O nas
Kontakt

Szwajcarski gigant bankowy UBS widzi świetlaną przyszłość, pomimo strat

Laura Kowalczyk

AP23205710314354.jpg

Szwajcarski bank odnotował straty przed opodatkowaniem w ostatnich trzech miesiącach 2023 r., ale ma imponujące cele, w tym zwiększenie dywidend.

UBS Group AG odnotowała stratę przed opodatkowaniem w wysokości 751 mln dolarów (699,7 mln euro) za ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku, w związku z kontynuacją integracji swojego wieloletniego rywala Credit Switzerland po fuzji zorganizowanej przez rząd szwajcarski gigant bankowy.

Duża część strat pożyczkodawcy z Zurychu, wynosząca 508 milionów dolarów (473 miliony euro), była powiązana z inwestycją w SIX Group, która prowadzi główną giełdę w Szwajcarii.

Strata netto za ten kwartał wyniosła 279 milionów dolarów (260 milionów euro), co odpowiada stracie 9 centów na akcję. Wynik jest nawet lepszy od oczekiwań inwestorów i analityków rynku, gdyż bank zapowiedział drugą z rzędu stratę w związku z integracją Credit Suisse.

UBS podał, że w czwartym kwartale jego przychody wzrosły o 35% do prawie 10,85 miliarda dolarów (10,1 miliarda euro).

Niektóre wyniki przekroczyły oczekiwania, po czym akcje UBS zostały wyprzedane w dużych ilościach, co spowodowało spadek ceny o ponad 2,3% do południa w Zurychu.

Bank ujawnił plany zaimponowania inwestorom, obejmujące m.in. zwiększenie dywidendy za rok fiskalny 2023 o 27% (do 0,70 dolara na akcję) oraz wznowienie skupu akcji własnych o wartości sięgającej w drugiej połowie 1 miliarda dolarów (930 mln euro). po sfinalizowaniu fuzji prawnej z Credit Suisse.

UBS podał, że planuje zakończyć fuzję Credit Suisse do końca czerwca tego roku, a fuzję szwajcarskich oddziałów obu banków do końca września 2024 roku.

Duże projekty mające na celu utrzymanie pozycji lidera w globalnym zarządzaniu majątkiem

„Wchodząc w kolejny etap naszej podróży, skoncentrujemy się na restrukturyzacji i optymalizacji połączonych przedsiębiorstw” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Sergio Ermotti. „Chociaż nasz postęp w ciągu najbliższych trzech lat nie będzie mierzony w linii prostej, nasza strategia jest jasna”.

W nadchodzących miesiącach bank planuje redukcję aktywów i kosztów niezwiązanych z podstawową działalnością oraz zwiększenie przychodów poprzez zwiększoną aktywność klientów.

Pożyczkodawca z Zurychu oczekuje przede wszystkim długoterminowego wzrostu w swoim segmencie inwestycyjnym.

UBS zauważył, że od zakończenia przejęcia Credit Suisse klienci powierzyli mu nowe aktywa o wartości 77 miliardów dolarów (71,7 miliarda euro) w obszarach zarządzania majątkiem, bankowości osobistej i bankowości korporacyjnej.

„Zamierzamy zwiększyć aktywa zainwestowane w Global Wealth Management i przekroczyć 5 bilionów dolarów (4,66 biliona euro) do 2028 roku” – powiedział Ermotti.

„Jest to zgodne z naszą ambicją bycia wiodącym na świecie zarządzającym majątkiem”.