O nas
Kontakt

W ataku na gmach sądu w Stambule dwie osoby nie żyją, a kilku zostało rannych

Laura Kowalczyk

FILE PHOTO -  Istanbul

Za incydent, w wyniku którego dwie osoby wtargnęły do ​​gmachu sądu, obwiniono grupę skrajnie lewicową, zanim została zabita przez policję.

We wtorek w Stambule podczas próby ataku na gmach sądu zastrzelono dwie osoby – powiedział turecki minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya.

W mediach społecznościowych Yerlikaya napisała, że ​​mężczyzna i kobieta zginęli podczas „próby ataku” na punkt kontroli bezpieczeństwa w sądzie w Caglayan o godzinie 11:46 czasu lokalnego.

W zdarzeniu rannych zostało sześć osób, w tym trzech policjantów. Caglayan, znany również jako Pałac Sprawiedliwości w Stambule, to ogromny kompleks sądowy w dzielnicy Kagithane po europejskiej stronie miasta.

Dwaj napastnicy zginęli podczas szturmu policji na budynek, a prokurator zmarł później z powodu odniesionych obrażeń.

„Gratuluję naszym bohaterskim funkcjonariuszom policji. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia naszym rannym” – dodał minister.

Do ataku doszło w dniu, w którym Turcja obchodziła rocznicę trzęsienia ziemi na południu kraju, w którym zginęło tysiące ludzi.

Yerlikaya zidentyfikowała później napastników jako członków Rewolucyjnej Partii/Frontu Ludowo-Wyzwoleńczego, czyli DHKP/C, skrajnie lewicowej grupy uważanej za organizację terrorystyczną przez Turcję, USA i UE.

W ostatnich latach DHKP/C był w dużej mierze nieaktywny. W marcu 2015 r. grupa wzięła zakładnika prokuratora w tym samym sądzie, żądając szczegółów dotyczących zabójstwa przez policję nastolatka podczas antyrządowych protestów rok wcześniej.

Grupa przyznała się także do samobójczego ataku bombowego na ambasadę USA w Ankarze w lutym 2013 r., w którym zginął turecki ochroniarz, a cztery inne osoby zostały ranne.

W ostatnich latach w Turcji doszło do innych brutalnych ataków na małą skalę powiązanych z różnymi grupami terrorystycznymi.

W zeszłym miesiącu w ataku, do którego przyznało się Państwo Islamskie, w kościele w Stambule zastrzelono mężczyznę.

Dwóch mężczyzn zostało później aresztowanych pod zarzutem zamordowania 52-letniego Tuncera Cihana 28 stycznia w kościele Santa Maria w dzielnicy Buyukdere. Zatrzymano także kilkudziesięciu podejrzanych członków i zwolenników IS.