O nas
Kontakt

Francuska policja opróżniła obóz migrantów w pobliżu ratusza Paryża przed igrzyskami olimpijskimi

Laura Kowalczyk

Police officers check a migrant in a makeshift camp, early Tuesday, April 23, 2024 in Paris.

Grupa pomocowa Revers de la Medaille skrytykowała tę operację, twierdząc, że stanowi ona część kampanii mającej na celu „zrobienie miejsca na piękną paryską pocztówkę”.

Francuska policja eksmitowała migrantów z prowizorycznego obozowiska namiotowego obok ratusza Paryża. Ostatnia akcja usuwania bezdomnych, która według grup pomocowych jest kampanią mającą na celu „oczyszczenie społeczne” stolicy Francji przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi.

Funkcjonariusze namawiali migrantów, aby spakowali swoje namioty i dobytek zaraz po pojawieniu się tuż przed świtem, a następnie skierowali ich do autobusów, którymi można było zawieźć ich do ośrodka tranzytowego poza miastem.

Do autobusu weszły tylko dwie lub trzy osoby. Większość pozostałych odeszła, niosąc swoje rzeczy.

Policja podała, że ​​operację przeprowadzono ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza dlatego, że obóz namiotowy znajdował się w pobliżu szkół.

Około 100, głównie nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn z Afryki Zachodniej, przez kilka tygodni mieszkało w prowizorycznym obozie w centrum Paryża.

Urzędnicy regionu paryskiego powiedzieli migrantom – wielu z nich jest nieletnich i ubiegają się o dokumenty pobytowe – że jeśli wyrażą taką chęć, mogą zostać tymczasowo zakwaterowani na trzy tygodnie w mieście Angers nad Loarą.

Niektóre osoby, które odmówiły wjazdu autobusem, obawiały się izolacji i porzucenia w Angers, 250 kilometrów na południowy zachód od Paryża, po upływie trzech tygodni tymczasowego zakwaterowania.

Migranci opuszczają prowizoryczny obóz po eksmisji przez funkcjonariuszy policji, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. w Paryżu.

Według Antoine'a de Clercka, koordynatora Le Revers de la Medaille, najnowsza operacja policji wpisuje się w kampanię „czystek społecznych” przed igrzyskami.

„Większość z nich prawdopodobnie odmówi wyjazdu do innego miasta, bo jeśli wyjadą, stracą apelację do sądu. Więc po prostu zabierają swoje rzeczy, wyprowadzają się i osiedlają w innym miejscu. Jest to więc problem, który widzieliśmy w Paryżu przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi” – powiedział.

„Nazywamy to «nettoyage», czystką społeczną, ponieważ nie proponuje się ludziom odpowiedniego rozwiązania, żeby, no wiecie, zostać odepchniętym”.

Obozy dla migrantów są we Francji powszechnie likwidowane każdej wiosny wraz z zakończeniem corocznego zimowego „rozejmu”, który ogranicza eksmisje i ewakuacje, gdy jest zimno.