O nas
Kontakt

Szwedzcy pracownicy poczty strajkują przeciwko Tesli

Laura Kowalczyk

Szwedzcy pracownicy poczty strajkują przeciwko Tesli

Szwedzcy pracownicy poczty przyłączyli się do trwającego strajku przeciwko Tesli, wywołanego odmową producenta samochodów podpisania układu zbiorowego, co doprowadziło do zakłóceń w dostawach i eskalacji napięcia w sporze pracowniczym.

Szwedzcy pracownicy poczty przyłączyli się do strajku przeciwko Tesli, ponieważ amerykański producent samochodów elektrycznych nadal stanowczo odmawia podpisania układu zbiorowego dotyczącego wynagrodzeń.

Strajk rozpoczął się pod koniec października, kiedy odeszło z pracy 130 mechaników z 10 warsztatów Tesli w siedmiu szwedzkich miastach. Od tego czasu rozszerzyła swój zakres na różne inne warsztaty odpowiedzialne za naprawę samochodów elektrycznych Elona Muska, co doprowadziło do zakłóceń w rozładunku pojazdów Tesli w portach.

Związek Pracowników Usług i Komunikacji (Seko) ogłosił w poniedziałek swoją decyzję o wstrzymaniu dostarczania i odbioru poczty i paczek we wszystkich lokalizacjach Tesli w Szwecji, w tym w tych obsługiwanych przez grupy PostNord i CityMail.

W związku z tym poważnie wpłynie to na transport części zamiennych i niezbędnych komponentów potrzebnych do naprawy.

Tesla w sprzeczności ze szwedzkimi przepisami

Gabriella Lavecchia, prezes Seko, podkreśliła w oświadczeniu, że nieprzestrzeganie przez Teslę szwedzkich przepisów pracy jest próbą uzyskania przewagi konkurencyjnej poprzez oferowanie pracownikom niższych wynagrodzeń i warunków niż określone w układzie zbiorowym.

Szwedzki model rynku pracy opiera się w dużej mierze na sektorowych układach zbiorowych, obejmujących prawie 90% siły roboczej w kraju i gwarantujących płacę minimalną i akceptowalne warunki pracy.

Mimo że należą do związków zawodowych, pracownicy Tesli są wykluczeni z sektorowych układów zbiorowych ze względu na odmowę podpisania takich układów przez firmę. Zatrudniająca 127 000 pracowników na całym świecie Tesla konsekwentnie odrzuca wezwania do utworzenia związków zawodowych.

Stanowisko to zyskało poparcie dziewięciu innych związków, w tym IF Metall, który ogłosił podjęcie działań solidarnościowych z pracownikami Tesli i planuje zaprzestanie prac konserwacyjnych w zakładach Tesli od 28 listopada.

Choć wpływ strajku na działalność Tesli w Szwecji jest jak dotąd ograniczony, firma podobno poszukiwała alternatywnych metod dostaw, w tym transportu drogowego, co rodzi pytania o skuteczność prowadzonych działań związkowych.

IF Metall oskarżył Teslę o osłabianie strajku, co doprowadziło do eskalacji napięć między firmą a pracownikami w Szwecji.