O nas
Kontakt

Ta aplikacja wykorzystuje AR, „dźwięk 3D” i kamerę do prowadzenia osób niewidomych po dużych miastach

Laura Kowalczyk

Ta aplikacja wykorzystuje AR, „dźwięk 3D” i kamerę do prowadzenia osób niewidomych po dużych miastach

Francuski start-up opracowuje aplikację, która pomaga osobom z wadą wzroku poruszać się za pomocą precyzyjnego śledzenia GPS i przestrzennego „dźwięku 3D”.

Kiedy osoby niewidome lub niedowidzące próbują poruszać się po mieście takim jak Paryż, mogą łatwo zgubić się zaraz po wyjściu ze stacji metra.

Para młodych francuskich studentów inżynierii pracuje nad rozwiązaniem tego problemu, opracowując aplikację nawigacyjną w rzeczywistości rozszerzonej (AR), która wyznacza dla nich najbardziej praktyczną trasę i wykorzystuje „dźwięk przestrzenny” – znany również jako dźwięk 3D – aby poprowadzić ich we właściwą stronę. kierunek.

„Próbujemy stworzyć coś bardzo prostego, co pozwoli uzyskać dźwięk 3D z odpowiedniego kierunku. Skręcasz w kierunku, z którego dochodzi dźwięk, i gotowe” – powiedział TylkoGliwice Next współzałożyciel i dyrektor generalny SonarVision, Nathan Daix.

Aplikacja jest obecnie w fazie rozwoju i testów, ale młody start-up zamierza udostępnić ją w 2023 r. Prototyp działa w Paryżu, ale „z łatwością” można go wdrożyć w innych dużych stolicach europejskich – powiedział.

Projekt został właśnie wybrany przez inkubator start-upów jego szkoły inżynierskiej, 21st by CentraleSupelec, który zapewni pomoc w testowaniu, finansowaniu, coachingu w zakresie przedsiębiorczości oraz wsparciu rozległej sieci badaczy i absolwentów.

SonarVision będzie miał także swoje miejsce w Station F, największym na świecie kampusie dla start-upów, zlokalizowanym w Paryżu.

Istnieją już aplikacje, które ostrzegają użytkownika o okolicznych interesujących miejscach – takie jak Blindsquare i Soundscape – ale wartość dodana SonarVision polega, jego zdaniem, na prowadzeniu użytkowników z punktu A do B niczym „superprecyzyjny GPS”, który również bardzo intuicyjny.

Popularne aplikacje do wyszukiwania drogi, takie jak Mapy Google i Mapy Apple, nie zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach osób niedowidzących i trudnych w obsłudze za pomocą czytników ekranowych – stwierdził.

„Jednym z bardzo frustrujących problemów związanych z wieloma tymi produktami jest precyzja” – wyjaśnił Daix.

„GPS w miastach może w dobrych czasach osiągać dokładność rzędu 4–5 metrów. Jednak w najgorszych momentach, czyli w co najmniej 30% przypadków, niedokładność wynosi 10 plus metrów.

„Oznacza to, że GPS poinformuje Cię, że dotarłeś na przystanek autobusowy, ale tak naprawdę jesteś po drugiej stronie ulicy i nadal musisz znaleźć sposób, jak dostać się na właściwy przystanek autobusowy, a nie masz pojęcia, gdzie to jest”.

Skanowanie budynków i ulic miast

Aby rozwiązać ten problem, SonarVision wykorzystuje kamerę telefonu do skanowania budynków przy użyciu technologii AR i porównuje je z bazą danych Apple zawierającą zeskanowane budynki dla danego miasta.

„Dzięki temu możemy precyzyjnie śledzić położenie geograficzne naszych użytkowników z dokładnością od 20 centymetrów do jednego metra” – powiedział Daix, dodając, że umożliwiło to aplikacji utrzymywanie użytkownika na przejściach i chodnikach, unikając, jeśli to możliwe, schodów i obszarów budowy .

Aby ta technologia działała, użytkownik potrzebuje jedynie zestawu słuchawkowego i iPhone’a z aparatem skierowanym na drogę – choć w przyszłości aparat może być częścią okularów AR, dla większej wygody.

„Twój telefon byłby w kieszeni, a okulary na twarzy zajmowałyby się widzeniem i dźwiękiem 3D wydobywającym się z gałęzi” – powiedział Daix.

Nie ma zamiennika dla białej laski

Aplikacja nie wykrywa jednak przeszkód w czasie rzeczywistym i ma jedynie stanowić „uzupełnienie” białej laski, psa przewodnika lub innego urządzenia, za pomocą którego poruszają się osoby z wadą wzroku.

Istnieje jednak technologia, która może to zrobić: technologia LiDAR, czyli wykrywanie i określanie odległości światła, może „naprawdę pomóc osobom niedowidzącym” – powiedział.

„Pozwala skanować głębokość środowiska. Rozpoczęliśmy współpracę z LiDAR na iPhonie 12 Pro i udało nam się opracować prototyp, który zasadniczo zastępuje białą laskę.

„Pozwala nam wykrywać przeszkody, ale nie tylko przeszkody na podłodze – przeszkody znajdujące się na poziomie głowy, na poziomie ciała… To naprawdę potężna rzecz”.

Głównym powodem, dla którego SonarVision nie koncentruje się jeszcze na wykorzystaniu LiDAR, powiedział Daix, jest to, że smartfony wyposażone w tę funkcję (takie jak iPhone 12 Pro) są drogie, a SonarVision stara się zapewnić jak największą dostępność swojej technologii.

„Dzisiaj najważniejszą funkcją, nad którą możemy popracować, jest odnajdywanie drogi – dokładne i niedrogie odnajdywanie drogi to tak naprawdę jeden z największych problemów, który nie został jeszcze rozwiązany w przypadku osób z wadą wzroku” – powiedział.

Oprócz SonarVision, projekt 21st by CentraleSupelec wybrał 10 innych start-upów, których celem jest sprostanie kluczowym wyzwaniom społecznym i środowiskowym tego stulecia.

„Mamy studentów, którzy chcą stawić czoła tym problemom znacznie bardziej niż wcześniej” – powiedziała TylkoGliwice Next Anita de Voisins, dyrektor ds. przedsiębiorczości w CentraleSupelec.

„To pokolenie, które naprawdę chce nadać cel start-upowi, który tworzy”.