O nas
Kontakt

Szwedzkie wino: Jak globalne ocieplenie przesuwa europejskie winnice na północ

Laura Kowalczyk

Szwedzkie wino: Jak globalne ocieplenie przesuwa europejskie winnice na północ

Skandynawskie wino może być kolejną wielką rzeczą, ponieważ nieprzewidywalna pogoda uderza w południową Europę.

Skandynawia nie jest dokładnie tym, co koneserzy określiliby jako najlepszy kraj winiarski. Ale wraz ze zmianami klimatycznymi powodującymi cieplejsze i dłuższe sezony wegetacyjne oraz nowymi odmianami winogron dostosowanymi do tego krajobrazu, szwedzkie winiarstwo nabiera rozpędu.

Ponieważ susza, rosnące upały i inne ekstremalne zjawiska pogodowe zmuszają tradycyjne regiony uprawy winorośli do ponownej oceny swoich metod, szwedzkie winiarstwo przechodzi od drobnych amatorów do przemysłu o rosnących ambicjach.

Kullabergs Vingård to winnica i wytwórnia win w awangardzie producentów, którzy chcą na nowo zdefiniować, czym może być szwedzkie wino.

Rozciągając się na ponad 14 hektarach, większość winorośli została zasadzona mniej niż dziesięć lat temu. Do 2022 roku winnica osiągnęła roczną produkcję ponad 30 000 butelek – głównie białych, które można znaleźć w ekskluzywnych restauracjach od Europy po Japonię i które zdobyły wiele międzynarodowych nagród.

„Tam, gdzie cierpią winnice w bardziej tradycyjnych krajach, my nabieramy rozpędu”, mówi Felix Åhrberg, 34-letni enolog i winiarz, który wrócił do Szwecji w 2017 r., aby poprowadzić Kullabergs Vingård po pracy w winnicach na całym świecie.

Zdjęcie AP/Paweł Gołowkin
Kelner nalewa wino podczas degustacji w Kullabergs Vingård w Nyhamnsläge, Szwecja, lipiec 2023 r.

Globalne ocieplenie zmienia europejski przemysł winiarski

Winorośle tolerują upały i susze, a rolnictwo bez nawadniania jest tradycyjnie praktykowane w niektórych częściach Europy. Jednak w ostatniej dekadzie odnotowano najgorętsze lata na planecie i oczekuje się dalszego ocieplenia. To może uderzyć w wino, gdzie nawet niewielkie wahania pogody mogą zmienić zawartość cukru, kwasu i garbników w winogronach.

Zmiany klimatu mogą sprawić, że obszary, które kiedyś były idealne dla niektórych winogron, będą trudniejsze. Ekstremalne upały powodują szybsze dojrzewanie winogron, co prowadzi albo do wcześniejszych zbiorów, które mogą obniżyć jakość, albo do mocniejszych, mniej zrównoważonych win, jeśli pozostawi się je do dojrzewania zbyt długo.

W ostatnich latach winorośle sadzi się coraz dalej na północ, a komercyjne winnice pojawiają się w Norwegii i Danii, a także w innych, w tym na Zachodzie Ameryki, rozszerzając się na chłodniejsze strefy. Wielka Brytania, słynąca z piw typu ale i bitter, spodziewa się, że obszar uprawy winorośli podwoi się w ciągu najbliższych 10 lat, napędzany popytem na jej wina musujące.

„To nowa granica winiarstwa, a winogrona najlepiej rosną na najfajniejszej granicy” — mówi Felix, spacerując po nowo wybudowanej winiarni Kullabergs Vingård.

Według danych Szwedzkiego Instytutu Meteorologicznego i Hydrologicznego temperatury w południowej Szwecji wzrosły w ciągu ostatnich 30 lat o około 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z 30 latami wcześniej. A sezon wegetacyjny wydłużył się o około 20 dni.

Szwedzkie winnice zasilają nowe, odporne na choroby odmiany winorośli

Powszechne przyjęcie nowych odmian winogron odpornych na choroby jest również uznawane za wzrost szwedzkiego wina. Większość winnic posadziła odmianę Solaris, wyhodowaną w Niemczech w 1975 roku, przystosowaną do chłodniejszego klimatu i bardziej odporną na choroby. Dzięki temu większość winnic może uniknąć stosowania pestycydów.

„Solaris jest jak narodowa odmiana winorośli w Szwecji”, mówi Emma Berto, młoda francuska enolog i winiarka z Thora Vingård na półwyspie Bjäre, około 20 kilometrów na północ od Kullabergs Vingård.

Ona i jej partner, Romain Chichery, przeprowadzili się do Szwecji wkrótce po ukończeniu studiów winiarskich we Francji, przyciągnięci możliwością prowadzenia winnicy i winnicy na tak wczesnym etapie ich kariery.

Zamierzają połączyć tradycyjne winiarstwo ze zaktualizowanymi praktykami środowiskowymi, takimi jak unikanie pestycydów i stosowanie ekstensywnych upraw okrywowych w celu poprawy jakości gleby i wspierania pożytecznych owadów i różnorodności biologicznej.

Zdjęcie AP/Paweł Gołowkin
Winemarker Romain Chichery degustuje wino w Thora Vingård w Båstad, Szwecja, lipiec 2023 r.

Szwecja jest mniej narażona na nieprzewidywalną pogodę

Mówią, że w Szwecji doświadczają mniej ekstremalnych incydentów klimatycznych niż we Francji, gdzie ocieplające zimy mogą powodować, że winorośle wytwarzają wczesne pąki podatne na mróz, a gwałtowne burze gradowe mogą zniszczyć rok pracy w ciągu kilku minut. A Romain mówi, że w Szwecji mają większą swobodę eksperymentowania niż w krajach przesiąkniętych tradycją i przepisami, takich jak Francja.

Ale praca w chłodniejszych i bardziej wilgotnych warunkach oznaczała naukę nowych metod. Podczas gdy winnice w gorącym klimacie chroniłyby swoje winogrona większym baldachimem liści, tutaj jest odwrotnie. Liście są zbierane z dolnej części rośliny, aby więcej światła słonecznego docierało do winogron i zmniejszało wilgotność.

Maarten van Aalst, dyrektor generalny Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego i profesor odporności na zmiany klimatyczne i klęski żywiołowe na Uniwersytecie w Twente, postrzega optymizm co do wzrostu szwedzkiego wina jako wskaźnik tego, jak szybko zmienia się światowy klimat. Firmy „mają dobre wyczucie”, mówi i nazywa to pozytywnie, że „zmiany klimatyczne są częściowo czymś, do czego możemy się przystosować”.

Ale van Aalst odnotował dni ulewnych deszczy, które nawiedziły Skandynawię na początku sierpnia, niszcząc tamy, niszcząc drogi, zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji i powodując szkody o wartości ponad 137 milionów euro. Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka powodują, że takie ekstremalne i niszczycielskie zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze.

Zarówno Kullabergs Vingård, jak i Thora przeszli przez tę burzę bez większych szkód, mogąc swobodnie skupić się na tym, czym zajmują się firmy – starają się rozwijać.

Szwecja przyciąga wyszkolonych profesjonalistów winiarskich z całej Europy

Przyciągnięcie wyszkolonych profesjonalistów winiarskich jest również przeszkodą, podobnie jak trudności w zwiększeniu skali beczek z winem i innego sprzętu.

Właściciele firmy Thora Vingård, Johan i Heather Öberg, twierdzą, że szwedzkie uniwersytety niewiele oferują w dziedzinie produkcji wina i uprawy winorośli, co, jak mają nadzieję, wkrótce się zmieni.

Na razie wiele talentów pochodzi z zagranicy – ​​jak Iban Tell Sabate, który pochodzi z winiarskiego regionu Priorat w Hiszpanii i spędził dziesięciolecia w branży.

Czytał o szwedzkim przemyśle winiarskim, ale powiedział, że większość ludzi, z którymi rozmawiał w domu, nie wiedziała o tym. Pracuje przez cały sezon w Kullabergs Vingård wraz z kolegami z Francji i Austrii.

„Włochy, Grecja, Hiszpania, wszystkie te kraje będą miały problemy. Nie ma wystarczającej ilości wody, a zimy są zbyt ciepłe” – mówi Iban.

„Z globalnym ociepleniem Szwecja jest w dobrej sytuacji i jest to również dobre wino”.

Zdjęcie AP/Paweł Gołowkin
Ciągnik pracuje w Kullabergs Vingård, w Nyhamnsläge, Szwecja, 25 lipca 2023 r.

Wsparcie rządu może pomóc szwedzkiemu przemysłowi winiarskiemu rozkwitnąć

Istotnym wyzwaniem dla młodej szwedzkiej branży winiarskiej jest dostarczenie produktu konsumentom na całym świecie. W przeciwieństwie do Francji i innych tradycyjnych krajów winiarskich, wsparcie rządowe nie istnieje. Winnice są ściśle regulowane i nie mogą sprzedawać bezpośrednio konsumentom ze względu na państwowy monopol Szwecji na sprzedaż alkoholu.

„Rząd nie dostrzega jeszcze możliwości przemysłu winiarskiego”, mówi Mikael Mölstad, dziennikarz i krytyk wina. „Politycy nie są tym zainteresowani, bo nadal postrzegają alkohol jako problem społeczny”.

Winiarze mają nadzieję, że zmieni się to wraz z rozwojem winnic. Chociaż obszar uprawy winorośli szybko rośnie, to tylko około 150 hektarów, niewiele w porównaniu z prawie milionem hektarów w Hiszpanii i ponad 800 000 hektarów we Francji.

„Liczba butelek produkowanych każdego roku jest bardzo mała”, mówi Henrik Edvall, który prowadzi sklep internetowy eksportujący szwedzkie wino za granicę. Jego sprzedaż rośnie o 10 procent rocznie, a konsumenci są ciekawi spróbowania czegoś nowego – ale czeka ich długi, a czasem bezowocny czas oczekiwania.

Göran Amnegård zasadził swoje pierwsze winorośle ponad 20 lat temu, eksperymentalny romans, w który niewielu wierzyło, że się powiedzie. Jednak jego Blaxsta produkowała głównie rzadkie wina lodowe, które zdobyły najwyższe międzynarodowe nagrody.

Göran mówi, że czuje się usprawiedliwiony wzrostem szwedzkich win i spodziewa się „znacznie większej liczby winnic” w miarę zmiany klimatu.

„Widzę, jak rosną tu rzeczy, które 30 czy 40 lat temu były nie do pomyślenia” — mówi Göran, spoglądając na swoją małą winnicę położoną wśród jezior polodowcowych i gęstych lasów.

„Widzimy drzewa owocowe, takie jak brzoskwinie i morele. W sierpniu dostaję piękne brzoskwinie”.