O nas
Kontakt

Szkółki drzewne i pływające uniwersytety: nagroda architektoniczna EUmies ogłosi zwycięski projekt

Laura Kowalczyk

The winner of the Mies van der Rohe Award 2024 will be announced on May 14th at the Mies van der Rohe Pavilion in Barcelona.

Spośród 362 nominowanych 40 finalistów rywalizuje o nagrodę w wysokości 60 000 euro oraz dodatkowe wyróżnienie dla wschodzących architektów.

Od swego powstania w 1988 r. Nagroda UE w dziedzinie architektury współczesnej, znana również jako Nagroda Miesa van der Rohe, honoruje doskonałość w dziełach architektonicznych budowanych w całej Europie.

Nagroda, współorganizowana przez Komisję Europejską i Fundació Mies van der Rohe, zostanie ogłoszona zwycięzcą edycji na rok 2024 14 maja w pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie.

Jury ograniczyło liczbę 362 nominowanych do krótkiej listy 40 osób rywalizujących o główną nagrodę w wysokości 60 000 euro. Nagroda obejmuje również nagrodę Emerging Architect Prize (30 000 euro).

Nagrodzone projekty są oceniane nie tylko pod kątem estetyki, ale także rygoru koncepcyjnego, zrównoważonego rozwoju, wpływu społecznego, znaczenia kulturowego i innowacyjności technicznej.

Oto kilka wpisów z 40 krótkiej listy, które przykuły naszą uwagę:

Ścieżki Escadinhas

Ścieżki Escadinhas
Ścieżki Escadinhas

Gdzie? – Matosinhos, Portugalia

Kto stoi za projektem? – Paulo Moreira Architectures, Verkron

Projekt ten łączy architekturę, sztukę i świat przyrody. Jest to sieć ścieżek dla pieszych łącząca pagórkowatą dzielnicę Monte Xisto z rzeką Leça w Matosinhos.

Inicjatywa pokazuje wartość inicjatyw niskobudżetowych na zaniedbanych obszarach miejskich.

Projekt kierowany przez Moreirę Paulo i Colectivo Verkron zwrócił się o pomoc do architektów, artystów, lokalnych budowniczych i interesariuszy w celu renowacji schodów, przebudowy starych ruin na część wypoczynkową i uporządkowania okolicy.

Pływający Uniwersytet w Berlinie

Pływający Uniwersytet
Pływający Uniwersytet

Gdzie? – Berlin, Niemcy

Kto stoi za projektem? – Stowarzyszenie Pływający eV

Pływający Uniwersytet to ośrodek nauki o naturze i kulturze położony w zbiorniku retencyjnym wody deszczowej na terenie byłego lotniska Tempelhof, służący zarówno jako miejska infrastruktura wodna, jak i siedlisko dzikiej przyrody.

Zbudowany przez Floating eV, obejmuje ewoluujące struktury przy użyciu materiałów o niskim wpływie na uderzenia, w tym audytorium, sale lekcyjne, przestrzenie warsztatowe i kuchnię, oferując programy kulturalne i edukacyjne skupiające się na relacjach miejskich i zrównoważonym rozwoju.

Architektura obiektu opiera się na współpracy i stale ewoluuje, z wizją przekształcenia basenu w system infiltracji do filtrowania wody deszczowej do ponownego wykorzystania, wykorzystujący ponownie użyte i biodegradowalne materiały, a także samodzielnie zbudowany system filtracji wody.

Pawilon Sztuki M.

Obserwatorium, Scena i Port
Wejście do Pawilonu Sztuki M

Gdzie? – Almere, Holandia

Kto stoi za projektem? – Studio Ossidiana

Pawilon Sztuki M. w Almere to multimedialne muzeum składające się z trzech okrągłych elementów – molo, tarasu i pawilonu – umożliwiające przeprowadzanie performansów i instalacji na wodzie.

Zaprojektowany jako przestrzeń publiczna na wodzie, umożliwia pływanie i wędkowanie, w godzinach muzealnych pełni także funkcję promenady i posiada pawilon z salami wystawowymi zamkniętymi w konstrukcji z drewna i poliwęglanu.

Zbudowany podczas pandemii przez Studio Ossidiana, łączy w sobie elementy otaczającej morskiej przeszłości i wykorzystuje materiały takie jak lastryko „Surf and Turf” wykonane z lokalnych muszli.

Basen na świeżym powietrzu: FLOW

Podstawowa konstrukcja składa się z wielopoziomowych tarasów słonecznych owiniętych wokół basenu o wymiarach 17 x 7 m.
FLOW znajduje się na trójkątnym terenie obok kanału brukselskiego.

Gdzie? – Anderlecht, Belgia

Kto stoi za projektem? – Decoratelier Józef Wouters, BASEN JEST SUPER

FLOW to tymczasowy odkryty basen w Brukseli, będący wezwaniem do działania w związku z brakiem stałych miejsc do pływania na świeżym powietrzu w mieście.

Zaprojektowany i zbudowany przez Decoratelier Jozefa Woutersa na opuszczonym terenie obok kanału brukselskiego, ma zachęcić władze do inwestowania w stałe projekty, zapewniając jednocześnie bezpieczną i włączającą przestrzeń do letniego relaksu.

Basen będący częścią inicjatywy POOL IS COOL obejmuje podstawowe udogodnienia, takie jak przebieralnie i prysznice, a także wielopoziomowe tarasy słoneczne do relaksu, ozdobione elementami dekoracyjnymi autorstwa lokalnych artystów.

Basen wyposażony jest w ekologiczny system oczyszczania wody z filtrami roślinnymi, a jego konstrukcja pozwala na przyszłą regulację, demontaż i ponowne wykorzystanie, wspierając zrównoważony rozwój.

Żłobek. 1306 roślin dla Timișoary

Żłobek.  1306 roślin dla Timișoary

Gdzie? -Timișoara, Rumunia

Kto stoi za projektem? -Maio, Studio Nomadic, Studio Peisaj

Ta propozycja to tymczasowy obiekt w centrum Timisoary, w którym mieści się szkółka drzew i przestrzenie do publicznych dyskusji na temat przestrzeni publicznej i wykorzystania zieleni. Po jego wykorzystaniu drzewa zostaną posadzone w całym mieście na wniosek mieszkańców.

Ma na celu aktywizację przestrzeni miejskiej, dyskusję i promowanie roli zieleni w miastach, szczególnie w obszarach wrażliwych, takich jak Plac Zwycięstwa.

Projekt prowadzony przez Maio, Studio Nomadic i Studio Peisaj integruje lokalne gatunki i tradycje ogrodnicze, mając na celu wspieranie opieki, edukacji i interakcji społecznych w społeczności.

Targ Błonie. Targ Spożywczy

Zdjęcia lotnicze Targu Spożywczego Targ Błonie
Ujęcie z wnętrza Targu Spożywczego na Targu Błonie

Gdzie? – Błonie, Polska

Kto stoi za projektem? – Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

Odrestaurowany rynek na Błoniach pod Warszawą łączy funkcje parkowe i bazarowe, zapewniając przestrzeń dla lokalnych produktów rolnych.

Ta hybrydowa przestrzeń publiczna łączy w sobie dwie funkcje społeczne: park i bazar. Białe dachy odbijają promienie słoneczne i chronią przed deszczem. Schodkowe ekspozytory wystawowe mogą pełnić funkcję siedzisk i przestrzeni do spontanicznych spotkań.

Woda deszczowa z dachu zatrzymuje się w misach deszczowych, a jej nadmiar podlewa rośliny i przedostaje się do gleby.

Całość uzupełniają różnorodne elementy mebli użyteczności publicznej, takie jak stojaki na rowery, głazy, domki dla ptaków i owadów, wspólny stół oraz plac zabaw z rzeźbionymi w drewnie bujakami w kształcie zwierząt.