O nas
Kontakt

Sztuczna inteligencja pomaga rozszyfrować zwoje zniszczone podczas erupcji Wezuwiusza

Laura Kowalczyk

The charred scroll

Supergrupa technoarcheologów jako pierwsza rozszyfrowała tekst ze zbioru zwojów znalezionych w ruinach po erupcji Wezuwiusza, która 2000 lat temu zniszczyła Pompeje i Herkulanum.

Dzięki sztucznej inteligencji (AI) zespół naukowców odszyfrował tekst starożytnego greckiego zwoju spalonego podczas erupcji w Pompejach prawie dwa tysiące lat temu.

Rozszyfrowując dokument, zespół wygrał konkurs o nazwie Vesuvius Challenge, nazwany na cześć wulkanu, który wybuchł i zniszczył miasta Pompeje i Herkulanum w roku 79 n.e. Podczas kataklizmicznej erupcji zakopano bibliotekę zwojów papirusu.

Biblioteka ta znana jest jako Papirusy Herkulanum i została odkryta w 1752 roku przez rolnika. Początkowo sądzono, że większość zwęglonych zwojów to po prostu węgiel drzewny. Dopiero gdy ktoś zauważył słaby ślad liter, rozpoznano zakres wiedzy historycznej uwięzionej pod zwęglonym papirusem.

Chociaż wczesne próby rozszyfrowania niektórych delikatnych zwojów zakończyły się ich zniszczeniem, w muzeach na całym świecie znajdują się setki innych zwojów. W zeszłym roku, w następstwie postępu w technologii rentgenowskiej, która umożliwiła naukowcom odczytanie nieotwartych zwojów znad Morza Martwego, postawiono wyzwanie, aby zrobić to samo w przypadku papirusów Herkulanum.

Zwęglony zwój czytany przez zwycięzców
Zwęglony zwój czytany przez zwycięzców

Konkurs Vesuvius Challenge został zorganizowany przez Nata Friedmana, Daniela Grossa i informatyka Brenta Sealesa, a pula nagród wynosi ponad 1 milion dolarów (930 000 euro) i nagroda główna w wysokości 850 000 dolarów (790 000 euro) dla każdego, kto pomyślnie odszyfruje 5% jednego ze zwojów papirusów.

Wyzwanie, utworzone w 2023 r., zakończyło się o północy 1 stycznia 2024 r. Po przejrzeniu wielu zgłoszeń ogłoszono zwycięzców upragnionej nagrody.

Youssef Nader, Luke Farritor i Julian Schilliger zostali zwycięzcami ogromnej nagrody głównej. Cała trójka była już znana konkurencji. 21-letni Farritor jest stażystą SpaceX z Nebraski i wygrał już 40 000 dolarów (37 000 euro) w konkursie za pomyślne odszyfrowanie pierwszego pełnego słowa zwojów, gdy znalazł słowo „ΠΟΡΦΥΡΑϹ” (fioletowe).

Podobnie Nader jest egipskim doktorantem w Berlinie, który kilka tygodni po Farritorze przeczytał kilka kolumn tekstu. Nader zdobył drugie miejsce w tym wyzwaniu, ale przejrzystość jego wersji w porównaniu z Farritorem uczyniła go liderem supergrupy, którą utworzył z Nebraskan.

Wreszcie, dopełnieniem supergrupy jest Schilliger, szwajcarski student robotyki w Zurychu, który zdobył nagrody za swoje trójwymiarowe mapy papirusu.

Youssef Nader, Luke Farritor i Julian Schilliger
Youssef Nader, Luke Farritor i Julian Schilliger

Ten wymarzony zespół technoarcheologów stworzył wspólnie model 3D architektury zwojów i zaprojektował oparty na sztucznej inteligencji kod do wykrywania atramentu w celu wygenerowania cyfrowego renderowania tekstu. Cały utworzony kod został przez zespół udostępniony publicznie w serwisie GitHub.

Dzięki ich pracy udało się już rozszyfrować 5% pierwszego zwoju, co wydawało się niemożliwe dla rolnika, który odkrył skarby 272 lata temu.

Według Vesuvius Challenge zawartość zwojów to nigdy wcześniej nie widziany tekst ze starożytności. Uczeni ciężko pracują, aby w pełni zrozumieć znaczenie tego, co odkrył zespół, ale wstępne analizy sugerują, że mogą to być rozmyślania o przyjemności epikurejskiego uczonego Filodemusa, uważanego za filozofa-rezydenta w miejscu znalezienia zwojów.

Tekst rozszyfrowany przez zespół
Tekst rozszyfrowany przez zespół

Na końcu zwoju uwaga dotycząca wartości rzeczy, które są w obfitości, jest ważniejsza niż wartość wynikająca z niedoboru: „podobnie jak w przypadku żywności, nie od razu wierzymy, że rzeczy, których jest mało, są absolutnie przyjemniejsze od tych, których jest w obfitości .”

„Czy autor jest naśladowcą Epikura, filozofem i poetą Filodemusem, nauczycielem Wergiliusza? Wydaje się to bardzo prawdopodobne” – pisze Richard Janko, Gerald F. Else, profesor studiów klasycznych na Uniwersytecie Michigan. „Czy pisze o wpływie muzyki na słuchacza i porównuje ją do innych przyjemności, takich jak jedzenie i picie? Całkiem prawdopodobne.

We wpisie na blogu poświęconym temu tekstowi Vesuvius Challenge sugeruje, że pisma te mogą nawet Filodemus napisać odpowiednik „postu na blogu” na temat filozofii epikurejskiej i skrytykować przeciwną szkołę stoicyzmu.

Co ciekawe, prawdopodobnie wkrótce pojawi się więcej informacji. W ramach wyzwania Vesuvius Challenge na rok 2024 wyznaczono nowy cel. Od zwycięzców nagrody oczekuje się teraz odszyfrowania co najmniej 90% wszystkich czterech zwojów.