O nas
Kontakt

Szok, gdy badania wykazały, że słynny ołtarz Stonehenge pochodzi ze Szkocji, a nie z Walii

Laura Kowalczyk

According to the new discovery, Stonehenge is made up of stones from all parts of Great Britain

Naukowcy byli zdumieni, gdy odkryli, że megalit przebył ponad 450 mil do miejsca spoczynku w Wiltshire w Anglii. Co to odkrycie oznacza dla naszego zrozumienia ludów neolitycznych?

Nowe badanie wykazało, że sześciotonowy kamień ołtarzowy, który znajduje się w sercu Stonehenge, pochodzi z dalekiej północy Szkocji, a nie, jak wcześniej sądzono, z południowo-zachodniej Walii.

Badania prowadzone pod przewodnictwem walijskiego doktoranta Anthony’ego Clarke’a, wykorzystujące zbadane kryształy mineralne zawarte w piaskowcu, wykazały, że megalit znajdujący się w centrum starożytnego monumentu został przetransportowany przez ludzi prehistorycznych co najmniej z okolic dzisiejszego Inverness, a prawdopodobnie nawet z Wysp Orkadzkich.

Według wyników opublikowanych w czasopiśmie naukowym Nature, kamień ten charakteryzował się unikalnym podpisem, który z 95-procentową pewnością odpowiadał skałom z północno-wschodniej Szkocji.

„Nie sądzę, żeby ludzie w kraju mi ​​wybaczyli” – zażartował Clarke dla BBC News. „To będzie wielka strata dla Walii!”

Stonehenge znajduje się w angielskim hrabstwie Wiltshire

Badanie nie tylko potwierdza, że ​​Stonehenge zostało zbudowane z kamieni pochodzących z różnych części Wielkiej Brytanii (pozostałe kamienie pochodziły z Walii i Anglii), ale także pokazuje, że budowa Stonehenge była wynikiem o wiele większej współpracy ludów prehistorycznych, niż wcześniej sądzili eksperci.

„Ale mówiąc poważnie, Stonehenge wydaje się być wielkim brytyjskim przedsięwzięciem, w które zaangażowani są wszyscy różni ludzie z całej wyspy” – powiedział Clarke w wywiadzie dla BBC.

Odkrycie to, mające poważne implikacje dla naszego zrozumienia tamtego okresu, wskazuje na to, że neolityczna Brytania była o wiele bardziej zintegrowanym i rozwiniętym społeczeństwem, niż wcześniej sądzono.

„To całkowicie zmienia relacje między populacjami neolitycznymi całych Wysp Brytyjskich” – powiedział The Guardian Rob Ixer, honorowy starszy pracownik naukowy w University College London i jeden z ekspertów biorących udział w badaniu. „Nauka jest piękna i niezwykła, i będzie dyskutowana przez kolejne dekady… To oszałamiające”.