dotyczącymi dochodów” – mówi Brian. Para chce przenieść się na wyspę na stałe, dlatego ubiegają się o długoterminowe zezwolenie na emeryturę. „Marnuję czas i energię na rzeczy, na które nie chcę ich wydawać”.

Para zaakceptowała fakt, że we Włoszech wszystko dzieje się powoli i powoli – „fortepian”. „Jako obywatele USA oczekujemy, że wszystko będzie się działo szybko i sprawnie, ale w tym przypadku tak nie jest” – mówi Beth. się stanie, kiedy to się stanie.”

Ale jasne jest, że pozytywy zdecydowanie przeważają nad wszelkimi negatywami dla pary. „Wszędzie są problemy, od nieistniejącej poczty po kiepskie drogi, ale jakoś to nie ma znaczenia” – mówi Brian. „To szczególne miejsce.”

„W USA wszystko jest na zasadzie go-go” – dodaje Beth. „Tam pracujesz, ale tu, na Sycylii, uczysz się naprawdę żyć”.