Członkostwo Szwecji w sojuszu następuje w związku ze wzrostem obaw dotyczących bezpieczeństwa w Europie po wojnie na Ukrainie.
Szwecja formalnie przystąpiła jako 32. członek transatlantyckiego sojuszu wojskowego, kończąc dziesięciolecia neutralności po II wojnie światowej. Orzeczenie to nadeszło w związku ze wzrostem obaw dotyczących bezpieczeństwa w Europie po inwazji Rosji na Ukrainę.
Prezydent USA Joe Biden pogratulował Szwecji przyjęcia i stwierdził, że jest to znak, że inwazja prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę, a nie podzieliła sojusz, zjednoczyła go.
„Kiedy Putin rozpoczął swoją brutalną agresywną wojnę przeciwko narodowi Ukrainy, sądził, że może osłabić Europę i podzielić NATO” – stwierdził Biden w oświadczeniu, które ma powtórzyć w swoim orędziu o stanie Unii skierowanym do Kongresu w późniejszy czwartek.
„Zamiast tego w maju 2022 r. Szwecja i Finlandia – dwaj z naszych bliskich partnerów dysponujących dwiema wysoce zdolnymi siłami zbrojnymi – podjęły historyczną decyzję o ubieganiu się o pełne członkostwo w NATO” – powiedział Biden. „Dzięki dzisiejszemu dołączeniu Szwecji NATO jest bardziej zjednoczone , zdeterminowany i dynamiczny niż kiedykolwiek – obecnie silne są 32 narody”.
Premier Szwecji Ulf Kristersson i sekretarz stanu USA Antony Blinken przewodniczyli ceremonii, podczas której w Departamencie Stanu USA oficjalnie złożono „instrument przystąpienia” Szwecji do sojuszu.
„To historyczny moment dla Szwecji. To historyczne wydarzenie dla sojuszu. To historyczne wydarzenie dla stosunków transatlantyckich” – powiedział Blinken. „Nasz sojusz NATO jest teraz silniejszy i większy niż kiedykolwiek”.
„Dzisiaj jest naprawdę historyczny dzień” – powiedział Kristersson. „Jesteśmy pokorni, ale i dumni. Spełnimy wysokie oczekiwania wszystkich sojuszników NATO. Stoimy zjednoczeni. Jedność i solidarność będą światłem przewodnim Szwecji
Później w czwartek Kristersson miał złożyć wizytę w Białym Domu, a następnie być gościem honorowym orędzia o stanie Unii Bidena.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg również określił ten dzień jako „historyczny dzień”.
„Szwecja zajmie teraz należne mu miejsce przy stole NATO z równym głosem w kształtowaniu polityki i decyzji NATO” – oznajmił w oświadczeniu.
W poniedziałek szwedzka flaga zostanie podniesiona przed siedzibą organizacji wojskowej w Brukseli. Stoltenberg podkreślił, że kraj nordycki „cieszy się obecnie ochroną przyznaną na mocy Artykułu 5, będącego ostateczną gwarancją wolności i bezpieczeństwa sojuszników”.
Artykuł 5 traktatu NATO zobowiązuje wszystkich członków do udzielenia pomocy sojusznikowi, którego terytorium lub bezpieczeństwo jest zagrożone. Został on aktywowany przez Stany Zjednoczone tylko raz po atakach z 11 września. Jest to zbiorowa gwarancja bezpieczeństwa, o którą Szwecja zabiegała od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.
„Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, Szwecję bezpieczniejszą, a cały sojusz bezpieczniejszym” – powiedział Stoltenberg. Dodał, że to posunięcie „pokazuje, że drzwi do NATO pozostają otwarte i że każdy naród ma prawo wybrać własną drogę”.
Szwecja wraz z Finlandią, która dołączyła do NATO w zeszłym roku, porzuciły długotrwałą neutralność militarną, która była cechą charakterystyczną polityki zagranicznej państw nordyckich w okresie zimnej wojny po inwazji Rosji na Ukrainę na początku 2022 roku.
Oczekiwano, że Biden w swoim przemówieniu przed Kongresem wykorzysta decyzję Szwecji o przystąpieniu do UE, aby nasilić apele do niechętnych Republikanów o zatwierdzenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, która wkroczyła w trzeci rok.
Biden i jego koledzy z NATO przysięgli, że pewnego dnia Ukraina również dołączy.
Członkostwo Szwecji zostało wstrzymane ze względu na sprzeciw członków NATO, Turcji i Węgier. Turcja wyraziła zaniepokojenie faktem, że Szwecja ukrywa grupy kurdyjskie, które uważa za terrorystyczne, i nie podejmuje wystarczających działań przeciwko im, a populistyczny prezydent Węgier Viktor Orban okazał prorosyjskie nastroje i nie podzielał determinacji sojuszu we wspieraniu Ukrainy.
Po miesiącach opóźnienia Turcja ratyfikowała przyjęcie Szwecji na początku tego roku, a Węgry uczyniły to w tym tygodniu.