O nas
Kontakt

Ciężkie rosyjskie ataki na Ukrainę po tym, jak pakiet pomocy krytycznej utknął w Senacie USA

Laura Kowalczyk

A medical worker helps a woman in a yard of an apartment building destroyed after Russian attack in Kyiv, Ukraine, Wednesday, Feb. 7, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

W środę rano Rosja wystrzeliła rakiety manewrujące i balistyczne oraz drony typu Shahed w cele na całej Ukrainie, zabijając co najmniej trzech cywilów i raniąc 10 innych, w tym kobietę w ciąży.

Według władz Ukrainy celem ataków były co najmniej trzy główne miasta – w tym stolica Kijów, gdzie najwyższy dyplomata Unii Europejskiej Josep Borrell omawiał plany pomocy wojskowej i wsparcia finansowego.

Siły Zbrojne Ukrainy oświadczyły, że przechwyciły 44 drony i rakiety z 64 wystrzelonych podczas porannego ataku.

Ukraina desperacko potrzebuje pomocy Zachodu, aby przeciwstawić się ofensywie Rosji, gdyż zmaga się z niedoborami amunicji i personelu, ale w miarę jak zbliża się druga rocznica wojny, część długoterminowego finansowania zagranicznego, które podtrzymało wysiłki wojenne, staje pod znakiem zapytania.

Ogień i dym unoszą się z apartamentowca po rosyjskim ataku w Kijowie na Ukrainie, środa, 7 lutego 2024 r.
Ogień i dym unoszą się z apartamentowca po rosyjskim ataku w Kijowie na Ukrainie, środa, 7 lutego 2024 r.

Ustawa o pomocy dla Ukrainy i granicy upadła w amerykańskim senacie

Pentagon wzywa Kongres do przyjęcia budżetu i uzupełnień dla Ukrainy pomimo niedawnego załamania się porozumienia, które przewidywałoby nowe środki bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem i zapewniało pieniądze na finansowanie obrony Ukrainy przed Rosją.

Nastąpiło to po tym, jak przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell stwierdził, że porozumienie łączące zmiany w polityce granicznej z pomocą w wysokości 55,7 miliarda euro dla Ukrainy dobiegło końca.

Prezydent Joe Biden za zaistniałą sytuację obwinił publiczny lobbing byłego prezydenta Donalda Trumpa, republikańskiego faworyta w wyborach prezydenckich, i powiedział Kongresowi, aby „okazał trochę kręgosłupa”.

Ustawa groziła niemal pewną porażką, gdy republikanie z Senatu zasygnalizowali swój sprzeciw, pozostawiając Bidena bez jasnego sposobu zapewnienia pomocy dla Ukrainy.

Nie przydzielając żadnych pieniędzy, Pentagon jak dotąd nie wysyła już dostaw broni do Kijowa, gdy wojna osiągnie krytyczny moment.

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell ze stanu Kenii przemawia podczas konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa granic po wtorkowym lunchu poświęconym polityce Senatu w Kapitolu w Waszyngtonie.
Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell ze stanu Kenii przemawia podczas konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa granic po wtorkowym lunchu poświęconym polityce Senatu w Kapitolu w Waszyngtonie.

Ukraina przygotowuje specjalną jednostkę wojskową zajmującą się dronami

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadekretował utworzenie odrębnego oddziału sił zbrojnych Ukrainy zajmującego się dronami. Obiecał, że Ukraina wyprodukuje ponad milion w 2024 roku.

Oświadczenie ukraińskich sił specjalnych twierdzi, że wysadziły w powietrze platformę wiertniczą na Morzu Czarnym, której Rosja używała do zwiększania zasięgu swoich dronów.

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało materiał filmowy przedstawiający własne drony wystrzelone w obwodzie donieckim.

Obie strony w dużym stopniu polegają na broni bezzałogowej podczas mroźnej zimy i w obliczu wysokiego wskaźnika utraty żołnierzy, szczególnie po stronie rosyjskiej.